Marek Jehlička "> Krev europoslanců obsahovala 76 chemických látek - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krev-europoslancu-obsahovala-76-chemickych-latek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Budoucnost bez jedů: Krev europoslanců obsahovala 76 chemických látek

26. dubna 2004 | Arnika - Budoucnost bez jedů
Autor: Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Výsledky rozsáhlého měření výskytu toxických látek v krvi Evropanů ukázaly na přítomnost 76ti perzistentních, bioakumulativních a toxických průmyslových chemických látek v krvi dobrovolníků z řad evropských poslanců. Rozborů krve se zúčastnilo 47 lidí ze sedmnácti evropských států (1). Mezi nimi bylo 39 europoslanců a čtyři pozorovatelé z přistupujících zemí EU (2).

Odběry vzorků krve europoslanců proběhly v prosinci 2003 a vzorky byly analyzovány na přítomnost 101 chemických látek z pěti skupin. Hledáno bylo 12 organochlorových pesticidů včetně DDT, 45 kongenerů polychlorovaných bifenylů (PCB), 23 bromovaných zpomalovačů hoření, 8 ftalátů a 13 sloučenin fluoru. V krvi každého testovaného byly nalezeny látky ze všech pěti skupin, celkem pak bylo identifikováno 76 z celkového množství zkoumaných látek. Průměrně bylo naměřeno 41 látek v jednom vzorku, nejvíce látek ve vzorku bylo 54. Třináct látek bylo nalezeno ve vzorcích všech testovaných osob (3).

Výsledky testů ukázaly na to, jak velkým problémem se v budoucnu mohou stát průmyslově používané chemické látky, o jejichž dopadech dnes nemáme dostatečné informace. Jedním z problémů aktuálních i v České republice jsou bromované zpomalovače hoření. V jednom ze vzorků krve byl vůbec poprvé zjištěn zpomalovač hoření HBCD
(hexabromocyklododecan). Jiný zpomalovač hoření – deca BDE – byl nalezen v nejvyšší koncentraci, která kdy byla v Evropě naměřena. Byla dokonce vyšší než u jiných dvou zpomalovačů hoření, které byly nedávno v EU zakázány. “Výsledky testů ukazují, že každý z měřených dobrovolníků je zatížen škálou průmyslových chemických látek, včetně dávno zakázaných pesticidů a stále používaných látek, bez ohledu na to, kde žije,” komentoval výsledky Karl Wagner z mezinárodní organizace World Wide Fund For Nature (WWF).

Nejvíce rozšířená skupina zpomalovačů hoření v České republice, polybromované difenylétery (PBDE), se používá v nejrůznějších materiálech – od stavebních plastů přes textilie až po plasty používané ve spotřební elektronice. Zatímco množství nebezpečných polychlorovyných bifenylů (PCB) v prostředí klesá, u PBDE je trend výrazně opačný. Podle odborníků jsou přitom zdravotní důsledky minimálně srovnatelné. “Zatímco v zemích Evropské unie bylo používání dvou nejtoxičtějších sloučenin PBDE nedávno zakázáno, v případě České republiky ani odborníci nevědí, kde všude se u nás PBDE používají,” komentoval situaci v ČR Ing. Petr Hrdina ze sdružení Arnika.

Testy a jejich rozbory organizovala WWF v rámci celoevropské kampaně k návrhu nové chemické legislativy EU známé pod zkratkou REACH (Registration, Evaluation and Authorization of Chemicals), do níž se zapojilo i sdružení Arnika se svojí národní kampaní Budoucnost bez jedů. „Souhlasíme s názorem evropských ekologických organizací, že právě striktnější verze nové evropské chemické politiky (REACH) přispěje k odhalení a eliminaci těch nejvíce nebezpečných toxických chemických látek používaných v zemích Evropské unie, od 1. května tedy i u nás,“ řekl Hrdina.

Poznámky:

1) Dobrovolníci, kterým byly odebrány vzorky krve, pocházeli z Belgie, Dánska, Estonska, Francie, Irska, Itálie, Litvy, Luxemburska, Maďarska, Německa, Nizozemí, Polska, Rakouska, Řecka, Španělska, Švédska a Velké Británie.

2) Jména europoslanců, kteří se testování zúčastnili, můžeme na požádání zaslat.

3) Látky nalezené v krvi všech testovaných dobrovolníků:
p,p´-DDE (metabolit DDT)
HCB (hexachlorobenzen – pesticid)
BDE 153 (bromovaný difenylether – součást produktů pro zpomalování hoření)
PCB 52 a PCB 74 (dva kongenery polybromovaných bifenylů)
DEHP (diethylhexylftalát – ftalát)
sedm různých sloučenin fluoru


Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist