https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/loni-spotrebovali-zemedelci-o-408-tun-pesticidu-mene-nez-v-roce-2014-plan-na-snizeni-jejich-pouzivani-se-dari-naplnovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Loni spotřebovali zemědělci o 408 tun pesticidů měně než v roce 2014. Plán na snížení jejich používání se daří naplňovat

7. července 2016 | MZe ČR
Autor: Markéta Ježková
Vláda dnes schválila informaci o plnění Národního akčního plánu ke snížení používání pesticidů v České republice 2015, kterou jí předložil ministr zemědělství Marian Jurečka. Množství pesticidů využívaných v zemědělství loni opět kleslo. V tomto trendu chce letos Ministerstvo zemědělství pokračovat. Plánuje také uvést do praxe nový zákon o rostlinolékařské péči a podpořit biologickou ochranu rostlin.

„Národní akční plán na snížení pesticidů se nám daří naplňovat. Celková spotřeba přípravků na ochranu rostlin v posledních letech klesá. V roce 2015 to bylo méně o 408 tun, což je ve srovnání s předchozím rokem pokles o 3,2 procenta, ve srovnání s rokem 2012 je to snížení dokonce o 7,9 procenta. To vede k zlepšování ochrany zdraví, vod a přírody. Letos se také více zaměříme na podporu biologické ochrany rostlin,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ministerstvo zemědělství připravilo novelu zákona o rostlinolékařské péči, která minimalizuje rizika pro zdraví při aplikaci přípravků v místech, kam často chodí veřejnost. Novela nařizuje zákaz používat některé přípravky na ochranu rostlin do vzdálenosti 20 metrů od domů nebo zahrádek. Za porušení pravidel při dovozu chemických látek ze zahraničí a také za používání nelegálních přípravků se zvyšují postihy z 1 milionu na 3 miliony korun.

V roce 2015 zaměstnanci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) na svých stránkách dál aktualizovali Rostlinolékařský portál, který soustřeďuje data a informace důležité pro rozhodování zemědělců, jaký přípravek je pro jejich pole nebo sady účinný a zároveň ekologicky příznivý. Inspektoři ÚKZÚZ loni provedli 1 608 kontrol používání přípravků na ochranu rostlin, z toho v 16 případech odhalili závady.

Národní akční plán je soubor opatření ke snížení nepříznivého vlivu přípravků na ochranu rostlin na zdraví lidí a životní prostředí v České republice.
Markéta Ježková tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist