https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jaromira-vitkova-kdu-csl-senat-oznacil-petici-pro-prijeti-zahradkarskeho-zakona-jako-duvodnou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Jaromíra Vítková(KDU-ČSL): Senát označil Petici pro přijetí Zahrádkářského zákona jako důvodnou

18. března 2021 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
V Senátu se projednával zdánlivě neproblematický Zákon o podpoře zahrádkářské činnosti (Zahrádkářský zákon) a také Petice pro přijetí Zákona o podpoře zahrádkářské činnosti. Zpravodajkou obou tisků byla senátorka Jaromíra Vítková.

"Důkladně jsem studovala celou problematiku a jsem přesvědčena, že zahrádkaření přispívá k zadržování vody v krajině, zmírňování dopadů klimatických změn, podílí se na ochraně přírody, životního prostředí a pestrosti krajiny. Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova nepřijala usnesení k tomuto návrhu zákona. Připomínky byly například k obavě z výstavby účelových zařízení – chat, které by sloužily v budoucnu jako rodinné domy. Ale zahrádkářské osady jsou na území měst/obcí a povolování řeší příslušné stavební úřady. Senát po diskuzi vzal petici na vědomí a konstatoval, že je důvodná,“ uvádí senátorka Vítková.

Po projednání petice následoval bod Návrh zákona o podpoře zahrádkářské činnosti (zahrádkářský zákon). Na plénu Senátu proběhla velká diskuze a zazněla řada argumentů pro i proti přijetí zákona.

„Zaznělo například, že zákon má pouze deklaratorní charakter. Ale v důsledku neukotvení zahrádkaření v legislativě může zahrádkářská činnost působit problematicky. Sporné body, jako například zásah do majetkových práv obcí a měst, vykonávání vedlejší hospodářské činnosti na úkor ostatních občanů, případně délka pachtu, byly vypořádány ze strany Ministerstva zemědělství a Českého zahrádkářského svazu, z.s. Zákon musíme posuzovat z pohledu různě velkých sídel, měst a obcí. Členy spolku jsou i zahrádkáři, kteří mají svoje pozemky a zahrady. Tito členové rádi využívají vzdělávacích a společenských akcí spolku, podílí se na estetickém vzhledu obcí. V neposlední řadě se zahrádkáři věnují také dětem a mládeži, kterým vyplňují smysluplně volný čas,“ zakončila senátorka Vítková.

Zahrádkářský zákon byl schválen v Senátu s pozměňovacími návrhy Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a byl vrácen do Poslanecké sněmovny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist