https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jan-dusik-bilance-pusobeni-ve-funkci-ministra-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Jan Dusík: Bilance působení ve funkci ministra životního prostředí

26. března 2010 | Strana zelených
Úspěšný rozvoj programu Zelená úsporám, urychlení dotací z evropských fondů, snížení sporů s Evropskou komisí, zastavení živelného kácení alejí, zvýhodněné dotace pro šumavské obce či zahájení vyhlašování nového národního parku. To jsou hlavní výsledky práce Jana Dusíka v čele ministerstva životního prostředí. „Za 109 dnů ve funkci se mi podařilo prosadit téměř všechny priority, které jsem oznámil při nástupu do úřadu v prosinci loňského roku.“, říká exministr životního prostředí.

„Vedle prosazených legislativních návrhů považuji za úspěch i enormní nárůst počtu žádostí o dotace na zateplení a výměnu kotlů v domácnostech a bytových domech a díky vyjednávání mého týmu na MŽP získání dalších stamilionů korun za prodané emisní kredity pro program Zelená úsporám“, komentuje dosažené výsledky Jan Dusík.

„Bohužel se mi nepodařilo přesvědčit většinu poslanců k hlasování pro novelu zákona o zemědělském půdním fondu, která by omezila masivní likvidaci zemědělské půdy a zastavování krajiny.“ komentuje exministr Dusík hlavní neúspěch ministerstva. Nepodařilo se prosadit ani novelu horního zákona, která by zajistila vymahatelnost platných legislativních pravidel o odpisu zásob.

Co se podařilo

Do poloviny března bylo do programu Zelená úsporám na Státní fond životního prostředí podáno přes 9000 žádostí s celkovou dotační hodnotou přesahující 1,5 miliardy korun. Každý týden přicházejí stovky projektů v průměru za 100 milionů korun. Program nově získal další stovky milionů korun z prodeje ušetřených emisních jednotek do Japonska.

Nové výzvy z OPŽP umožnily podpořit například projekty zpracování a využití směsného komunálního odpadu, zateplování veřejných budov či ochrany přírody.

Novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, tzv. euronovela zákona o odpadech, novela vodního zákona a novela zákona o prevenci havárií zásadně snížily počet sporů (infringementů) s Evropskou komisí.

Novela zákona o ochraně přírody brání živelnému kácení stromořadí v krajině a ruší absurdní praxi vládního rozhodování o výjimkách. K podpisu je připravena i navazující prováděcí vyhláška o kácení dřevin.

Vláda schválila návrh tzv. Krajinných integrovaných plánů rozvoje (KIPR) a pilotní specifickou oblastí k jejich odzkoušení určila Šumavu. Projekty, které budou součástí plánů, budou bodově bonifikovány (10 %) v operačních programech relevantních resortů.

Podařilo se nejprve předjednat a poté zahájit proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko. Těsně před vyhlášením je i nová národní přírodní rezervace Kaňon Labe.

Vládní zpráva připravená ministerstvem obsahuje soubor opatření reagujících na smogovou situaci na Ostravsku. O opatřeních ministr přímo jednal v Ostravě se zástupci kraje, města i znečišťovatelů a společné kroky proti znečištění dohodl i s polským ministrem životního prostředí.

S podporou MŽP byla schválena novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie (OZE), která umožní vyvážený rozvoj využívání domácích OZE.

Novela zákona o emisním obchodování přijatá Poslaneckou sněmovnou začlenila do systému obchodování (EU ETS) emise z letadel přistávajících nebo odlétajících z letišť na území Evropské unie.

Novelou zákona o ochraně ovzduší schválenou Poslaneckou sněmovnou se od 1. června 2010 zvýší využívání biopaliv v dopravě na 4,1 procent u benzínu a 6 procent u nafty.

Vláda přijala Strategický rámec udržitelného rozvoje ČR, který slouží jako zastřešující dokument pro všechny koncepční dokumenty na státní i regionální úrovni.

Podařilo se odstranit překážky pro přidělení dotace EU na čistírnu odpadních vod pro město Horní Jiřetín.

Podařilo se stáhnout z projednávání kontroverzní návrh aktualizace Státní energetické koncepce, jíž by se měla zabývat až vláda vzešlá z voleb.

Podařilo se získat souhlas Parlamentu ČR s ratifikací přístupu České republiky k organizaci EUMETSAT, díky němuž budeme plnoprávným členem s rozhodovacím právem a s nárokem na všechny informace a na účast ve vědeckých programech.

Co se nepodařilo

Novela zákona o zemědělském půdním fondu měla znevýhodnit zábory a likvidaci nejkvalitnější zemědělské půdy.

Novela horního zákona měla určit chybějící správní lhůtu a tím zajistit vymahatelnost stávajících pravidel pro odpis zásob.

Co zbývá dokončit do konce volebního období

Předložit do vlády nový zákon o ochraně ovzduší s konkrétními opatřeními na snížení znečištění a ochranu zdraví lidí.

Předložit do vlády a parlamentu konkretizaci vládní Zprávy o způsobech řešení nevhodné situace z hlediska životního prostředí v Moravskoslezském kraji.

Vydat připravenou vyhlášku o kácení dřevin a vyhlášku o vyhlášení národní přírodní rezervace Kaňon Labe.


Kontakty:
Jan Dusík, exministr životního prostředí, dusik_jan@yahoo.com, 724 091 239
René Kubášek, tiskový mluvčí SZ, rene.kubasek@zeleni.cz, 774 725 625

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist