RNDr. Jindřich Petrlík "> Je Liberec zamořen dioxinovými látkami? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/je-liberec-zamoren-dioxinovymi-latkami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Program Toxické látky a odpady: Je Liberec zamořen dioxinovými látkami?

Ekologická sdružení ARNIKA, Děti Země a Lidi pro Liberec se domnívají, že spalovna komunálních odpadů se začíná negativně projevovat ve znečištění životního prostředí Liberce vysoce toxickými dioxinovými látkami.

"Ukázaly to některé z výsledků rozborů odebraného vzorku půdy z Liberce a pstruha chyceného rybáři v Lužické Nise pod spalovnou, přestože nelze prokázat jednoznačnou souvislost. Obzvláště zjištěná koncentrace dioxinových látek v rybě z Nisy je varovná," komentoval výsledky průzkumu RNDr. Jindřich Petrlík ze sdružení ARNIKA. .

Rozbory(1) obsahu dioxinů (PCDD/F) a polychlorovaných bifenylů (PCB)(2) zadalo v rámci projektu "Budoucnost bez jedů" sdružení ARNIKA financovaného nadacemi Regional Environmental Center, DOEN Foundation a Mitchell Kapor Foundation. Po snězení dvousetgramové porce libereckého pstruha se naplní 450 - 650 % doporučeného limitu maximálního denního přijmu dioxinových látek Světovou zdravotnickou organizací - WHO. Anebo je to 200% z limitu týdenní spotřeby těchto látek doporučeného Evropskou komisí. Člověk by měl tedy sníst jen jednoho takového pstruha za 14 dní a nic jiného, aby nepřekročil maximální doporučený limit pro příjem látek s dioxinovým efektem.

Přestože se v České republice naměřily i vyšší koncentrace dioxinů a polychlorovaných bifenylů v půdě, hodnota zjištěná v lesní půdě z Liberce převyšuje koncentrace těchto látek ve vzorcích odebraných v letech 1993 - 2000 v rámci průzkumu prováděného Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půd (VÚMOP). V Liberci zjištěná koncentrace rovněž dvojnásobně převyšuje limit stanovený pro půdu ve Švédsku. V České republice není žádný limit stanoven.

Polychlorované bifenyly (PCB) a dioxiny (PCDD/F) již ve velice nízkých koncentracích způsobují poškození hormonálního a imunitních systému člověka a jsou karcinogenní. Do lidského těla se dostávají především potravou (z 95 - 99%). Do potravin se dostávají potravním řetězcem a z 80% z ovzduší. Jejich přítomnost v ekosystémech na Liberecku v relativně vysokých koncentracích nasvědčuje tomu, že i zde se tyto látky dostávají do potravního řetězce v nepřípustné míře. Česká republika patří z hlediska přítomnosti těchto látek v potravinách a mateřském mléce mezi nejvíce zatížené evropské státy(3). Vzhledem k nebezpečnosti tzv. dioxinových látek zpřísnila v roce WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučený limit jejich maximálního denního příjmu. Lidé, kteří přišli do styku s vysokými koncentracemi PCB či dioxinů onemocněli tzv. chlorakné, disfunkcemi jater, měli dýchací potíže a řadu dalších zdravotních problémů.


Přílohy:
Poznámky, doplňky, vysvětlivky:

(1) Zjištěné hodnoty jsou:

pstruh chycený v Nise v září 2001: dioxiny (PCDD/F) 35,2 pgTEQ/g tuku a u PCB 165,9 pgTEQ/g tuku

Ve srovnání s jinými rozbory ryb obsahuje pstruh z Liberce vyšší podíl dioxinů oproti PCB, což ukazuje na významnější podíl dioxinů na celkovém znečištění libereckého prostředí dioxinovými látkami nežli je tomu jinde v České republice.

půda odebraná na okraji lesa: dioxiny (PCDD/F) 16, 9 pgTEQ/g a u PCB 9,1 pgTEQ/g

TEQ je toxický ekvivalent. Hodnoty koncentrací dioxinů a polychlorovaných bifenylů se přepočítávají podle koeficientů toxicity jejich jednotlivých kongenerů. Toxický ekvivalent rovný jedné má 2,3,7,8 -TCDD (2,3,7,8 - tetrachlordibenzo-p-dioxin). Naměřené koncentrace se začaly tímto ekvivalentem násobit, aby vyjadřovaly zjištěnou nebezpečnost (toxicitu) přítomného množství látek, protože mezi 210 dioxiny a 209 PCB je jejich toxicita značně rozdílná a absolutní hodnoty nic neříkaly.


(2) Polychlorované bifenyly (PCB) byly vyráběny od roku 1930 jako chemické látky pro průmyslové využití. Používaly se do transformátorových a kondenzátorových olejů, do barev, plastifikátorů, ale třeba také na propisovací papíry a do inkoustů. Poté, co byl zjištěn jejich negativní vliv na lidské zdraví, byla v roce 1984 zakázána jejich výroba i v tehdejším Československu (v Chemku Strážské na Slovensku). Dodnes jsou přítomny především v transformátorech a kondenzátorech a jsou nejspíše nejproblematičtější látkou v odpadech.

Dioxiny (správně polychlorované dibenzo-p-dioxiny a dibenzofurany) jsou vysoce stabilní chemické látky vznikající jako nechtěný produkt například v provozech chlorové chemie, při bělení papíru a textilu chlorem anebo v důsledku spalování chlorovaných látek.

(3) Sníme dvoj- až trojnásobně více dioxinových látek nežli je Světovou zdravotnickou organizací doporučený maximální limit. Vysoké hodnoty nebezpečných látek v potravinách jen svědčí o celkové kontaminaci prostředí.

Podle expertizy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) připadalo v roce 1999 na každého občana ČR v průměru 8,7 pg TEQ dioxinových látek na kg tělesné hmotnosti a den, v roce 1998 to bylo dokonce 12,3 pg TEQ/kg/den. Podle WHO by denní příjem těchto jedů neměl překročit 1 až 4 pg TEQ /kg/den.

Monitorování cizorodých látek v poživatinách, „dietární expozice člověka“ - 1997 až 1999, Centrum hygieny potravních řetězců Státního zdravotního ústavu (CHPŘ SZÚ). Teoretický odhad zvýšení rizika nádorových onemocnění v důsledku dietární expozice vybraným chemickým látkám v ČR, CHPŘ SZÚ. (http://www.chpr.szu.cz/monitor/monitor.html)


Kontakty:

Sdružení ARNIKA - kampaň Budoucnost bez jedů, http://bezjedu.arnika.org/
Chlumova 17, 130 00 Praha 3, telefax: 02 / 22781471, www.sdruzeniARNIKA.cz,
vedoucí programu - RNDr. Jindřich Petrlík,
e-mail: jindrich.petrlik@arnika.org
mobil tiskového mluvčího - 0606/ 727942

Děti Země - Liberec, Bažantí 3/378, Liberec 1,
tel. 048/5109741, e-mail: dz.liberec@ecn.cz
mobil: 0602137820 (Simona Jašová)

Lidi pro Liberec, Zuzana Chalupná, Kosmonautů 361, Liberec 5,
tel: 048/5109204

Kontakt: RNDr. Jindřich Petrlík, jindrich.petrlik@arnika.org, tel: 02 / 22781471

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist