Břetislav Oliva "> Loutky slaví 50, zapojte se do oslav i vy! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/loutky-slav-50-zapojte-se-do-oslav-i-vy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi: Loutky slaví 50, zapojte se do oslav i vy!

10. února 2022 | Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Autor: Břetislav Oliva, tel: 778 712 531
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, které je předním českým loutkářským muzeem a nejstarší institucí svého druhu u nás, oslaví v letošním roce půl století svého trvání. Celoroční oslavy vyvrcholí 2. července 2022 během Loutkářské Chrudimi pouličním festivalem, do něhož se zapojí i místní podniky a regionální umělci.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, nejstarší a největší specializované loutkářské muzeum v České republice bylo slavnostně otevřeno 2. července 1972 v prostorách historického renesančního Mydlářovského domu. Jeho vznik je přímo spojený s existencí mezinárodní loutkářské organizace UNIMA, založené v Praze v roce 1929 a také s neúnavným úsilím jejího tehdejšího sekretáře Jana Malíka, jehož soukromá sbírka se stala páteří sbírek nově vzniklého muzea. V současnosti muzeum spravuje přes 50 000 sbírkových předmětů, z toho více než 11 000 loutek z celého světa. Hlavním posláním muzea je získávat, uchovávat a široké veřejnosti zpřístupňovat doklady o vývoji českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
Celoroční oslavy 50. výročí otevření muzea vyvrcholí v sobotu 2. července 2022 během divadelní přehlídky Loutkářská Chrudim, s níž pojí MLK také těsné vazby. Budou mít podobu pouličního festivalu na Resslově náměstí a v přilehlých uličkách a zapojí se do něho množství umělců – hudebníků, herců, tanečníků, básníků, artistů a samozřejmě loutkářů. Aby centrum města u příležitosti oslav ožilo úplně, zapojí se také místní podnikatelé a navzdory víkendu a začátku prázdnin budou mít svoje provozovny otevřené. Přímo v muzeu bude slavnostně zahájena nová reprezentativní výstava nazvaná „Všechno nejlepší! 50 let Muzea loutkářských kultur v Chrudimi“, která návštěvníkům představí ty nejvýznamnější exponáty ze sbírky MLK. Slavnostního křtu se dočká také publikace „50 let Muzea loutkářských kultur v Chrudimi“ se zbrusu novými fotografiemi loutek ze sbírky a množstvím dosud nezveřejněných poznatků z nedávného archivního bádání z pera vedoucího sbírkového oddělení MLK Richarda Matuly. Oslavit padesátiny MLK přijedou do Chrudimi také významní hosté z České republiky a zahraničí.
Součástí oslav bude také jednotný vizuální styl, který čerpá z grafických motivů pro Dekorace českých umělců pro rodinná divadla. Grafika se začne po celém městě objevovat od 21. března 2022, kdy slavíme Světový den loutkového divadla.
Chtěli byste se zapojit jako partneři do oslav 50. výročí MLK, případně muzeum nějakým způsobem podpořit? Napište nám na email olga.havlikova@puppets.cz a určitě společně něco vymyslíme.
Břetislav Oliva, tel: 778 712 531
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist