https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mezinarodni-workcamp-v-pisecne-obnovi-objekt-byvale-skoly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Mezinárodní workcamp v Písečné obnoví objekt bývalé školy

(Písečné; 5. 7. 2023) Ve dnech 10. až 17. července 2023 proběhne v Písečné mezinárodní workcamp zaměřený na obnovu areálu bývalé školy. Dobrovolníci z Jižní Evropy a Severní Ameriky pod záštitou organizace INEX-SDA ve spolupráci se spolkem Škola na hranici se budou podílet na revitalizaci budovy, která bude v budoucnu sloužit jako kulturní a environmentální centrum místní komunity. 

Obec Písečná bude v rámci projektu Rebuild the History of Sudeten School hostit celkem osm dobrovolníků z Mexika, Itálie a ze Španělska. Jejich úkolem budou různé stavební a rekonstrukční práce, například restaurování oken a dveří, obnova podlah a stěn nebo kultivace zahrady v areálu místní bývalé školy. Workcamp tak přispěje k obnově historické budovy a k jejímu aktivnímu začlenění do života obce. Dalšími cíli projektu je podnítit osobní rozvoj účastníků, jejich schopnosti při práci a vedení kolektivu a také rozšířit jejich znalosti v oblasti environmentální a památkové obnovy či prezervace.
Organizátoři workcampu nepočítají pouze s prací, ale pro dobrovolníky plánují i mimopracovní aktivity, například prohlídku Slavonic, bližší seznámení se s Písečným a jejím okolím a návštěvu lázní za rakouskými hranicemi. 
„Pokud vše dobře dopadne, tak podnikneme i krátké výlety na kolech do okolí a byli bychom také rádi, kdyby se nám povedlo zorganizovat mezikulturní výměnu mezi dobrovolníky a místní komunitou, třeba v podobě mezinárodní večeře nebo sportovních utkáních. Pochopitelně přátelských.“ doplňuje jeden z vedoucích akce David Pecháček. 
Spolek Škola na hranici, z. s. byl založen v roce 2022 za účelem ochrany kulturního dědictví, ochrany životního prostředí a vytváření podnětného prostoru pro vzdělávání dětí i dospělých na principech občanské společnosti, mezinárodní spolupráce a harmonie vztahu mezi člověkem a přírodou. Mezi jeho hlavní činnosti patří obnova budovy bývalé školy v Písečném, přeshraniční spolupráce a pořádání vzdělávacích, kulturních a tělovýchovných akcí a pobytů.
Nezisková organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX) se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. Ve spolupráci s místními partnery je na letošní sezónu naplánováno 35 workcampů  (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty) po celém území České republiky. Zastoupeny jsou projekty z oblasti ekologie, pomoci místním komunitám nebo obnovy kulturně-historických památek. Na workcampy do Česka každoročně přijíždí přibližně 300 zahraničních dobrovolníků z celého světa. INEX zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí.
Písečné je obec v okrese Jindřichův Hradec v těsné blízkosti hranice s Rakouskem. Jedná se o obec s bohatou historií, kterou po staletí svorně tvořili čeští, němečtí a židovští obyvatelé. V současnosti má obec kolem 500 duší a nachází se v ní zámek, židovský hřbitov a mnoho historický domů a usedlostí. Ilustrační fotografie:
https://www.inexsda.cz/media/fotogalerie-2022/
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist