Jan Froněk, TEREZA, vzdělávací centrum, z.ú. "> JAK PROPOJIT DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ A ŠKOLNÍ LES DO KAPSY? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jak-propojit-dopravni-hriste-a-skolni-les-do-kapsy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

TEREZA, vzdělávací centrum, z.ú.: JAK PROPOJIT DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ A ŠKOLNÍ LES DO KAPSY?

Co je školní les do kapsy

Školní les do kapsy je projekt, který Vzdělávací centrum TEREZA rozjíždí na českých školách a má své kořeny v Holandsku. Děti si u škol, kde pro přírodu většinou není zatím dost místa, vysazují vzdělávací lesíky o průměrné rozloze odpovídající ploše tenisového kurtu. Hlavním posláním školního lesa do kapsy je přiblížení přírody dětem a dětí přírodě. Vztah k přírodě se totiž nejlépe pěstuje přímo venku, v zeleni. Více informací je k dispozici na https://www.lesveskole.cz/skolni-les-do-kapsy/

Kromě dopravní výchovy i bádání a učení venku

Dostupné výsadbové místo přímo u školy vytváří potenciál pro venkovní učení, ale i vyžití o přestávkách a v rámci družiny. Díky zapojení školy do programu GLOBE víme, že lesík bude v dalších letech využíván také jako badatelská laboratoř.

Přípravy na sázení školního lesa do kapsy jsou v Třebotově v plném proudu

První takový les vznikl na pražské škole na podzim 2021. V Třebotově, vesnici mezi Prahou a Karlštejnem by měl letos na podzim "vyrůst" další. Obhlížíme společně terén. Prostor k osázení má celkem 150 m2 a školáci již před několika měsíci začali s přípravami.

"Žáci provedli základní rozbor půdy, aby nás při výsadbě nepřekvapilo, že narazíme třeba na starou stavební suť. Taky jsme společně prošli okolí křížem krážem a pomocí mobilní aplikaceurčili všechny dřeviny, kterým se tu dobře daří. Udělali jsme podle toho seznam druhů, které chceme vysadit a poslali ho lesnímu odborníkovi ke konzultaci", popisuje Lenka už ve stínu nedaleké boudy, kam jsme se uchýlili před sluncem.

Co je třeba ještě udělat, než se pustíme do výsadby

S paní učitelkou Lenkou jsme místo obešli a navrhli několik doporučení, včetně úkolů, které je ještě čekají před tím, než budou moct vzít rýče a kolečka:

Zajistit při žních slaměné balíky, kterými se vysazený lesík zamulčuje, aby neztrácel vlhkost a snáze obstál v konkurenci s bylinami, které se na uvolněný prostor budou rychle šířit.
Ověřit, kde se nachází nejbližší zdroj dešťové vody.
Domluvit na říjen bagristu na stržení drnů.
Zajistit velké dřevěné kolíky s provazem na jednoduché oplocení, aby mladý porost přežil "oslavné tance" zdejších školáků a případné nájezdy nezkušených "řidičů".
Držte palce, ať vše dobře dopadne

I když samozřejmě panují obavy, aby se vše zvládlo, těší se všichni na výsadbový den. Držme všichni třebotovským školákům palce, ať jim to vyjde a les roste! A ať se za několik let budou moct školáci ukrýt ve stínu stromů, které letos jejich předchůdci v říjnu vysadí.

Chcete také svůj Školní les do kapsy?

Ozvěte se Honzovi (jan.fronek@terezanet.cz ), poradí vám.

Publikace o Školním lese do kapsy je zdarma ke stažení ZDE.

Školní les do kapsy vyroste v Třebotově díky podpoře firmy Dedoles a ČEPS.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist