https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/klimaticka-zmena-komise-nastinuje-zakladni-prvky-strategie-pro-obdobi-po-roce-2012
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zastoupení Evropské komise v ČR: Klimatická změna: Komise nastiňuje základní prvky strategie pro období po roce 2012

Evropská komise dnes přijala oznámení, kterým stanovila budoucí politiky týkající se klimatické změny. Toto oznámení zahrnuje i soubor návrhů zaměřených na uspořádání budoucích jednání EU s jejími globálním partnery o politikách v oblasti klimatické změny po roce 2012, kdy končí první závazkové období podle Kjótského protokolu. Tyto návrhy zahrnují nové úsilí o připojení velkých znečišťovatelů, ale také rychle se vyvíjejících ekonomik. Sdělení se zaměřuje rovněž na námořní a leteckou dopravu jako sektory, které musí být do post-kjótského režimu zahrnuty.
Stavros Dimas, komisař pro životní prostředí, prohlásil: „Boj proti klimatické změně není věcí volby, ale věcí nezbytnosti. Budeme nadále dávat příklad, ale zároveň budeme pokračovat v silném nátlaku na všechny naše mezinárodní partnery, aby se k nám připojili. Jsem přesvědčen, že je stále ještě možné dodržet náš závazek, tj. omezit na celém světě růst teploty na maximálně 2 stupně Celsia. A navíc naše plány naznačují, že náklady spojené s realizací našich návrhů, jsou v současnosti pro naše ekonomiky zvládnutelné“.

Dokument Komise zdůrazňuje, že přechod na společnost šetrnou vůči klimatu nabízí EU, která prohlubuje svůj lisabonský program, ekonomické příležitosti. Předkládají se návrhy, jakým vývojem dospět k větší energetické účinnosti a zabezpečení dodávek energie, včetně zvýšení výdajů EU na výzkum a vývoj nových, vůči klimatu šetrných technologií, po nichž roste poptávka. Toto sdělení Komise si vyžádaly hlavy států a vlád EU, které budou projednávat střednědobé a dlouhodobé strategie pro snižování emisí, včetně stanovení příslušných cílů, na jarním zasedání Rady. Komise se obrátí na Radu opět na podzim, před příští mezinárodní konferencí o klimatu, s návrhem na udělení plného mandátu k jednání.

Zpráva Komise doporučuje, aby strategie EU pro období po r. 2012 obsahovala následující prvky:


Širší mezinárodní účast na úsilí o snižování emisí. EU by měla nadále vést mnohostranné úsilí o řešení problematiky klimatické změny, ale zároveň hledat podněty určené dalším zemím, které vypouštějí značné množství emisí, včetně rozvojových zemí, aby se připojily k nám. Během r. 2005 by měla prozkoumat alternativy budoucího režimu, založeného na společných ale diferencovaných povinnostech.


Začlenění více sektorů, jmenovitě letecké a námořní dopravy a lesního hospodářství, protože odlesňování v některých regionech výrazně přispívá k růstu koncentrací skleníkových plynů v atmosféře.


Tlak na inovace v EU s cílem zaručit vývoj a přejímání nových, vůči klimatu šetrných technologií a přijímání správných rozhodnutí o dlouhodobých investicích do energetické, dopravní a stavební infrastruktury.


Pokračující využívání pružných tržních nástrojů ke snižování emisí v EU i v globálním měřítku, jako je například EU schéma obchodovatelných emisních povolení.


Adaptační politiky v EU a globálním měřítku, které si vyžádají větší úsilí vynaložené na odhalování toho, co je zranitelné a na provádění opatření určených ke zvýšení pružnosti.


V rámci přípravy dokument doporučuje urychlenou realizaci stávajících politik, které snižují emise, podporují vývoj nových technologií, zvyšují uvědomělost veřejnosti, kladou důraz na více cílený výzkum, na prohloubení spolupráce s třetími zeměmi a zahajuje novou fázi evropského programu klimatické změny, v níž má být vyhodnocen dosažený pokrok a hledány další možnosti nákladově efektivních metod snižování emisí.

Situace

Cíl EU, tj. omezit globální průměrný růst teploty na max. 2° C nad úrovní, která existovala před érou industrializace, byl Radou odsouhlasen v roce 1996. Kjótský protokol, který vstoupí v platnost 16. února 2005, požaduje na průmyslově vyspělých zemích, aby snížily své emise.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist