https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-ambrozek-se-na-miste-seznamil-s-povodnovou-situaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministr Ambrozek se na místě seznámil s povodňovou situací

1. dubna 2006 | MŽP ČR
Ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) se v pátek v poledne předčasně vrátil z Brazílie z konference o ochraně biologické rozmanitosti, které se účastnilo 6tisíc delegátů z celého světa. Rovnou z letadla zamířil do Jihomoravského kraje, kde ještě během pátečního odpoledne stihl navštívit všechna klíčová místa, jejichž fungování může zásadním způsobem ovlivnit povodňový vývoj v regionu. Seznámil se se situací ve městech a na přehradách ve Vranově nad Dyjí a Znojmě, navštívil Strachotice, Dyjakovice, Hevlín a pozdě večer také Hrušovany nad Jevišovkou.

Dnes ráno se zúčastnil zasedání povodňové komise v Břeclavi, poté navštívil Lednici, Hrušovany a Jevišovku. Po cestě se zastavoval především v malých vesnicích, v čemž hodlá pokračovat také po zbytek víkendu. „Měl jsem příležitost osobně poznat aktuální stav, hovořit se starosty a občany. Ti lidé tady potřebují vědět, že známe jejich konkrétní situaci, že nejsou jenom součástí nějakých statistik. To, že se někde nad nimi mihne vrtulník, jim nijak nepomůže.“

Reagoval také na konstatování ministra financí Sobotky stran příslibu finanční pomoci. „Co nejrychlejší pomoc všem regionům je jednoznačně prioritou. Ale je nezbytně nutné, aby tyto prostředky a další investice byly vynakládány smysluplně a účelně. Dnes se opět názorně potvrzuje nutnost úprav v rámci vodohospodářské koncepce státu. Jsme v období, kdy se záplavy s určitou pravidelností opakují a my musíme přemýšlet a především domýšlet, do jakého způsobu ochrany budeme investovat. Snad si už konečně zastánci betonových koryt uvědomí, že tyto drahé úpravy fungují pouze omezeně a stačí rychlá změna počasí nebo lidská chyba a situace se vymyká jakékoliv kontrole. Přitom stačí s několikanásobně nižšími náklady udržovat v dobrém stavu hráze a využívat přirozené ochranné prvky, jako jsou například lužní lesy. Ty fungují jako přirozené nádrže akumulující vodu, jenž by při plně rekultivovaných korytech napáchala nezměrné škody. To vidíte názorně tady na Břeclavsku, kde z přehrady Nové Mlýny vytéká rekordních 600 kubíků vody a přesto se situaci, právě díky zaplavování lužních lesů, zatím daří zvládnout.“

Fotografie najdete na http://www.env.cz u této tiskové zprávy v rubrice Tiskové zprávy.

Aktuální povodňové zprávy najdete v rubrice Operativní informace Ústřední povodňové komise na www.env.cz.

Informace o aktuálním stavu najdete na:
Vodohospodářský portál MZe a MŽP - http://www.voda.mze.cz
Český hydrometeorologický ústav - http://www.chmu.cz
Povodí Labe - http://www.pla.cz/portal/sap/cz/index.htm
Povodí Moravy - http://www.pmo.cz/portal/sap/cz/index.htm
Povodí Odry - http://www.pod.cz/portal/sap/cz
Povodí Ohře - http://www.poh.cz/portal/sap/cz/index.htm
Povodí Vltavy - http://stavy.pvl.cz/dispecink/verze4/cz/index.htm

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist