Michaela Dědková "> Je rozhodnuto, lom v Libči se nebude rekultivovat - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/je-rozhodnuto-lom-v-libci-se-nebude-rekultivovat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Město Trutnov: Je rozhodnuto, lom v Libči se nebude rekultivovat

12. března 2025 | Město Trutnov
Autor: Michaela Dědková
Dnešní jednání města Trutnova se zástupci členů sdružení firem, které dodávají stavbu dálnice D11, má výsledek. Zájem o dovezení výkopku z dálnice k lomu Libeč by společnosti měly, ale o zajištění rekultivace ne. Město tak projekt odkládá.

Rekultivovat, či jen zabezpečit? Před tímto rozhodnutím stála trutnovská radnice v otázce budoucnosti lomu v Libči. Ten je dosud důlním dílem, kde vlivem eroze odpadá kamení a místo je nebezpečné. Ač zde platí zákaz vstupu, lidé sem chodí. Vedení města proto chtělo otázku, co s lomem, vyřešit. „Naskytla se příležitost využít při rekultivaci zeminu a kamenivo z výkopku nedaleko budované dálnice D11. Pro město šlo nejen o ekonomicky výhodné řešení, ale zároveň bychom okolní městské části ochránili od přepravy výkopku o objemu 250 000 m3, jenž by posloužil při rekultivaci. V přepočtu hovoříme až o 35 000 nákladních vozidlech,“ uvedl Michal Rosa, starosta města Trutnova.

V pondělí radnice k tématu budoucnosti lomu uspořádala besedu s veřejností v základní škole v Poříčí, kam dorazilo zhruba 180 občanů. „Svoláním tohoto setkání jsme reagovali na vášnivé diskuze na sociálních sítích, ve kterých se šířilo mnoho zkreslených a neúplných informací k rekultivaci. Chtěli jsme občany seznámit se skutečnostmi a uvést věc na pravou míru. Zároveň jsme jim slíbili, že ve středu nás čeká jednání se zástupci stavebních firem dálnice D11, na kterém se dozvíme jejich stanovisko a budeme tak moci říct, zda je projekt realizovatelný, či nikoliv,“ vysvětluje trutnovský starosta. Firmy se vyjádřily, že o zajištění rekultivace zájem nemají. Nabízejí sice dovoz materiálu, ale tato varianta, kdy by si město samo zajistilo rekultivaci, nedává městu ekonomický smysl. Plánem radnice bylo ve výběrovém řízení nabídnout k pronájmu území s jasně definovaným průběhem prací a finálním stavem, ve kterém by lom převzala zpět a zpřístupnila veřejnosti.

Vedení města na základě stanoviska sdružení usoudilo, že koncept pronájmu není životaschopný, a rozhodlo se od stávajícího plánu rekultivace odstoupit a lom pouze zabezpečit. „Je dost možné, že v budoucnu se objeví dotační programy na rekultivace důlních děl, a v tu chvíli se k lomu v Libči v nějaké podobě opět vrátíme. Nyní provedeme jen nezbytná opatření k zabezpečení lomu tak, aby tam nikdo bez místní znalosti nemohl spadnout a ti, kteří do lomu přes zákaz vstoupí, si byli jasně vědomí toho, jakému riziku se vystavují,“ dodává Michal Rosa.


V čem spočívala rekultivace lomu?

Cílem bylo ukončit, odborně řečeno zlikvidovat, neukončené důlní dílo a tuto těžbou zdevastovanou lokalitu přeměnit v přírodní park, kde by zůstala zachována vodní plocha, zajistila se náhradní výsadbu a dle přesně stanovených podmínek by došlo k odbornému dočasnému přemístění zde žijících živočichů. Prostor by měl rekreační charakter, byl by bezpečný a veřejně přístupný. Celý záměr byl ve fázi přípravy a na začátku povolovacího procesu. Radnice měla připraveny podklady pro Český báňský úřad, ve kterých se vyjádřily dotčené instituce a organizace.


Kompletní dokumentaci, vyjádření a stanoviska naleznete v souboru ke stažení: https://www.trutnov.cz/filemanager/files/4285099.zip

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist