Marek Šurkala "> INEX spouští sezónu workcampů, cílem je bránit vzniku nacionalismu a šovinismu ve společnosti - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/inex-spousti-sezonu-workcampu-cilem-je-branit-vzniku-nacionalismu-a-sovinismu-ve-spolecnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: INEX spouští sezónu workcampů, cílem je bránit vzniku nacionalismu a šovinismu ve společnosti

16. března 2022 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Marek Šurkala, tel: 776748203
Nevládní nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z.s. (INEX) se po dvou letech útlumu způsobených pandemií COVID-19 plně navrací k mezinárodnímu dobrovolnictví. Krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty, tzv. workcampy, v sobě kombinují veřejně prospěšnou práci, poznání cizí země, seznámení se s lidmi jiných kultur a neformální vzdělávání. Cílem projektů je vytvářet prostor pro dialog a solidaritu mezi lidmi napříč národy a bránit tak vzniku nacionalismu a šovinismu ve společnosti. Slavnostní zahájení sezóny proběhne 16. března v 18:00 na Facebook Live.

„S INEXem každý rok vyjede do zahraničí přibližně 450 dobrovolníků. Vlivem pandemie Covid-19 došlo před dvěma lety k výraznému poklesu výjezdů na mezinárodní projekty až o 90 %, v roce 2021 pak vyjelo přibližně 150 dobrovolníků. Po oba roky jsme proto zaměřili naše aktivity na lokální úroveň a workcampy v České republice. Se slábnoucí pandemií očekáváme opětovný růst zájmu o výjezdy do zahraničí,“ přibližuje situaci v mezinárodním dobrovolnictví Alena Cabalka, koordinátorka zahraničních workcampů. Hlavní nabídka dobrovolnických projektů pro rok 2022 se zájemcům o dobrovolnictví zpřístupní ve středu 16. března.

Workcampy obvykle trvají 2-3 týdny. Během projektu společně mezinárodně složená skupina dobrovolníků pracuje na veřejně prospěšných iniciativách, přičemž náplň bývá velice různorodá. Zastoupeny jsou projekty zaměřené na ochranu přírody, rekonstrukci památek, práci s dětmi či znevýhodněnými lidmi nebo také na organizaci kulturních událostí. Koncept workcampů vznikl v roce 1920, kdy u francouzského města Verdun proběhl dobrovolnický projekt, během něhož si účastníci z navzájem dříve nepřátelských zemí (Německo, Francie, Švýcarsko, Anglie) dali za cíl společnými silami obnovit válkou zničené město. Lenka Kadeřábková, ředitelka INEXu, pak zasazuje vizi workcampů do současného kontextu: "Evropa žila dlouhou dobu v pokojném soužití a současná situace války na Ukrajině je pro všechny hrozivým vystřízlivěním, jak moc křehký může být mír mezi národy. O tom více se ukazuje důležitost mezinárodních workcampů, které vznikly právě na troskách poválečného světa. Naše dobrovolnické aktivity bohužel nemají takovou sílu, abychom dokázali vyřešit aktuální války a jejich humanitární dopady na civilní obyvatelstvo. Věříme ale, že právě trvalé pěstování přátelství a solidarity mezi lidmi napříč národy je cestou, jak válkám zamezit."

INEX vznikl v roce 1991 a zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Díky členství v mezinárodní síti Alliance of European Voluntary Service Organizations umožňuje zprostředkovat českým zájemcům o dobrovolnictví projekty ve více než 40 zemích světa.


Odkaz na událost na Facebook Live:
https://www.facebook.com/events/3068019466860382

Fotografie z archivu:
https://drive.google.com/drive/folders/1IgcvMS80AXM5aUi0fya2R17q6x_ovdHw?usp=sharing
Marek Šurkala, tel: 776748203
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist