https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/klub-stan-odpadovy-balicek-je-od-zakladu-spatny-nezaruci-potrebne-nastartovani-systemu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Senát PČR: Klub STAN: Odpadový balíček je od základů špatný, nezaručí potřebné nastartování systému

11. listopadu 2020 | Senát PČR
Autor: Jan Doležálek, tel: 777 318 839
Senát bude 12. listopadu 2020 na své schůzi projednávat velmi diskutovaný odpadový balíček. Senátoři z Klubu STAN kritizují jeho nepřehlednost, nesrozumitelnost, vysokou administrativní zátěž a zvyšování nákladů pro občany, resp. obce.

„Místo srozumitelného zákona nám vláda předkládá neuvěřitelný guláš v podobě více než 600 stran ve čtyřech zákonech, ke kterým chybí potřebné prováděcí předpisy, ačkoli jeho účinnost je zamýšlena již od roku 2021. Potřebujeme řešit snižování odpadů, jejich skutečnou recyklaci a uplatnění odpadů, ne se pouze chlácholit tím, že jsme dobří v separaci odpadů. Tyto skutečné problémy bohužel odpadový balíček moc neřeší. Místo toho představuje další byrokratickou a ekonomickou zátěž bez reálných nástrojů ke splnění závazků České republiky,“ uvádí senátor a předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Zbyněk Linhart.

„Odpadový balíček je od svého vzniku špatný a nepovede k potřebnému nastartování celého systému odpadového, resp. oběhového hospodářství. Původní velmi sporný vládní návrh nenapravilo ani mnoho pozměňovacích návrhů Poslanecké sněmovny a těžko to může udělat v tak ohromném rozsahu Senát," dodává Linhart.


Konec klecových chovů a drezúry zvířat?

Jedním z nejsledovanějších návrhů, který budou senátoři projednávat, je zákon na ochranu zvířat zavádějící úplný zákaz klecových chovů nosnic či zákaz drezúry zvířat v cirkusech.

„Byť můj názor může být ojedinělý, jsem přesvědčený, že v případě zákazu klecového chovu slepic je nutný jednotný postup EU. Do té doby jsem proti individuálnímu zákazu v České republice a budu navrhovat zrušení této části zákona. V opačném případě bychom otevřeli český trh pro producenty především z Polska, Slovenska a Lotyšska. Poškodíme tím české dodavatele a zvýhodníme zahraniční, to je principiálně zcela špatně. Prodejní řetězce se mohou již nyní rozhodnout, že nebudou vejce z klecových chovů prodávat, a to bez ohledu na návrh zákona,“ říká senátor Michael Canov.

Michael Canov byl připraven předložit také návrh na zrušení zákazu drezúry zvířat v cirkusech. Obdobný návrh ovšem schválil hospodářský výbor, tudíž podpoří. „Cirkusy s drezúrou mají u nás bohatou a letitou tradici. V době, kdy koronavirová pandemie dopadá na podnikatele všeobecně, nejsem pro další likvidaci tohoto podnikání,“ dodává Canov.

Senátor Zdeněk Hraba naopak na plénu navrhne rozšíření zákona o zákaz prodeje papoušků. „Přicházím s pozměňovacím návrhem, podle kterého by měl být v obchodech se zvířaty zakázán také prodej papoušků stejně, jako je již nyní v těchto obchodech zakázáno prodávat třeba kočky nebo psy. Připojuji se tak k námitkám odborné veřejnosti, že pro velké papoušky je prodej v prostorách s velkou koncentrací a pohybem lidí zcela nevhodný,“ vysvětluje Hraba.


Vláda zapomněla na rodiče samoživitele

Senátoři budou projednávat také jednorázový příspěvek 5 000 korun pro důchodce. Senátor Marek Hilšer chce k zákonu připojit pozměňovací návrh, který by kromě seniorů podpořil také rodiče samoživitele. „Mnohé domácnosti jsou postiženy vysokým propadem příjmů. Jednou z nejvíce zasažených skupin jsou jednotlivci, kteří sami pečují o nezaopatřené děti. Dle veřejně dostupných průzkumů velká část samoživitelů přišla v důsledku krize o práci nebo se zadlužila. Situace je o to vážnější, jelikož matky samoživitelky tvoří vedle seniorek druhou nejvíce rizikovou skupinu ohroženou chudobou. Je třeba zohlednit, že samoživitelé si prošli náročným obdobím, jehož dopady někteří z nich stále silně pociťují, a proto navrhujeme rozšířit státem poskytovanou sociální pomoc a poskytnout postiženým rodinám jednorázový příspěvek ve výši 6 000 Kč,“ doplňuje senátor Marek Hilšer.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist