Tiskové zprávy
Arnika Ostrava: Kvalita ovzduší na Ostravsku může ovlivnit již plod v době těhotenství
Plicní choroby, alergie, ale také poruchy plodnosti nebo kardiovaskulární choroby, to vše budou témata dnešní přednášky sdružení Arnika „Ovzduší a naše zdraví“, která se uskuteční v Městské knihovně Ostrava. Pozvání přijal i MUDr. Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, který v současné době se svým týmem provádí výzkum znečištěného ovzduší na zdraví za pomoci dobrovolníků z řad karvinských policistů a ostravských úředníků. „Hlavní nedostatky vidím v neporozumění významu kvality životního prostředí pro zdraví lidí. Ekonomicky a krátkodobě výhodná rozhodnutí se na lidském zdraví negativně projeví někdy až za desítky let,“ řekl k tématu přednášky MUDr. Radim Šrám.
U dospělých lidí znečištění ovzduší zvyšuje možnost výskytu nádorových onemocnění, arterosklerosy či vzniku diabetes a urychluje proces stárnutí. „Znečištění ovzduší je velmi dlouhodobá zátěž a já osobně se domnívám, že značně ovlivňuje plod již v průběhu těhotenství. Rodí se děti s nižší porodní váhou nebo s určitými funkčními nedostatečnostmi, které se projevují zvýšenou nemocností nejen v dětství, ale také ve středním věku. Například zvýšeným výskytem hypertenze a kardiovaskulárních onemocnění, určitého typu cukrovky,“ vysvětlil MUDr. Radim Šrám.
Moravskoslezský kraj patří k místům České republiky, kde je zdraví obyvatel extrémně zatíženo špatnou kvalitou ovzduší. Imisní limity jsou zde dlouhodobě překračovány (1). Týká se to rovněž látek poškozujících reprodukční systém, z nichž významné jsou především imise benzo(a)pyrenu (2), benzenu a