https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/koalice-spolu-za-vysetreni-ekologicke-havarie-na-becve-a-vyjasneni-okolnosti-pandora-papers
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Koalice SPOLU: Koalice SPOLU za vyšetření ekologické havárie na Bečvě a vyjasnění okolností Pandora Papers

5. října 2021 | Koalice SPOLU
Je to víc než rok, co do řeky Bečvy v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov unikly jedovaté látky a otrávily místní biotop. Koalice SPOLU, jejíž zástupci byli členy sněmovní vyšetřovací komise k havárii, chce znát vysvětlení ministra životního prostředí Richarda Brabce. Proč vláda není schopna ekologickou havárii řádně došetřit? Kauza Bečva má jedno společné i s aktuální kauzou Pandora Papers. Obě jsou sondou do světa Andreje Babiše, tedy člověka, který fungování státu přizpůsobuje pouze vlastním zájmům.

„Lidé stále více ztrácí důvěru ve spravedlnost, právní stát a to, že je všem občanům měřeno stejným metrem. A právě případ ekologické katastrofy na Bečvě je důkazem toho, že ne všechno je v téhle zemi v pořádku. Komise zjistila celou řadu závažných skutečností a úkolem Poslanecké sněmovny je, aby se jimi zabývala. Pochybení, ke kterým při vyšetřování kauzy Bečva došlo, mají politické konsekvence, souvisí se střetem zájmů a zneklidňují občany. I proto je důležité, abychom tomu ve Sněmovně věnovali čas. Chtěl bych tady ale vzkázat všem lidem, kteří mají pocit, že se nakonec nic nevyřeší, že už v pátek a v sobotu máme šanci současnou situaci změnit a mít v ČR takovou politiku, která zajistí občanům pocit spravedlnosti a zaručuje právní stát,“ říká lídr koalice SPOLU Petr Fiala.

„Kauza Bečva, které se na dnešní schůzi budeme věnovat, má s aktuální kauzou Pandora Papers jedno společné. Obě jsou sondou do světa a fungování Andreje Babiše, tedy člověka, který privatizoval stát pro své zájmy. Jsem přesvědčena, že za nedostatečným a liknavým šetřením katastrofy na Bečvě v den havárie a postupům ze strany České inspekce životního prostředí a ostatních institucí není náhoda. Zodpovědné orgány, zřejmě ve strachu a nátlaku, nekonaly tak, jak by u největší ekologické katastrofy, podle její důležitosti situace měly. Andrej Babiš a ministr životního prostředí Brabec okolnosti vyšetřování budou nadále tutlat. Už o víkendu máme šanci na změnu. Ve volbách jde o to, aby privatizace státní správy skončila,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„O vyšetřovací komisi k havárii na Bečvě bylo v posledních čtrnácti dnech mnoho napsáno. Překvapuje mě, že pan ministr Brabec a Česká inspekce životního prostředí se ani nepokusili vyvrátit fakta, která komise shledala. Proč nebyly zajištěny kvalitní důkazy, které by potvrzovaly, nebo vyvracely, kdo je možný podezřelý? Zajištění důkazů k tak závažné havárii trvalo pod vedením této vlády prakticky tři dny. A co na to ministerstvo životního prostředí a ČIŽP? Vůbec nic. Ať se každý občan ptá proč," řekl k vyšetření havárie na Bečvě předseda lidovců Marian Jurečka. „Rozumný člověk nechce žít v zemi, kde se zaklekává na drobné živnostníky a pan premiér přitom pere peníze. Jako koalice SPOLU chceme, ať se tyto věci vyšetří, pojmenují a přijmou se daná opatření. Jedním z nich je i to, aby tato vláda skončila. A já věřím, že to se nám v sobotu povede," vyzval Jurečka voliče, aby šli k volbám.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist