https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lepsi-poznatky-o-nasich-mori-a-oceanech-pomohou-posilit-konkurenceschopnost-a-rust
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská unie v ČR: Lepší poznatky o našich moří a oceánech pomohou posílit konkurenceschopnost a růst

13. září 2010 | Evropská unie v ČR
Návrh Komise týkající se systému znalostí o mořích 2020 dnes představila Evropská komisařka pro námořní záležitosti a rybolov Maria Damanakisová. Návrh má odhalit možnosti, které v sobě evropské znalosti mořské problematiky skrývají. Hlavním úkolem třístupňového přístupu, který je v návrhu obsažen, je zlepšit znalosti o evropských mořích a oceánech, usnadnit a zefektivnit používání námořních údajů z hlediska nákladů a zvýšit konkurenceschopnost uživatelů těchto údajů.

Lepší poznatky o našich moří a oceánech pomohou posílit konkurenceschopnost a růst

Komisařka Damanakisová zdůraznila užitečnost a aktuálnost návrhu. „Systém znalostí v námořní oblasti 2020 je přímou reakcí na požadavky uživatelů námořních údajů, aby se EU touto problematikou začala zabývat,“ uvedla komisařka. „Za prvé, odstraněním překážek a snížením provozních nákladů v zájmu těch, kteří námořní údaje používají, můžeme podnikům v soukromém sektoru pomoci uspět v konkurenčním prostředí globální ekonomiky a dosáhnout udržitelných řešení. Můžeme zlepšit kvalitu veřejného rozhodovacího procesu na všech úrovních a posílit námořní vědecký výzkum. Za druhé, poskytnutím širšího přístupu k uceleným, okamžitě dostupným námořním údajům, jejichž kvalita byla ověřena, můžeme mezi uživateli zvýšit konkurenci a inovaci. Za třetí, snížením nejistoty v oblasti znalostí o oceánech a mořích můžeme poskytnout širší základnu pro řízení budoucích změn. Podniky a veřejné orgány tak budou mít k dispozici prostředky, které jim umožní dosáhnout základních cílů naší strategie Evropa 2020.“

Vývoj v intenzitě rybolovu, rozvoji pobřeží, navigačních postupech nebo energetické infrastruktuře v pobřežních vodách, jakož i rostoucí koncentrace skleníkových plynů v ovzduší mají stále silnější dopad na dvě třetiny této planety, kterou tvoří moře a oceány. Změny vyplývající z těchto lidských činností negativně ovlivňují přirozené rytmy a cykly mořského světa. Jelikož mořské proudy jsou hlavním faktorem ovlivňujícím mírný či naopak nepříznivý průběh ročních období v Evropě, pociťují dopad těchto změn nejen lidé žijící v pobřežních oblastech, ale i ti, kteří žijí a pracují daleko ve vnitrozemí. Pokroky v technologii nám zároveň poskytují nové možnosti, jak udržitelně a zodpovědně využívat bohatství moře a z velké míry neprozkoumané zdroje ku prospěchu lidstva.

Abychom těmto změnám rozuměli, mohli předpovídat budoucí vývoj a těžit z těchto možností, musíme pozorovat, jak se moře chová dnes a jak se chovalo v minulosti. Evropské veřejné orgány si toho jsou dobře vědomy a ročně vydávají více než jednu miliardu eur na sběr údajů o mořích na různé účely, například na zajištění bezpečné námořní navigace, na ochranu pobřeží, hledání nových biomateriálů či zjišťování stavu populací ryb. Z nedávné veřejné konzultace, jíž se zúčastnili zástupci průmyslových odvětví, vědecké obce i veřejných služeb, kteří k výkonu své práce takové údaje potřebují, však vyplynulo, že tyto údaje nejsou pro dané účely dostačující. Pro uživatele je složité zjistit, které údaje již existují. Přístup k údajům a způsoby použití, pro která lze údaje poskytnout, podléhají různým omezením. Dalšími překážkami jsou nesourodé normy, formáty a nomenklatura, nedostatek informací o přesnosti a správnosti informací, cenová politika některých poskytovatelů a nedostatečné časové nebo prostorové rozlišení. Není proto možné využít příležitosti k vyvinutí inovativních nových produktů a služeb založených na těchto údajích. Velká většina těch, kteří v této oblasti pracují, se domnívá, že pouze kroky na úrovni EU umožní subjektům, jejichž činnost závisí na stále dostupných námořních údajích, plnit cíle strategie „Evropa 2020“ týkající se inteligentního a udržitelného růstu.

Návrh Komise poukazuje na to, jak integrovaný přístup využívající řadu právních nástrojů postupně buduje strukturu, v níž se sbírají a shromažďují poznatky z pozorování, a vytváří se tak úplné soubory údajů o jednotlivých mořských oblastech, které vyhovují potřebám zainteresovaných subjektů.


Odkaz na návrh: http://ec.europa.eu/maritimeaffairs/

MEMO/10/404
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist