https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kvalitni-doprava-a-reseni-sucha-klicova-temata-se-kterymi-jdou-zeleni-do-voleb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených Brno: Kvalitní doprava a řešení sucha. Klíčová témata, se kterými jdou Zelení do voleb

1. srpna 2018 | Strana zelených Brno
Brno na vaší straně. No jasně! Takové je heslo, se kterým jdou do letošních komunálních voleb brněnští Zelení. V řádném termínu podali Zelení kandidátku jak do Zastupitelstva města Brna, tak do zastupitelstev 14 brněnských městských částí. Kandidátkou Zelených na primátorku je místostarostka městské části Brno-střed Jasna Flamiková.

Pro Stranu zelených je v Brně klíčový koncept férového města. „Chceme, aby Brno bylo ve všech oblastech života vstřícné ke všem svým obyvatelům a aby nezvýhodňovalo jednu skupinu na úkor jiné,“ vysvětlila Jasna Flamiková.

Tomu odpovídají i programové priority, se kterými se Zelení budou o hlasy voličů ucházet. Jedním z důležitých témat je ochlazování města a řešení sucha. „Centrum města i jeho okraje pomůže ochladit dostatek zeleně, která zadržuje a vypařuje vodu a zachytává znečištění. Plánujeme například podporovat budování zelených střech na domech. Ke snížení teplot přispěje také dobré hospodaření s dešťovou vodou, která neodtéká bez užitku do kanalizace, ale pomáhá zavlažovat trávníky i další plochy trpící stále úpornějším suchem,“ popsala Jasna Flamiková.

Stejně důležitá jako řešení sucha je pro Zelené i kvalitní doprava ve městě. Vznikat by měla především záchytná parkoviště. „Chceme žít v moderním městě, které neupřednostňuje jeden druh dopravy a je bezpečné i pro pěší a cyklisty. Proto je nutné řidičům umožnit odstavení auta mimo centrum Brna a pohodlnou cestu dál pomocí MHD,“ představila plán Jasna Flamiková.

Pro starostku Jundrova Ivanu Fajnorovou, která kandiduje do Zastupitelstva města Brna ze třetího místa, je pak podstatné zajištění nájemního bydlení. „Po mnoha kauzách, které v posledních letech vypluly na povrch, se znovu ukazuje, že město potřebuje transparentní pravidla pro přidělování bytů. Mým cílem je především to, aby byly byty cenově dostupné pro všechny generace, od mladých až po důchodce,“ nastínila Ivana Fajnorová.

S principem férovosti úzce souvisí také problematika školství, na kterou se chce po volbách v brněnském zastupitelstvu zaměřit Matouš Vencálek, čtyřka kandidátky Zelených. „Byl bych rád, kdyby si rodiče pro své děti mohli vybrat z široké nabídky veřejných škol a tříd s klasickými i alternativními a inovativními vzdělávacími programy, ať už jde o waldorfské, daltonské, montessori či jiné typy moderních přístupů,“ uvedl Matouš Vencálek.

Opomenuté ale nezůstávají v programu Zelených ani bezpečné cyklostezky, třídění bioodpadu nebo řešení bezdomovectví. „Každý by se měl v Brně cítit bezpečně a komfortně. Brno musí mít jasné programy na prevenci a ukončování bezdomovectví, mělo by zajistit bydlení pro všechny své obyvatele,“ sdělil Jenda Perla, který na kandidátce do brněnského zastupitelstva obsadil druhé místo.

V kampani i následujícím volebním období Zelení navíc chtějí znát názor obyvatel města na to, jakým tématům se politici mají věnovat. Spustili proto projekt Nápady pro Brno. „Lidé tak mohou na webové stránce napadyprobrno.zeleni.cz jednoduchým způsobem zapíchnout do mapy Brna špendlík s upozorněním na nefunkční lampu či rozbitou lavičku nebo návrh na vysazení nového stromu, dětského hřiště nebo třeba hokejového stadionu. Fantazii se meze nekladou,“ představila projekt Jasna Flamiková. Návštěvníci stránky podle ní také mohou komentovat a hodnotit projekty, které navrhli jiní, a Zelení se pak zasadí o realizaci těch nejlépe hodnocených. „Zároveň v mapě návštěvníci najdou projekty, které navrhujeme my – nabízíme tak prostor pro návrhy, vzájemnou diskuzi i zpětnou vazbu pro nás,“ uzavřela Jasna Flamiková.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist