Mlada Hošková "> INICIATIVA HLAVÁK POMÁHÁ OD ROKU 2015, NYNÍ BĚŽENCŮM Z UKRAJINY - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/iniciativa-hlavak-pomaha-od-roku-2015-nyni-bezencum-z-ukrajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iniciativa Hlavák: INICIATIVA HLAVÁK POMÁHÁ OD ROKU 2015, NYNÍ BĚŽENCŮM Z UKRAJINY

28. března 2022 | Iniciativa Hlavák
Autor: Mlada Hošková
Iniciativa Hlavák je skupina dobrovolníků, která jako první pomáhala běžencům z Ukrajiny na pražském Hlavním nádraží. Aktuálně je stále co do počtu dobrovolníků největším uskupením působícím na nádraží.
Zkušenost s přímou podporou uprchlíků v terénu nádraží má skupina od roku 2015, kdy Prahou projížděli lidé utíkající před válkou v Sýrii. Iniciativa však pracovala s uprchlíky a migranty i v předchozích letech. Materiální a psychosociální podpora v detencích, poskytování informačního servisu lidem, kteří přijíždějí na Hlavní nádraží.
Magdalena Pospíchalová, jedna z koordinátorů v Iniciativě říká „Jsme nesmírně vděčni za tu obrovskou spoustu podpory, která se nám nyní dostává od veřejnosti i od politiků. Má však hořkosladkou příchuť, protože ještě před pár lety jsme byli za stejnou činnost napadáni.“
„To, jaká je situace na nádraží dnes a před lety se však nedává srovnávat, zejména co do počtu uprchlíků, naši podporu denně čerpají stovky lidí. Iniciativa není žádná oficiální organizace. Nevýhoda je, že děláme vše ve volném čase a je to dost náročné a vyčerpávající, nejsme profesionálové. Výhodou je naše flexibilita, kdy nemusíme procházet nějakými rigidními schvalovacími postupy a vše je tak více akční. Začali jsme se sdílenou excelovou tabulkou a za chvilku byly směny v menší míře na nádraží pokryté dobrovolníky nonstop.“ dodává Jan Škop.
Iniciativa na nádraží spolupracuje s Hasiči, SŽDC, MHMP a především s Organizací na pomoc uprchlíkům, která aktuálně celý systém podpory na Hlavním nádraží koordinuje.
Uskupení má pro své dobrovolníky vypracovány podrobné manuály, poskytuje školení, posílá newslettery, propojuje dobrovolníky s psychologickou podporou. Pospíchalová uvádí, že se snaží v rámci svých omezených možností o dobrovolníky pečovat. „Je nám jasné, že to na nádraží působí zmateně, postupy se mění. Je to tím, že je to pro všechny nová extrémní situace a terén nádraží je opravdu specifický. Uprchlíci jsou po vystoupení z vlaku často psychicky na dně a dynamika nádraží plného maminek s dětmi je pro dobrovolníky vysoce náročná.“
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist