Břetislav Oliva "> Konec prázdnin bude letos opět Bez nití! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konec-prazdnin-bude-letos-opet-bez-niti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi: Konec prázdnin bude letos opět Bez nití!

16. srpna 2022 | Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Autor: Břetislav Oliva, tel: 778 712 531
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi pořádá od 30. srpna do 1. září 2022 již 6. ročník multižánrového kulturního festivalu Bez nití | Odvázané léto na terasách. Vedle loutkových divadelních představení, koncertů alternativních hudebních skupin nebo workshopů láká letos návštěvníky i na Česko-ukrajinské odpoledne.

Zatímco začátek prázdnin byl v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi ve znamení oslav 50. výročí jeho založení, jejich konec návštěvníkům zpříjemní již 6. ročník festivalu Bez nití | Odvázané léto na terasách. V komorním prostředí teras historického Mydlářovského domu vystoupí během tří večerů zajímavé loutkářské a hudební soubory i další umělci.
V úterý 30. srpna se zde od 20 hodin uskuteční koncert legendární skupiny Zuby nehty, jejíž členky jsou na naší hudební scéně aktivní již téměř 40 let. Pod názvy Plyn a později Dybbuk patřily ke špičce alternativní hudební scény tzv. „nové vlny“ v 80. letech dvacátého století a i po sametové revoluci byly a stále jsou u mnoha zajímavých (nejen) hudebních počinů. A příznivce loutkového divadla možná překvapí fakt, že jedna z duší skupiny, Marie Míková, je původním povoláním rovněž loutkářka, která tento obor vystudovala i na katedře loutkového divadla pražské DAMU. Loutkám se koneckonců věnuje dodnes, je např. zakladatelkou projektu Loutky v nemocnici. Vstupné na tento den je 100 Kč.
Druhý den festivalu se ponese v duchu spolupráce českých a ukrajinských umělců. Česko-ukrajinské odpoledne začíná dobrodružnou pohádkou Za dveřmi s papírovými loutkami v podání divadla FRAS tvořeného studenty loutkářské katedry DAMU. První představení v 17 hodin bude v českém jazyce, od 19 hodin pak bude stejné představení odehráno i v ukrajinštině. V 17:45 pak zahrají herci divadla DRAK představení Červená karkulka. Jedná se sice o známou pohádku, ale nenechte se zmást! Ukrajinští a čeští herci zde mluví svými rodnými jazyky a proto, aby pohádka dobře skončila, nezbude jim, než se spolu nějak domluvit. Celé představení nám ukáže, jak je to vlastně jednoduché se dorozumět, pokud máme dobrou vůli i úmysly. Je také krásné sledovat, jak s mixováním obou jazyků nemají vůbec problém dětští diváci. Divadelní představení doplní v MLK také workshopy a další aktivity. Vstup na celé odpoledne je zdarma.
Poslední den festivalu a zároveň první školní den přivítáme v 19 hodin opět dětmi i dospělými oblíbené loutkové divadlo Toy Machine. Tentokrát k nám Tomášové Běhal a Podrazil přivezou hru Popelka. Hra o tom, co je v životě důležité, udělá určitě radost hlavně mladším divákům. Od 20 hodin pak bude následovat speciální koncert, který bude zároveň divadlem, v podání Fekete Seretlek, skupiny, která se nechává inspirovat tradičními lidovými písněmi z celého světa a přetváří je v nové originální tvary a kompozice. Šest hudebníků a zároveň herců dokáže rozproudit atmosféru a roztancovat i ty nejzarytější introverty. Vstupné na tento den je opět 100 Kč.
Vstupenky na festival Bez nití | Odvázané léto na terasách je možné rezervovat na telefonním čísle 469 620 310 a zakoupit v předprodeji v recepci muzea. Těšíme se, že svoji návštěvou podpoříte Muzeum loutkářských kultur i alternativní kulturu v chrudimském regionu.
Břetislav Oliva, tel: 778 712 531
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist