Magda Sedmíková "> Koordinátoři regionálních značek z ČR a Slovenska se sešli v Brně - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/koordinatori-regionalnich-znacek-z-cr-a-slovenska-se-sesli-v-brne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Asociace regionálních značek, o.s.: Koordinátoři regionálních značek z ČR a Slovenska se sešli v Brně

22. října 2009 | Asociace regionálních značek, o.s.
Autor: Magda Sedmíková, tel: 606 102 818, 224 222 843
BRNO - Ve dnech 12.-14.10. 2009 proběhlo v Brně setkání koordinátorů regionálních značek v ČR a na Slovensku, které mělo za cíl výměnu zkušeností nejen mezi českými, ale i slovenskými regiony a prohloubení spolupráce mezi nimi.

Brněnské setkání bylo zorganizováno Asociací regionálních značek, o.s. (ARZ) . „Jsme velmi potěšeni, že dorazili zástupci většiny regionů, kde značení probíhá. Setkání s takto velkou účastí proběhlo vůbec poprvé. Regionální koordinátoři tak měli možnost nejen ukázat výsledky své práce ostatním, ale vyslechnout si i cenné zkušenosti z jiných regionů,“ říká Tereza Wyderka, národní koordinátora ARZ.
Mezi účastníky byli nejen regionální koordinátoři deseti regionů sdružených v ARZ, ale i zástupci regionů, kde probíhá značení samostatně. Na setkání se představily i čtyři regiony, které o zavedení regionální značky teprve přemýšlejí - České Švýcarsko, Jeseníky, Prácheňsko a Český Západ. „Pozvání si velmi cením, účast pro mě byla velmi přínosná, především díky diskuzím s koordinátory již fungujících značek,“ vyjádřila se Kateřina Kvasničková z místní akční skupiny Český Západ.
Kolegové ze Slovenska seznámili ostatní s jejich systémem značení a s aktuální situací ve třech slovenských regionech, kde značení probíhá. Michal Tvrdoň představil regiony Kysuce a Záhorie a František Mach region Malé Karpaty.
Čeští regionální koordinátoři prezentovali své zkušenosti týkající se fungování regionální značky v jejich regionech a diskutovali možná řešení problémů, především co se týká financování a udržitelnosti značení. Hostem debaty byla také Petra Němcová z organizace Trast pro ekonomiku a společnost: „Jsem přesvědčena, že bychom mohli s některými zmiňovanými problémy pomoci,“ komentovala výsledky diskusí.
Josef Jančo z místní akční skupiny Moravský kras navrhl možnost partnerství s Národní sítí místních akčních skupin. O tomto partnerství říká: „Je nutné dohodnout spolupráci tak, aby byla přínosná pro obě strany. Myslím si, že ARZ má co nabídnout a zároveň by jistě došlo k posílení postavení regionálních značek.“
Přítomní účastníci byli dále seznámeni se zahraničními typy podpory regionální produkce. „Můžeme čerpat inspiraci od mnoha iniciativ v zahraničí, které mají s českými regionálními značkami mnoho společného, ale i mnoho zajímavých odlišností,“ vysvětluje Iva Dyková z ARZ.
Poslední den setkání byl věnován exkurzi do Moravského krasu k výrobcům s regionální značkou. Alexandra Dubničková z partnerské organizace REC Slovensko exkurzi chválí: „Zasvěcené povídání samotných výrobců pro mě bylo velmi zajímavé, stejně tak ukázka jejich tvorby, která byla u některých výrobků spojena i s ochutnávkou.“

Setkání proběhlo v rámci projektu „Sdílení zkušeností a vytvoření mezinárodní platformy v oblasti podpory regionálních produktů“, spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu v Operačním programu lidské zdroje a zaměstnanost.

*******************************************************************************************
Cílem ARZ je podpora udržitelného rozvoje v regionech prostřednictvím rozvíjení regionálních značek pro výrobky a služby. ARZ koordinuje systém regionálních značek na národní úrovni, poskytuje poradenství a pomoc jednotlivým regionům při zavádění a rozvíjení regionální značky, zajišťuje propagaci, marketing a reklamu regionálních značek. V současnosti sdružuje 11 regionů: Krkonoše, Šumava, Beskydy, Moravský kras, Orlické hory, Vysočina, Górolsko Swoboda, Moravské Kravařsko, Polabí, Podkrkonoší a Haná. Databáze certifikovaných výrobků všech členských regionů čítá více než 250 výrobků.
Regionální značka garantuje původ výrobku v daném regionu, kvalitu výrobku, šetrnost k životnímu prostředí a jedinečnost ve vztahu k regionu (tradice, místní suroviny, ruční nebo duševní práce, motiv a specifičnost v regionu, výjimečná kvalita). Je určena zpravidla pro řemeslné nebo umělecké výrobky, potraviny nebo zemědělské a přírodní produkty.

Více informací na www.domaci-vyrobky.cz a www. arz.cz
Magda Sedmíková, tel: 606 102 818, 224 222 843
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist