Radek Drahný "> I sníh je pod drobnohledem ochranářů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/i-snih-je-pod-drobnohledem-ochranaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: I sníh je pod drobnohledem ochranářů

28. dubna 2022 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Zaměstnanci Správy KRNAP již několik desetiletí provádí pravidelný monitoring sněhové pokrývky na trvalých plochách a transektech ve vrcholových partiích Krkonoš. Na rozdíl od Horské služby nevyhodnocují potenciální rizika pádu lavin spočívající v identifikaci nestabilních sněhových vrstev, ale zaměřují se především na fyzikální parametry sněhové pokrývky, mezi které kromě její výšky, teploty, tvrdosti, velikosti a typu sněhových krystalů patří zejména hustota a výpočet vodní hodnoty sněhu.

A proč sníh či lavinou aktivitu pravidelně monitorovat a vyhodnocovat? Tyto abiotické podmínky jsou velmi důležitým přírodním činitelem, který ovlivňuje a podmiňuje celou řadu unikátních fenoménů krkonošské arkto-alpínské tundry, a to jak živé, tak neživé přírody.

Výsledky dlouhodobého sněhového monitoringu jasně ukazují na dopady probíhající klimatické změny, které se projevují postupným poklesem průměrné maximální výšky sněhu na všech profilech, úbytkem počtu měsíců s maximální výškou sněhu a měnícími se faktory, které ovlivňují ukládání a následnou přeměnu sněhu na hřebenech Krkonoš. Zejména v posledních letech sledujeme velké množství ledových vrstev ve sněhové pokrývce, které jsou způsobeny častými výkyvy teplot nad a pod bod mrazu, a to i na konci zimní sezony.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist