https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kuzvartuv-urad-manipuluje-mezinarodni-misi-na-sumave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Kužvartův úřad manipuluje mezinárodní misí na Šumavě

Posoudit péči o Národní park Šumava a vyjádřit se k vleklým sporům mezi jeho správci a odborníky by měla dlouho očekávaná mezinárodní mise expertů. Ministerstvo životního prostředí se však pokouší ovlivnit a zmanipulovat její výsledky. Dokonce tvrdí, že žádná stanoviska či doporučení nepotřebuje. Vyplývá to z informací, které se podařilo získat Hnutí DUHA.

Kužvartův úřad před více než rokem po dlouhodobé kritice správy parku pozval na Šumavu misi Světového svazu na ochranu přírody IUCN [1,2]. Mezinárodní experti by měli posoudit kvalitu národního parku, péči o chráněnou přírodu a také se vyjádřit ke sporu o kácení kůrovcem napadených stromů v pralesovitých smrčinách prvních zón parku. To kritizují vědci a ekologické organizace. Nyní se ale ministerstvo snaží ovlivnit jak personální složení mise, tak témata, kterým se bude věnovat:

· Miloš Kužvart začátkem února bez udání důvodu odvolal předsedkyni ministerského Výboru pro spolupráci s IUCN Dagmar Kubínovou a na její místo dosadil Františka Urbana. Ten přitom dva roky pracoval jako vedoucí pracovník šumavského národního parku a za způsob hospodaření nese přímou spoluzodpovědnost. Osobně nyní prosazuje kácení na Šumavě [3].

· Kužvartův náměstek Josef Běle se v dopise IUCN [4] pokouší zmanipulovat personální složení mise odstraněním jednoho z jejích členů. Důvodem mají být “..předsudky a jednostranný pohled Bernarda Schöna, které by nevedly k úspěchu mise..”. Toto tvrzení však není ničím podloženo. Bernard Schön je expert Světové komise chráněných území a pracuje v rakouském národním parku Kalkalpen [5]. Měl hodnotit postup proti kůrovci.

· Podle Běleho má správa národního parku “..dostatek znalostí a zkušeností a nepotřebuje od IUCN žádné další informace a doporučení..”

· Běle tvrdí, že “výhrady k práci správy parku má pouze několik ekologických organizací, které pro ně ale nemají žádné racionální argumenty. Ostatní postup správy parku podporují.” [6]

Vědci i ekologické organizace dlouhodobě kritizují vedení národního parku a ministra za porážení kůrovcem napadených stromů v unikátních pralesovitých porostech Šumavy. Tento posup je v rozporu s běžnou praxí evropských národních parků. Navzdory kritice však kácení dosud pokračuje. Mise IUCN by měla tento spor rozsoudit.

strana 1 ze 2>>>
Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Myslím, že se světoví experti ochrany přírody dosud nesetkali s tím, aby jim nějaký náměstek arogantně napsal, že jeho úředníci vědí nejlépe, co mají dělat. Pokles kalamity v bavorském parku, kde se nekácí, dostává ministra i správu parku do situace, ve které nejsou schopni obhájit svůj dosavadní těžařský postup. V evropských národních parcích se kůrovcem napadené stromy nechávají stát - a zřejmě proto je Kužvartovu úřadu, který na Šumavě prosazuje pravý opak, expert z takového parku nepohodlný. “

Kontakt:
Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, tel: 0602-440508
Karolína Šůlová, mluvčí Hnutí DUHA, tel: 02-22513859, 0604-202470


Poznámky:

[1] Světový svaz na ochranu přírody je jedinou mezinárodní ochranářskou organizací, která sdružuje vládní agentury, státy samotné i ekologické organizace. Sdružuje 988 organizací ze 140 zemí světa. Jeho posláním je celosvětová podpora ochrany přírody a její rozmanitosti. K dispozici má 10 000 expertů z nejrůznějších oblastí.

[2] Pozvat skupinu expertů IUCN, aby se vyjádřila k managementu NP Šumava, slíbil osobně Miloš Kužvart na jednání se zástupci nevládních organizací a odborných pracovišť dne 14.března 2000. Kužvartovi úředníci pak pozvání téměř rok zdržovali.

[3] František Urban dříve zastupoval Českou republiku v IUCN. V roce 1993, kdy ministr Benda odvolal první vedení Správy NP Šumava, byl ředitelem odboru ochrany přírody MŽP. V roce 2000 jej ředitel Správy NP Šumava jmenoval členem Rady, v roce 2001 se stal jejím předsedou.

[4] IUCN jmenovala expertní misi ve složení: Andrej Sovinc (Slovinsko), Bernahrd Schön (Rakousko), Roger Croft (Skotsko).

[5] Oficiální dopis Kužvartova náměstka Josefa Běleho Rogeru Croftovi, místopředsedovi Světové komise chráněných území ze dne 6. 2. 2002. Kopii dopisu má Hnutí DUHA k dispozici.

[6] Nekácet v prvních zónách šumavského národního parku Kužvartovi doporučilo jeho vlastní odborné grémium pro národní parky a ředitelé všech tří příslušných ústavů Akademie věd (Botanického, Entomologického a Ústavu ekologie krajiny). Tento názor dopisem ministrovi podpořilo více než 100 jejich kolegů. Předsedu vlády vyzval k zastavení zásahů ředitel prestižní mezinárodní organizace WWF (Světový fond pro ochranu přírody) Claude Martin. Kvůli postupu správy Šumava přišla o šanci získat mezinárodní značku PAN Parks, díky které by se zařadila mezi nejvýznamnější národní parky Evropy.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist