Radek Drahný "> Likvidace invazních druhů rostlin v národním parku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/likvidace-invaznich-druhu-rostlin-v-narodnim-parku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Likvidace invazních druhů rostlin v národním parku

20. srpna 2004 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný
V této době se návštěvníci v Krkonoších mohou setkat s pracovníky, kteří postřikem likvidují určité druhy rostlin. Následně v příštích dnech a týdnech návštěvníci zaregistrují jejich hnědé, zasychající porosty.

Správa KRNAP tímto způsobem bojuje s agresivními, převážně nepůvodními, druhy rostlin. Mezi invazní druhy řadíme ty, které jsou v Krkonoších nepůvodní a nebo zde původní jsou, ale velmi razantně se rozšiřují. Podstatným rysem těchto druhů je jejich vysoká schopnost konkurovat původním druhům. Svou taktikou jsou schopny ve velmi krátkém čase původní společenstva vytlačit. Na území KRNAP mezi tyto invazní druhy řadíme například křídlatku japonskou, křídlatku sachalinskou a křídlatku českou, které vytvářejí téměř neprostupnou džungli podél potoků a řek a na různých opuštěných místech. Dalšími jsou šťovík alpský a netýkavka žláznatá. Velice agresivním druhem je bolševník velkolepý. Tento dorůstá výšky až 4 metry a květ může mít i 1 metr v průměru. Jeho buněčné šťávy mají navíc zpuchýřující účinek, takže představuje i zdravotní riziko.

„Specifickou skupinu jsou druhy místní, jako například starček Fuchsův, které byly v některých partiích zvýhodněny oproti ostatním druhům dovezením cizorodého materiálu na cesty. Také proto se jim začalo na některých lokalitách extrémně dařit. Z tohoto důvodu probíhaly v minulých letech i letos rekonstrukce cest, z kterých tento nepůvodní materiál, převážně vápenec, byl odstraňován, abychom zabránili dalším změnám v chemismu půdy, které usnadňují šíření tohoto druhu.“ uvedl Ing. Lubomír Jiřiště, odborný pracovník Správy KRNAP.

Práce spojené s likvidací invazních druhů pro Správu KRNAP provádějí ve většině případů externí dodavatelé. V menší míře tyto práce provádějí i přímo pracovníci Správy KRNAP. Tato záležitost je financována z programu Péče o krajinu a v letošním roce můžeme hovořit o desítkách tisíc korun, které tato opatření budou stát.

K likvidaci invazních druhů se používá herbicid Rond-up. Jedná se o jediný uznaný herbicid, který lze použít na území národního parku. Je to látka zdravotně nezávadná, nekarcinogenní, bez škodlivých účinků na vodu, půdu, hmyz a pod. V prostředí po něm nezůstávají rezidua a tudíž nepředstavuje zátěž pro životní prostředí. V praxi Rond-up funguje tak, že jím postříkané zelené části rostliny si tuto látku vstřebají, začnou jí rozvádět cévním řečištěm rostliny až do kořenového systému a tam účinná látka roztrhá buněčné stěny. Výsledný efekt je patrný až po přibližně 14 dnech, kdy rostlina začne odumírat. Při likvidaci invazních druhů jsou používané tak malé koncentrace, že tato látka nemůže při náhodném dotyku turisty s postříkanou rostlinou vyvolat jakoukoliv reakci.

„V posledních 20 letech tyto invazní druhy silně nastoupily. Pomáhají tomu extrémní klimatické jevy jako například povodně, kdy velká voda přemístí rostliny nebo jejich části na velkou vzdálenost. Kdybychom se nesnažili zamezit šíření těchto druhů je reálné, že za poměrně krátkou dobu, by díky jejich agresivitě, opanovaly značnou část národního parku.“ dodal Jiřiště.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist