Mgr. Kateřina Hryzáková "> Jaká jsou zdravotní rizika ostravského ovzduší a jak je řešit - odpovědi nabídne odborný seminář - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jaka-jsou-zdravotni-rizika-ostravskeho-ovzdusi-a-jak-je-resit-odpovedi-nabidne-odborny-seminar
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - program Toxické látky a odpady: Jaká jsou zdravotní rizika ostravského ovzduší a jak je řešit - odpovědi nabídne odborný seminář

Na rizika plynoucí ze znečištění ostravského ovzduší a na možná řešení se zaměří seminář „Ostravské ovzduší – zdravotní rizika?“, který se koná 28. května 2009 v Knihovně města Ostravy. Akci pořádá sdružení Arnika v rámci kampaně Čistější ovzduší pro Ostravu. První část bude věnována možnostem, jak snížit znečištění ovzduší, druhá se pak bude týkat hodnocení zdravotních rizik, a to z pohledu stále narůstající nemocnosti u dětí i zvyšujícího se počtu párů, které mají problémy s neplodností. „Chceme poukázat především na zdravotní rizika, která může znečištěné prostředí způsobovat z dlouhodobého hlediska“, uvedla Mgr. Kateřina Hryzáková ze sdružení Arnika.

Jako přednášející vystoupí Ing. Marek Bruštík z Oddělení ochrany ovzduší a integrované prevence Moravskoslezského kraje, Mgr. Blanka Krejčí z Českého hydrometeorologického ústavu, RNDr. Vítězslav Jiřík z Ústavu ochrany veřejného zdraví, dětská lékařka MUDr. Eva Schallerová, MUDr. Richard Lachčina z Kliniky pro léčbu neplodnosti a MUDr. Radim Šrámz Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR. Seminář je určen pro pracovníky státní správy, členy neziskových organizací, studenty, ale i zájemce z řad veřejnosti. „Znečištěné ovzduší je příčinou mnoha zdravotních problémů, ať už jde o nemoci dýchacích cest nebo vznik alergií. „Méně často se upozorňuje na vliv na neplodnost či ovlivnění vývoje plodu během těhotenství,“ dodala Mgr. Vendula Kubačáková z ostravské pobočky Arniky.

Špatné rozptylové podmínky, které v Ostravě panovaly v zimních měsících tohoto roku, ukazují, že pouhým snížením výroby nelze docílit lepšího stavu. Na špatném ovzduší se mimo velkých průmyslových zdrojů podílí i lokální topeniště a doprava. Situaci by měl pomoci řešit Integrovaný krajský program snižování emisí Moravskoslezského kraje. Návrh aktualizace tohoto programu zveřejnil krajský úřad začátkem tohoto roku. Jeho primárním cílem je dosáhnout do konce roku 2010 alespoň doporučených hodnot krajských emisních stropů pro oxid siřičitý, oxidy dusíku, těkavé organické látky a amoniak. Doporučené hodnoty emisních stropů jsou pro Moravskoslezský kraj stanoveny nařízením vlády č. 351/2002.

Seminář se koná ve čtvrtek 28. května 2009 v Knihovně města Ostravy, 28. října 2, Ostrava 1 od 10 hodin. Registrovat se lze zasláním zprávy na e-mailovou adresu lenka.lukackova@arnika.org nebo telefonicky na čísle 222 781 471.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist