Daniel Glaser "> Mělničtí, aktivní hráči na poli kvality ovzduší - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/melnicti-aktivni-hraci-na-poli-kvality-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Město Mělník: Mělničtí, aktivní hráči na poli kvality ovzduší

22. prosince 2023 | Město Mělník
Autor: Daniel Glaser, tel: 605339803
Mělník, 12.12.2023, oznamuje spuštění projektu "CLEAN AIR, SENZORY PRO MĚLNÍK". Jeho hlavním cílem je systematický monitoring kvality ovzduší, s důrazem na lokální topeniště. Projekt se stává součástí nově vznikající celorepublikové sítě, která zahrnuje 74 monitorovacích stanic. Tato inovativní iniciativa je financována z rozpočtu Norských fondů a Státního fondu životního prostředí České republiky.

Zahájení měření je plánováno na ideální období, během podzimních a zimních měsíců, kdy města čelí výzvám spojeným s vysokými koncentracemi škodlivin ve vzduchu. První výsledky budou k dispozici na začátku roku 2024. Měření poskytnou klíčové informace pro plánování a implementaci opatření ke zlepšení kvality ovzduší v městském katastru.

Kvalita ovzduší je dlouhodobým problémem, který postihuje celé území republiky. Hlavními znečišťovateli jsou nadměrná doprava, průmyslové areály, elektrárny, těžební a stavební činnost, nevhodné obdělávání půdy a významně také LOKÁLNÍ TOPENIŠTĚ. Znečištěné ovzduší má značný negativní dopad na zdraví obyvatel. Projekt CleanAir, senzory pro Mělník, navazuje na úspěchy předešlého projektu TentAir a systematicky ho doplňuje a rozvíjí.

Hlavní pozornost je v projektu věnována prachovým částicím. Jde o drobné částice pevného skupenství ve vzduchu, jejichž nadměrná koncentrace má závažné důsledky pro lidské zdraví. Vedle dopravy jsou významným zdrojem těchto částic právě LOKÁLNÍ TOPENIŠTĚ. Projekt CleanAir si klade za cíl identifikovat tyto zdroje znečištění, navrhnout efektivní opatření a aktivně přispět k řešení této naléhavé problematiky.

Projekt spolupracuje s Vysokou školou Báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB – TU Ostrava), která zajišťuje odborné laboratorní vyhodnocení naměřených dat a identifikaci znečišťovatelů.

Zapojení veřejnosti je rovněž klíčové; projekt aktivně informuje o svém průběhu a motivuje občany k účasti na procesu zlepšování kvality ovzduší v regionu. Online výstupy projektu budou od ledna 2024 dostupné na webových stránkách: https://www.smartenvi.eu/.

Magdalena Špeldová, PR projektu
Daniel Glaser, tel: 605339803
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist