Tomáš Kramár "> MČ Praha 9 nezákonně stavěla v chráněném území - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mc-praha-9-nezakonne-stavela-v-chranenem-uzemi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Oživení: MČ Praha 9 nezákonně stavěla v chráněném území

24. dubna 2003 | Oživení
Autor: Tomáš Kramár, tel: 724 207 527
Česká inspekce životního prostředí šetří rozsáhlé stavební zásahy na území přírodní památky Prosecké skály, kde se nachází labyrint podzemních chodeb a síní, vzniklých těžební činností zejména v 18. a 19. století. Vyhloubení šachty a z ní vedoucích dvou štol o délce přes sto metrů objednala a zaplatila radnice Prahy 9 bez toho, aby požádala příslušný magistrátní odbor o udělení výjimky z ochranných podmínek přírodní památky, a porušila tak zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.

Vyplývá to ze zprávy Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) zpracované na žádost ČIŽP. Přestože starosta Prahy 9 a pražský zastupitel Vladimír Řihák veřejně zdůvodňoval nutnost stavby nebezpečím zavalení nevítaných návštěvníků, například dětí toužících po dobrodružství, zpráva AOPK cituje odůvodnění v nařízení Odboru výstavby MČ Praha 9: „stabilizace území mezi ulicemi Na Vyhlídce a Na Rozhraní k požadavkům vlastníků pozemků dané lokality na zástavbu rodinnými domky“. Nejenže se stavební parcely nacházejí v ochranném pásmu přírodní památky (kvůli jeskynním systémům také značně nestabilním), ale navíc podezření z korupčního chování vyvolává fakt, že rodinné domy tu plánují postavit Mgr. Jan Pelán a Pavel Zavaďák, v té době jednatelé a společníci firmy Pragis Holding s.r.o., která realizovala zmíněné „zabezpečovací práce“ financované MČ Praha 9. Oba již získali stavební povolení se souhlasem Odboru životního prostředí MHMP, které však ještě nenabylo právní moci. Pragis Holding získala tuto zakázku bez výběrového řízení.

Vedoucí investičního oddělení MČ Praha 9 Jaromír Staněk nám písemně potvrdil, že firma dokončila zabezpečovací práce dle zadání Odboru výstavby, při šetření AOPK však bylo zjištěno, že místo zadané hloubky osm metrů pod povrchem vyhloubila Pragis Holding štoly v hloubce čtrnácti metrů, které „evidentně cíleně odkryly historické prostory a přírodní dutiny, chráněné podle zákona 114/1992, k nimž jednoznačně a přesně směřovaly“.

Sdružení ochránců přírody a krajiny Trojmezní vzhledem k novým závěrům zprávy AOPK podalo ministru životního prostředí Ambrozkovi žádost o nové posouzení již dříve podaných a negativně vyřízených podnětů, pražskému primátorovi Bémovi stížnost na pracovníky OŽP MHMP a Odboru výstavby MHMP doplnění důkazního materiálu k dřívějším odvoláním proti rozhodnutí výstavby v ochranném pásmu zvláště chráněného území.

Oživení podalo podnět k šetření podezření z korupce Občanskosprávnímu a kontrolnímu odboru a Kontrolnímu výboru Zastupitelstva MČ Praha 9 a Odboru mimořádných kontrol a stížností MHMP a Kontrolnímu výboru ZHMP. Sdružení ještě zvažuje podání trestního oznámení.

Tomáš Kramár
Oživení – Bohemian Greenways
724 207 527

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist