Karolína Šůlová "> Mapování rysů, vlků a medvědů v Beskydech: odhadované počty se od loňska nezměnily - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mapovani-rysu-vlku-a-medvedu-v-beskydech-odhadovane-pocty-se-od-lonska-nezmenily
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Mapování rysů, vlků a medvědů v Beskydech: odhadované počty se od loňska nezměnily

22. dubna 2014 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Jubilejní třicáté mapování velkých šelem v Beskydech [1], které proběhlo na přelomu února a března, potvrdilo, že počty těchto vzácných zvířat v posledních letech stagnují. Podle hrubého odhadu se zde pohybuje kolem 10 rysů a 3 vlci, výskyt medvěda se prokázat podle stop nepodařilo. V půli dubna se však medvěd pohyboval na Jablunkovsku [2], před Velikonocemi ve Vsetínských vrších. Kuriozitou bylo pozorování pštrosa emu na Lysé hoře [3].

Šelmy byly identifikovány podle nálezů stop, trusu, zbytků kořisti, případně dalších pobytových znaků. Řada pozorování byla zaznamenána také ve dnech mimo dobu „sčítání“ - kupř. dalších 10 údajů o rysech na české a slovenské straně Javorníků a několik informací o vlcích před „sčítáním“ a po něm. Teritoria některých rysů zasahují do sousední CHKO Kysuce. Vlci se pohybují na tak rozsáhlém území, že jen z náhodných nálezů jejich pobytových znaků je velmi nesnadné odhadnout jejich počet [4].

„Velké šelmy jsou nenahraditelné pro zachování přírodní rovnováhy v lesích. Zabraňují přemnožení velkých býložravců, kteří okusují tmladé stromky a brání tak lesu v obnově. Absence velkých šelem, konkrétně vlka, je i jednu z příčin přemnožení divokých prasat v některých oblastech. Odborné průzkumy ukázaly, že spárkaté zvěře v ČR je dostatek pro velké šelmy i pro myslivecké vyžití,“ vysvětluje Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ĆR, Správy CHKO Beskydy.

„Před několika týdny byl zaznamenán návrat vlka na sever Čech z oblasti Lužice v Německu. Dochází k němu o 20 let později než v Beskydech, kde byl novodobý výskyt vlků zjištěn v roce 1994 [5]. Věřím, že se obejde bez hysterie, která kdysi doprovázela návrat vlků do Beskyd. Od té doby se mnoho změnilo – díky dlouhodobé osvětě se podařilo veřejnosti vysvětlit, že vlci člověka nenapadají a do naší přírody patří, zároveň byl přijat zákon o náhradách škod, které mohou chránění živočichové způsobit hospodářům,“ dodává Dana Bartošová.

Výsledky mapování budou uloženy do nálezové databáze Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a využity při rozhodování v ochraně přírody.

CHKO Beskydy je jako jediné území v ČR evropsky významnou lokalitou velkých šelem - rysa ostrovida, medvěda hnědého a vlka obecného. Kromě každoročního „sčítání“ zde probíhá dlouhodobý odborný výzkum těchto chráněných druhů (projekt AOPK ČR „Monitoring velkých šelem v EVL Beskydy“ prováděný Ústavem biologie obratlovců v Brně a ZO ČSOP Salamandr, projekty řešené nevládními organizacemi - Hnutí DUHA, ZO ČSOP Radhošť, ZO ČSOP Valašské Meziříčí).

Poznámky:
[1] Přítomnost rysů, vlků a medvědů na známých lokalitách s jejich trvalým nebo pravidelným výskytem zjišťovalo více než 70 profesionálních a dobrovolných ochránců přírody. Akci organizovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Beskydy. Do mapování se jako každoročně zapojilo také Hnutí DUHA.
[2] Na Jablunkovsku medvěd rozbil několik včelínů. Tohoto více než stokilového medvěda se podařilo nafotit fotopastí a nalézt a zdokumentovat jeho stopy. Před Velikonoci byly pozorovány stopy medvěda také ve Vsetínských vrších.
[3] Jako kuriozitu lze uvést pozorování pštrosa emu, kterého dvě turistky potkaly a vyfotily na turistickém chodníku na Lysé hoře. Ač byla snaha mu pomoci, jeho další osud není znám.
[4] Při procházení svých tras zaznamenali účastníci letošního sčítání výskyt dalších vzácných a chráněných druhů živočichů, např. orla skalního, výra velkého, puštíka bělavého, kulíška nejmenšího, jeřábka lesního, datlíka tříprstého, strakapouda bělohřbetého, žlunu šedou, krkavce velkého, datla černého, vydru říční aj.
[5] Velké šelmy v CHKO Beskydy jsou okrajovou součástí západokarpatské populace. Původní rysové, medvědi a vlci byli v Beskydech koncem 19. století vyhubeni, ale před několika desítkami let se tyto druhy přirozeně rozšířily zpět ze Slovenska a Polska. Jejich budoucnost v ČR závisí na stavu a prosperitě hlavních populací v uvedených sousedních státech, na účinné ochraně jednotlivých šelem (zamezení pytláctví) a na důsledné ochraně jejich biotopu a migračních tras propojujících jednotlivá pohoří s výskytem šelem.
[6] Vyplácení náhrady škody způsobené některými vybranými zvláště chráněnými druhy živočichů upravuje zákon č. 115/2000 Sb.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist