https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/komentar-mistopredsedy-piratu-martina-smidy-havarie-v-hustopecich-je-horsi-nez-se-cekalo.naprava-potrva-roky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Komentář místopředsedy Pirátů Martina Šmídy: Havárie v Hustopečích je horší, než se čekalo. Náprava potrvá roky

15. března 2025 | Česká pirátská strana
Havárie nákladního vlaku v Hustopečích nad Bečvou, který převážel benzen z chemičky DEZA, způsobila rozsáhlou ekologickou katastrofu s dopady na půdu, vodu i zdraví obyvatel. Místopředseda Pirátů Martin Šmída kritizuje nedostatečnou informovanost veřejnosti, zlehčování situace a opakované selhání odpovědných institucí, přičemž upozorňuje na spojitost s holdingem Agrofert a jeho chemičkou DEZA, která figurovala i v kauze otravy Bečvy.

Vykolejený nákladní vlak v Hustopečích nad Bečvou zadělal na pořádnou ekologickou katastrofu, svými dopady zcela srovnatelnou s havárií na řece Bečvě z roku 2020, která dodnes není uspokojivě objasněná. Byla to jedna z kauz, se kterou jsem se musel potýkat, jakmile jsem byl zvolen krajským radním.

Fatální chyby ovšem nastaly ve vedení kraje, nechtělo v médiích vidět kauzu spojenou s firmou DEZA z koncernu Agrofert. Dalo nám pak dost práce zpětně zjišťovat, jak přesně ten zásah proběhl. Dodnes nevíme, zda šlo o nedbalost, nebo úmysl. Každopádně zjištěné skutečnosti přispěly k našim připomínkám novelizace v prvních hodinách zásahu. Dost možná proto, že se blížily krajské volby.


Zase ten Babiš

I s aktuální benzenovou havárií je Babišův Agrofert spojený. Byla to opět zmíněná chemička DEZA, z níž vyjel nákladní vlak se 17 vagony benzenu. Vlak, který nepřiměřenou rychlostí převážel cisterny s toxickou látkou, havaroval a způsobil explozi a rozsáhlý požár. Původně byla způsobená škoda odhadována na 125 milionů, dnes po provedení několika sond a vzorkování toto číslo stoupá nad 300 milionů! Naplnily se tak naše obavy, že budou kontaminovány podzemní i povrchové vody. To bude mít skutečně rozsáhlé následky pro půdu i vodu a tím pádem pro faunu a flóru. Jejich odstraňování může trvat více než dva roky.

Hustopeče nad Bečvou leží v trojmezí tří krajů, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského a Piráti mají důvodné obavy, že obyvatelé, kteří zde bydlí, nebyli řádně informováni o rizicích plynoucích z této havárie. Hned po zjištění havárie Piráti požadovali důsledné vzorkování, vypracování dopadové studie a kontrolu, zda byly dodrženy všechny bezpečnostní předpisy.


Otázky bez odpovědí

Jako největší absurdity byly vypouštěny na veřejnost věty typu „podzemní vody nebyly zasaženy“ nebo „měřením bylo zjištěno, že nedošlo k překročení škodlivých limitů v ovzduší“. Připomíná to ono slavné „DEZA to nebyla“ jen chvíli po zjištění havárie na Bečvě. Je dobré se zeptat na následující otázky: Limity jakých látek konkrétně? Kde přesně bylo měření prováděno? Vzhledem k hoření benzenu musely být překročeny limity minimálně oxidů uhlíku. Zpočátku ani nebylo zcela jasné, jaká látka byla vlastně v cisternách. Nejdříve se mělo jednat o benzol, poté byl potvrzen benzen. Informace od vedení Olomouckého kraje a od ministra Petra Hladíka byly často zavádějící, nebyly poskytovány včas a v postupujícím čase si dokonce odporovaly.


Ohromné ekologické následky

Hasiči se nejdříve snažili dostat požár pod kontrolu a za jejich nasazení se zaslouží poděkovat. Ovšem už v tu chvíli se vědělo, že ne všechny cisterny hoří, ale některé byly „jen” vykolejeny a vylévaly se do okolí. Vzhledem s požáru nebylo možné okamžitě začít se sanací karcinogenní látky.

Otázkou také zůstává, proč byl zvolen postup hašení. K mnohem menším ekonomickým, ale především ekologickým škodám mohlo dojít, kdyby byl požár jen kontrolován a benzen se nechal shořet. Takto byl nevyhořený karcinogen rovnou splachován do polí a tím do půdy a podzemních a povrchových vod.

Celou tragédii doprovází zlehčování, mlžení a zatajování na první pohled zjevných důsledků havárie, které nutně musí nastat a nemístné uklidňování veřejnosti místo včasného varování. Politikové si u havárie selfíčka a vzbuzují tak dojem, že žádné nebezpečí nehrozí, zatímco hasiči zasahují v protichemických oblecích, Nad tím se nepodivuji jen já, ale také má kolegyně Šárka Kučerová z předsednictva Pirátů v Olomouckém kraji.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist