Eva Veverková "> Kodaňský summit EU a životní prostředí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kodansky-summit-eu-a-zivotni-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Kodaňský summit EU a životní prostředí

17. prosince 2002 | MŽP ČR
Autor: Eva Veverková, tel: 267122139
Na summitu EU v Kodani, který se konal ve dnech 12. – 13. prosince 2002, se České republice podařilo (spolu s dalšími devíti kandidátskými zeměmi) formálně uzavřít vyjednávání o vstupu do Evropské unie. Sama kapitola Životní prostředí byla ale předběžně uzavřena už v loňském roce, tedy 1. června 2001.

Celkově EU akceptovala ČR v kapitole životního prostředí tři žádosti o přechodná období, a to pro směrnice:
q 91/271/EEC čištění městských odpadních vod
ČR bude muset do 31. 12. 2010 vybudovat kanalizační systémy a čistírny odpadních vod pro obce a města, která mají 2 000 – 10 000 obyvatel. Všechna česká města s počtem obyvatel nad 10 tisíc už čistírnu odpadních vod mají, ale vzhledem k vyhlášení celé ČR za tzv. „citlivou oblast“, se bude muset většina z nich upravit tak, aby bylo zajištěno čištění na patřičné úrovni (čistírny budou muset mít terciální čištění, při kterém se budou z vody odbourávat organické živiny – dusík a fosfor);
q 94/62/EC nakládání s obaly a obalovými odpady
Naše republika bude muset být do 31. 12. 2005 schopna znovu využívat 50 % použitých obalů a recyklovat jich bude muset 25 %. Splnění tohoto cíle je zajištěno zákonem č. 477/2001 Sb., o obalech a obalových odpadech, který vstoupil v účinnost 1. ledna 2002.
q 2001/80/ES o omezování znečištění ovzduší některými znečišťujícími látkami z velkých spalovacích zařízení (dále jen „LCP směrnice“)
Žádost o toto přechodné období EU akceptovala 26. listopadu 2002, kdy COREPER – Výbor stálých zástupců členských států EU – schválil upravenou Společnou pozici EU ke kapitole Životní prostředí. V praxi to tedy znamená, že 2 zařízení (1 kotel Teplárny Přerov a 1 kotel Nové Huti, a.s.) splní požadavky LCP směrnice k 31.12.2007. Tím se zároveň vyřešila i otázka směrnice 96/61/ES o integrované prevenci a omezování znečištění, u níž ČR původně požadovala jednání o přechodném období pro Teplárnu Přerov, nicméně v duchu závěrů jednání k LCP směrnici byla žádost o přechodné období stažena.

Výhled do budoucna
Po formálním uzavření vyjednávání o vstupu ČR do EU na Kodaňském summitu (12. – 13. prosince 2002) se v dubnu 2003 očekává podepsání Přístupové smlouvy. Tímto krokem se završí dlouholetý proces přípravy na plnění požadavků vyplývajících z členství v EU, nicméně ten nejtěžší úsek na cestě do EU nás stále ještě čeká. Je jím implementace, tj. provádění předpisů Evropských společenství (ES), týkajících se ochrany životního prostředí v praxi. K úspěšnému završení tohoto procesu bude zapotřebí zlepšit fungování veřejné správy a zlepšit systém výměny informací mezi jednotlivými složkami veřejné správy.
K tomu snad přispěje i nadcházející informační kampaň MŽP, jejímž hlavním cílem je přiblížit veřejnosti požadavky vyplývající z předpisů ES na ochranu životního prostředí a rozvinout diskusi ke všem otázkám, které s problematikou vstupu do EU a plnění předpisů EU souvisí. K nastartování dialogu určitě napomohou i strategické dokumenty, vypracované v rámci procesu přípravy na vstup do EU. Jedná se zejména o Implementační plán pro oblast Životní prostředí, jehož druhá aktualizace bude předložena vládě ke schválení v prosinci 2002. Tento dokument přinese detailní informaci o požadavcích vyplývajících ze všech předpisů ES v oblasti životního prostředí, které budou v ČR prostřednictvím národní legislativy prováděny. Implementační plán bude k dispozici na internetových stránkách MŽP a na vyžádání v tištěné a digitální verzi na odboru evropské integrace MŽP.
Dalším stěžejním dokumentem je Rámcová strategie financování investic, jejíž aktualizovaná verze bude obsahovat odhad nákladů potřebných na zajištění implementace právních předpisů Evropských společenství v oblasti životního prostředí za současné situace, kdy se v ČR vynakládají velké finanční prostředky na likvidaci následků povodní ze srpna 2002. V této souvislosti je potřebné zdůraznit, že pro jednotlivé žádosti o přechodná období byly zpracovány podrobné strategie financování. I tyto dokumenty jsou k dispozici na internetových stránkách MŽP.
V neposlední řadě je z pohledu integrace do EU důležitým dokumentem i Státní politika životního prostředí, jejíž aktualizovanou verzi vláda schválila v lednu 2001. Státní politika ŽP vedle požadavků Evropské unie reaguje i na další prioritní environmentální problémy, jako je např. otázka udržitelného rozvoje.
Při dodržení dosavadního tempa příprav na vstup do EU a zajištění potřebných finančních prostředků jak z domácích, tak zahraničních zdrojů, bude ČR schopna splnit všechny závazky formulované v rámci vyjednávání s EU (splnit přechodná období a další závazky).
Eva Veverková, tel: 267122139
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist