Tiskové zprávy
meneodpadu.cz : Klášterec nad Ohří výrazně proměňuje třídění odpadu
Město Klášterec nad Ohří představuje mimořádný úspěch v oblasti odpadového hospodářství. Umožnil to projekt třídění kuchyňských odpadů. Ten se právě rozšiřuje o dalších 900 domácností a zahrnuje již 2600 bytů. Aktuálně se v Klášterci vytřídí téměř tuna kuchyňského odpadu týdně!
Ojedinělý projekt sběru kuchyňského odpadu rozjela samospráva města, aby dosáhla:
- Snížení objemu směsného komunálního odpadu: Kuchyňský odpad tvoří více než třetinu obsahu běžných popelnic. Jeho tříděním se výrazně snižuje množství odpadu na skládkách.
- Úspor pro město: Díky třídění kuchyňského odpadu je Klášterec připraven na zvýšení skládkovacích poplatků, které přinese nový odpadový zákon a zajišťuje si udržitelné hospodaření s odpady.
- Dalšího využití odpadu: Kuchyňský odpad se vozí do bioplynové stanice, kde se přeměňuje na energii a teplo.
Proč a jak třídit odpad z kuchyní?
Úspěšné třídění odpadů z kuchyně je nejjednodušším způsobem, jak zvýšit míru třídění a zásadně snížit objem směsného komunálního odpadu. Vyplývá to z analýz, které v tuzemských městech a obcích probíhají pod vedením výzkumníků ze společnosti JRK. Nádoby na směsný komunální odpad totiž, dle zjištění analýz, obsahují přes třetinu biologicky rozložitelného odpadu. Z nich velkou část tvoří právě kuchyňské odpady. A jak třídění v Klášterci funguje? Zapojené domácnosti obdržely sety na třídění kuchyňských odpadů, které umožňují pohodlné třídění přímo v kuchyni. Veškerý kuchyňský odpad, ať už rostlinného nebo živočišného původu, je ukládán do speciálních sáčků. Ty se následně vyhazují do označených popelnic na kuchyňský odpad.
Třídí většina domácností
Klášterec nad Ohří je důkazem, že inovativní přístup a spolupráce s odborníky mohou vést k mimořádným výsledkům. Projekt ukazuje cestu, jak efektivně snížit množství směsného odpadu, chránit životní prostředí a přitom šetřit obecní rozpočet. „Naším cílem je zapojit co nejvíce domácností ve městě, aby kuchyňský odpad neskončil na skládkách, ale mohl být využit ekologicky a efektivně,“ říká místostarosta David Kodytek. „Díky pilotnímu projektu už nyní většina domácností Klášterce třídí kuchyňské odpady a na skládkách či v popelnicích tak končí méně odpadu.“
Přístup, který se vyplatí
Odpad z kuchyní se týdně sváží do bioplynové stanice Ahníkov, kde se odpad promění na energii. Ta směřuje do distribuční soustavy, zatímco teplo se využívá pro spotřebu bioplynové stanice. Biologicky rozložitelný odpad nabízí obrovský potenciál, který může moderní kompostárna skvěle zužitkovat. To nejen šetří životní prostředí, ale přináší městu i nové příjmy. Zároveň se výrazně snižují náklady na skládkování. Podstatnou roli v rámci projektu hraje podpora kraje – projekt byl totiž podpořen Ústeckým krajem (www.kr-ustecky.cz) v rámci Programu pro podporu odpadového hospodářství obcí v kraji na období 2017 až 2025.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk