Dalibor Dostál "> Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konec-okupace.ochranci-prirody-ukoncili-u-milovic-desetilety-uklid-po-sovetske-armade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

21. srpna 2023 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který dnes symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968.

„Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ doplnil Dalibor Dostál.

Úklid bývalého vojenského prostoru zahájili ochránci přírody v roce 2014, kdy začali čistit území pro první část rezervace, která na čtyřiceti hektarech přímo u Milovic vznikla v lednu roku 2015. Postupně pak vyčistili zhruba 350 hektarů současné rozlohy rezervace velkých kopytníků.

Jen za poslední tři roky nezisková organizace vynaložila na obnovu bývalého vojenského prostoru přibližně tři miliony korun. Kromě odstraňování pozůstatků po sovětské armádě šlo o odvoz černých skládek, které vznikaly až po odchodu okupačních vojsk, nebo redukci křovin zarůstajících tři desetiletí opuštěný vojenský prostor. Vedle rezervace velkých kopytníků ochránci přírody uklízeli také sousední lesy nebo okraje silnic a turistických tras v okolí. „Chtěl bych poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se za deset let do úklidu místní přírody zapojili. Bez jejich pomoci by pozůstatky po sovětské okupaci dodnes znečišťovaly unikátní přírodu bývalého vojenského prostoru Milovice,“ ocenil Dalibor Dostál.

Ani dnešní symbolické ukončení hlavního úklidu přitom neznamená, že by práce na čištění vojenského prostoru zcela ustaly. „I do budoucna budeme určitě nacházet další zbytky po působení sovětské armády. Objevují se postupně, jak velcí kopytníci spásají další části rezervace. Rozsah doplňkového čištění však bude výrazně menší, než úklid v průběhu prvních deseti let,“ zmínil Dalibor Dostál.

Rezervace velkých kopytníků se s plochou 350 hektarů nachází zhruba na třetině rozlohy Národní přírodní památky Mladá, která byla vyhlášena v červnu roku 2020 na rozloze 1244,65 hektaru. Samotný vojenský výcvikový prostor Milovice vznikl ještě za Rakouska-Uherska v roce 1904 na ploše přibližně 3465 hektarů. Mimo rezervaci velkých kopytníků tak zbývá vyčistit ještě rozsáhlé plochy. Kromě ochranářské společnosti Česká krajina se na úklidu bývalého vojenského prostoru podílela také řada dalších institucí a organizací.

Dnešní symbolické ukončení úklidu bývalého vojenského prostoru podpořilo město Milovice, které bezplatně umožnilo uložené uklizeného odpadu ve svém recyklačním dvoře.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Dalibor Dostál, tel: 420606635303
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist