Marcela Mikesková "> Koupili jsme pro vás další kus přírody! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/koupili-jsme-pro-vas-dalsi-kus-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český svaz ochránců přírody: Koupili jsme pro vás další kus přírody!

8. prosince 2004 | Český svaz ochránců přírody
Autor: Marcela Mikesková, tel: 737 172 840
V naší kampani Místo pro přírodu se nám povedl další úspěch – vykoupili jsme další dvě lokality. První leží v Jinošovském údolí, které najdete kousek od Vlašimi, ve středních Čechách. Druhou lokalitou je jedlový les v zájmovém území Ščúrnica v Bílých Karpatech, kde postupně vytváříme soukromou lesní rezervaci.

Obě lokality nejen vynikají bohatstvím přírody, ale jsou přístupné lidem. Zejména Jinošovské údolí je ideální pro vycházky a odpočinek, možnost příjemných výletů nabízejí i hřebenové partie Ščúrnice. Podrobnosti k lokalitám najdete v příloze.

Kampaň Místo pro přírodu odstartovala 21. března 2003. K dnešnímu dni se nám podařilo vybrat 2 774 222 korun. Přispělo nám 2 365 dárců. Nejčastějším darem je stokoruna, po ní následuje dvě stě korun. Našel se i stotisícový dárce.

V loňském roce hodně lidí, mezi nimi například spisovatel Ludvík Vaculík, věnovalo svým blízkým jako vánoční dárek kousek zachráněné přírody. Takže pokud ještě nemáte nic k Vánocům, pouvažujte o místě pro přírodu.

Místo pro přírodu může podpořit každý jakýmkoliv finančním darem. Příspěvek lze poslat na účet 9999922/0800. Chcete-li podpořit přímo záchranu lesů v Bílých Karpatech, zašlete na výše uvedený účet svojí platbu pod specifickým symbolem 103. Je možné též zavolat na telefonní číslo 900 500 102, které pro Místo pro přírodu sponzorsky zapůjčila Erika a.s. Každá provolaná minuta stojí padesát korun.

Bližší informace k Místu pro přírodu najdete na www.mistoproprirodu.cz a na www.zachranles.cz.
Marcela Mikesková
koordinátorka PR
737 17 28 40

VYKOUPENÉ POZEMKY:
Jinošovské údolí leží nedaleko Vlašimi. Na potoku Orlina se zde nachází soustava pěti rybníků, obklopených vlhkými loukami. Malebné údolí bývalo oblíbeným vycházkovým místem obyvatel Vlašimi, zajímavé je i z přírodovědného hlediska. Roste zde řada pozoruhodných (zejména mokřadních) rostlin, jako je orchidej prstnatec májový či jedovatý bíle kvetoucí ďáblík bahenní, součástí břehových porostů je nepříliš běžná olše šedá, rybníky a přilehlé křoviny jsou domovem desítek druhů ptáků. V posledních desetiletích však Jinošovské údolí ohrožoval nezájem vlastníků luk o jakoukoli údržbu na straně jedné a příliš intenzivní využívání rybníků na straně druhé. Proto jsme se této lokality ujali. Dva z rybníků s přilehlými pozemky jsou již od loňského roku ve vlastnictví místní organizace ČSOP, současný výkup 1,1 ha velké vlhké louky je dalším krokem k záchraně tohoto území. Naším cílem je vyvážená kulturní krajina příjemná pro oko a vhodná k životu různých rostlin a živočichů – extenzivně obhospodařované rybníky s množstvím ptáků a bohatými břehovými porosty, pravidelně sečené louky plné květin, staré olšové porosty v bezzásahovém režimu jako domov drobného ptactva a hmyzu a mezi tím obnovené vycházkové cesty s alejemi původních druhů dřevin a lavičkami zvoucími k odpočinku v příjemném prostředí.

Ščúrnica v Bílých Karpatech
Letos na jaře jsme se stali vlastníky 4 ha a teď se nám podařilo vykoupit dalších 2,5 ha karpatského lesa. Lesní porost je již v mýtním věku 110 let. Kdyby nedošlo k výkupu, byl by les v nejbližších měsících či letech skácen. Jde o krásný převážně jedlový les. Jedle zde tvoří 95%, zbytek především buk. Je zde též velké množství vitálních jedlových semenáčků. V nejnižší části vykoupené lokality v údolíčku Kolšov protéká přírodně velmi cenný potůček. Území leží necelý kilometr dříve vykoupených pozemků. Postupně se tak naplňuje náš cíl vytvořit zde několik desítek hektarů velkou lesní rezervaci, kde by byla přírodě ponechána úplná svoboda přirozeného vývoje. Víme, že je to cíl nelehký, věříme však, že s pomocí všech našich příznivců ho dosáhneme. Karpatská příroda si to rozhodně zaslouží a dnešní úspěch nás dále povzbuzuje.

V části jedlobukového lesa vykoupeného na jaře jsme prováděli ochranu jedlových semenáčků před okusem zvěří, který je pro přirozený vývoj lesa v tuto chvíli největším nebezpečím. Zvolili jsme tradiční a zcela přírodní metodu – ochranu ovčí vlnou. Lanolín v ní obsažený totiž svým zápachem zvěř odpuzuje. Také na Trianglu – dalším z dříve vykoupených pozemků – se během roku pracovalo. Největší úsilí bylo věnováno sečení orobince, který je velmi agresivní a jezírko postupně zarůstá. Na obě lokality v současné době chystá tým odborníků podrobné plány péče, v nichž budou stanoveny kroky vedoucí k námi vytýčeným cílovým stavům – na Ščúrnici k bezzásadovému režimu a na Trianglu k zachování drobné vodní plochy důležité pro život obojživelníků.

A jaké máme další plány? Kromě dalších výkupů ve všech třech dosavadních lokalitách máme v současné době vytipovaný též zajímavý mokřad s výskytem rosnatky okrouhlolisté na Podblanicku a pozemky na Vysočině, na nichž bychom rádi vysázeli biokoridor.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist