Ing. Jan Řezáč "> LČR, ve spolupráci s občanskými sdruženími, výrazně přispěly k ekologické výchově tisíců dětí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lcr-ve-spolupraci-s-obcanskymi-sdruzenimi-vyrazne-prispely-k-ekologicke-vychove-tisicu-deti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Lesy České republiky: LČR, ve spolupráci s občanskými sdruženími, výrazně přispěly k ekologické výchově tisíců dětí

Od roku 1998 státní podnik Lesy České republiky zaměřil pozornost na lesnickou osvětu dětí. V září 1998 byl schválen Návrh koncepce působení Lesů České republiky, s. p. (LČR) na děti a mládež. Počínaje rokem 1999 se tyto aktivity rozjíždějí systematicky. LČR se odborně a finančně začaly podílet na realizaci vybraných projektů středisek ekologické výchovy (SEV) a od roku 1999 spolupracují se sdružením pro ekologickou výchovu TEREZA (SEV TEREZA)* na školním projektu Les ve škole – škola v lese.

V roce 1999 navázaly LČR spolupráci se Sdružením středisek ekologické výchovy Pavučina (SSEV Pavučina), které v té době sdružovalo 16 středisek ekologické výchovy. Záměrně byla vybrána střediska většího charakteru, která již měla dostatečně velké a vhodně vybavené výukové prostory a odborné pedagogické pracovníky, tvořící společně dobré zázemí pro kvalitní výuku. LČR odborně a finančně podporují projekty středisek, které úspěšně prošly výběrovým řízením, a výukové programy o lese na všech střediscích, která jsou členy SSEV Pavučina. Témata výukových programů jsou konzultována s lesníky a jsou vždy přílohou smlouvy. Výukové programy probíhají ve spolupráci s LČR od roku 1999. Od tohoto roku došlo k nárůstu počtu oslovených dětí z 9 850 na 21 313 v roce 2002.

ROK 1999

Výsledkem spolupráce se Sdružením pro ekologickou výchovu a ochranu přírody REZEKVÍTEK (Brno) v roce 1999 bylo zpracování a vydání publikace Lesní čarování II. díl, která spolu s dílem prvním tvoří zdařilou pomůcku pro zpestření výuky přírodopisu a přírodovědy na základních školách a využívá se též často při výukových programech o lese. V dubnu 1999 se podařilo dokončit lesní naučnou stezku u Střediska pro vzdělávání a výchovu v přírodě, obecně prospěšná společnost Chaloupky (u Třebíče). V srpnu téhož roku spatřil světlo světa také projekt Les ve škole – škola v lese, ke kterému byla vyhlášena i výtvarná a literární soutěž. Na tomto projektu spolupracují LČR se SEV TEREZA (Praha). Jedná se především o 26 pracovních listů pro děti s metodikou pro učitele, které se věnují jednotlivým tématům z lesního prostředí od významu lesa v krajině, jeho oživení až po hospodaření a péči o něj. Do pilotního ročníku projektu se zapojilo 200 základních škol, které projekt ověřily. Na projekt došlo ze zapojených základních škol mnoho kladných odezev v podobě závěrečných zpráv, které byly doplněny kresbami, básničkami a slohy od dětí. Aby se s projektem mohli blíže seznámit i další učitelé, probíhají na pedagogických centrech v regionech průběžně semináře k práci s ním.

Celkově byly všechny zmíněné aktivity v roce 1999 podpořeny částkou 695 000 Kč. Z toho výukové programy o lese částkou 150 000 Kč, projekty SEV částkou 183 000 Kč a školní projekt Les ve škole – škola v lese částkou 362 000 Kč.

ROK 2000

V roce 2000 navázaly LČR na úspěšně započatou spolupráci se SSEV Pavučina, realizací dvou vybraných projektů, které výrazně zkvalitnily a usnadnily výuku. V listopadu 2000 bylo dokončeno 16 obsáhlých souborů pomůcek pro výukové programy o lese s názvem „Krabice jehličí", na kterém LČR spolupracovaly se Sdružením pro ekologickou výchovu a ochranu přírody REZEKVÍTEK (Brno) a bylo dokončeno také zpracování a vydání hry „Bludiště znalostí" s otázkami z lesního prostředí. Tento projekt zpracovávalo Středisko globální výchovy EVANS (Praha).
Do projektu Les ve škole – škola v lese se ve školním roce 2000/2001 zapojilo dalších 502 základních škol a výukové programy o lese byly provedeny na jednotlivých SEV pro 9 870 dětí.
Celkově byly všechny zmiňované aktivity v roce 2000 podpořeny částkou 1 143 000 Kč. Z toho výukové programy o lese částkou 350 000 Kč, projekty SEV částkou 300 000 Kč a školní projekt Les ve škole – škola v lese částkou 493 000 Kč.

ROK 2001

V roce 2001 bylo zpracováno dalších 7 souborů pomůcek pro výukové programy o lese „Krabice jehličí". Každé středisko, které je členem SSEV Pavučina, má jeden z těchto souborů, který využívá při výukových programech a půjčuje základním školám ve svém okolí. V roce 2001 došlo také ke zpracování a vydání publikace Lesní čarování III. díl, která plynule navazuje na díly předchozí a vytvoření souboru dřevěných pomůcek „Dřevěný orchestr". Z dalších materiálů bylo vydáno „Pexeso o lese" a metodická publikace pro ekologickou výchovu „Hurá z lavic III". Při základních školách též pokračoval projekt Les ve škole – škola v lese, do kterého se ve školním roce 2001/2002 zapojilo dalších 310 základních škol a výukové programy o lese na jednotlivých SEV, kterými bylo osloveno 14 655 dětí.

Celkově byly tyto aktivity v roce 2001 podpořeny částkou 1 337 000 Kč. Z toho výukové programy o lese částkou 500 000 Kč, projekty SEV částkou 680 000 Kč a školní projekt Les ve škole – škola v lese částkou 157 000 Kč.

ROK 2002

V roce 2002 bylo podpořeno 7 projektů těchto středisek:
1) Středisko pro vzdělávání a výchovu v přírodě, o.p.s. CHALOUPKY, u Třebíče – zpracování a vydání publikace „Život na okraji lesa".
2) Středisko pro ekologickou výchovu a ochranu přírody REZEKVÍTEK, Brno – předmětem smluv bylo za a) zpracování pomůcek pro výukové programy o lese, a to 5 kusů souborů pomůcek „Krabice jehličí" a za b) zpracování a vydání didaktického puzzle „Život lesa".
3) Středisko ekologické výchovy a etiky SEVER, Rýchory – vybudování areálu pro ekologickou výchovu „Za lesem do města".
4) Dům ekologické výchovy LIPKA, Brno – semináře s názvem „Lesní vzdělávání pro učitele". 5) základní organizace ČSOP PLANORBIS, Kroměříž – zpracování a vydání „Průvodce lesními společenstvy v ČR".
6) Vzdělávací a informační středisko BÍLÉ KARPATY, Veselí nad Moravou – zpracování 3 souborů pomůcek pro výukové programy o lese „Lesy od údolí až na vrcholky hor".

Pokračoval také projekt Les ve škole – škola v lese, do kterého bylo ke konci roku 2002 přihlášeno 1120 základních škol a výukové programy o lese na SEV, které byly připraveny pro 21 313 dětí. Celkem byly všechny zmiňované aktivity v roce 2002 podpořeny částkou 1 630 000 Kč. Z toho výukové programy o lese částkou 650 000 Kč, projekty SEV částkou 600 000 Kč a školní projekt Les ve škole – škola v lese částkou 380 000 Kč.

ROK 2003

Na dnešní tiskové konferenci bude podepsána smlouva se SSEV Pavučina na provedení výukových programů o lese na jednotlivých SEV. Další smlouvy budou podepsány s konkrétními středisky, jejichž projekty prošly úspěšně výběrovým řízením.

Smlouvy budou podepsány s těmito středisky:
1) Ekocentrum PALETA, Pardubice – předmětem smlouvy je zpracování a vydání didaktického domina o lese.
2) Středisko pro vzdělávání a výchovu v přírodě, o.p.s., CHALOUPKY – zpracování a vydání pomůcky pro výuku „Lesní klikatice".
3) Dům ekologické výchovy LIPKA, Brno – realizace seminářů „Lesní vzdělávání pro učitele" a vytvoření venkovní interaktivní výukové pomůcky „Stromová galerie".
4) Sdružení pro ekologickou a etickou výchovu ŽIVÁ PLANETA, Praha – vydání ekovýchovné didaktické pomůcky – simulační hry „Opuštěné pole".
5) Sdružení pro ekologickou výchovu SLUŇÁKOV, Olomouc – realizace exkurzí s výkladem „Lesní vzdělávání pro učitele".
6) Sdružení pro ekologickou výchovu a ochranu přírody REZEKVÍTEK, Brno – zpracování 5 ks souborů pomůcek pro výukové programy o lese – „Krabice jehličí".
7) Vzdělávací a informační středisko BÍLÉ KARPATY, o.p.s., Veselí nad Moravou – zpracování a vydání metodického materiálu „Rostliny v lese".

Bude podepsána též smlouva se SEV TEREZA - pokračování projektu Les ve škole – škola v lese včetně nových materiálů a seminářů pro učitele.

Celkově budou tyto aktivity v roce 2003 podpořeny částkou 1 650 000 Kč. Z toho výukové programy o lese částkou 650 000 Kč, projekty SEV částkou 600 000 Kč a školní projekt Les ve škole – škola v lese částkou 400 000 Kč.

Při podpisu smluv budou přítomni: ředitelé SEV: RNDr. Josef Zetěk – Chaloupky, (také ředitel SSEV Pavučina) Mgr. Hana Korvasová - Lipka Mgr. Helena Nováčková - Sluňákov Ing. Jiří Bureš - Paleta Mgr. Romana Mrázková - Rezekvítek Mgr. Radka Nekardová – VIS Bílé Karpaty Bc. Miroslav Novák – Živá Planeta zástupce SEV TEREZA: Ing. Ivana Hlobilová, koordinátorka projektu Les ve škole – škola v lese zástupci LČR: Ing. Břetislav Jakubec - správní ředitel LČR, s.p. Ing. Jan Řezáč - vedoucí odboru lesnické politiky a vnějších vztahů Mgr. Eva Dlabolová - referent odboru lesnické politiky a vnějších vztahů

Tiskovou zprávu vydal, ve spolupráci se SSEV Pavučina a SEV TEREZA, státní podnik Lesy České republiky.
Za její správnost odpovídá tiskový mluvčí Ing. Jan Řezáč.
Zprávu zpracovala a distribuci zajišťuje V.I.A. PRAHA, a.s..

*SEV Tereza není v současné době členem SSEV Pavučina, protože se odlišuje od ostatních středisek tím, že zaměřuje svoji pozornost na vytváření tzv. školních projektů - materiálů pro práci učitelů s dětmi na školách. (např. - Program Globe, Jak se mají smrky?, Les ve škole – škola v lese, Modré z nebe, Kyselý déšť, Lišejníky, Energie, Všeho s mírou atd.).

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist