https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-dopravy-martin-kupka-chceme-aby-konecna-podoba-euro-7-byla-realisticka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MD ČR: Ministr dopravy Martin Kupka: Chceme, aby konečná podoba EURO 7 byla realistická

13. prosince 2023 | MD ČR
Ve čtvrtek proběhne v Bruselu jednání tzv. trialogu o konečné podobě normy EURO 7. V jeho rámci se bude projednávat původní podoba návrhu normy prezentovaná Evropskou komisí, podoba vzešlá z jednání ministrů členských států na zasedání Rady pro konkurenceschopnost a podoba přijatá Evropským parlamentem, na níž se významně podílel Alexandr Vondra. Výsledkem trialogu by měla být dohoda o finálním znění této klíčové normy.

Česká republika spolu se stejně smýšlejícími zeměmi letos prosadila zásadní změny v původním návrhu normy. Jde především o realistické nastavení emisních limitů a testovacích podmínek pro osobní vozidla dle EURO 6, o zachování standardů emisí pro dodávková vozidla a současných testovacích podmínek pro nákladní vozidla.

„Usilujeme o zachování dostupné mobility pro široké vrstvy veřejnosti ve všech členských státech Evropské unie, stejně jako konkurenceschopnosti evropského automobilového průmyslu, který je pro Evropu jedním z ekonomických pilířů. V neposlední řadě sledujeme také to, aby špatná regulace ve výsledku nehrozila více poškodit životní prostředí než mu pomoci,“ vysvětluje ministr dopravy Martin Kupka.

Vše probíhá v úzkém kontaktu nejen se Španělskem jako předsednickou zemí, ale významné aktivity vyvíjí i české Stálé zastoupení v Bruselu. Spolupráci a podporu poskytuje i Sdružení automobilového průmyslu.

„My jako výrobci automobilů stojíme před velkou výzvou – ukončit výrobu spalovacích vozů už v roce 2035. Je naprosto klíčové, aby norma EURO 7 neznamenala, že se spalovací auta stanou pro běžného zákazníka nedostupnými. Stále jsou tu některé požadavky Evropského parlamentu, například ohledně otěru z brzd či životnosti baterií, které nejsou z našeho pohledu reálné a negativně by dopadly i na zákazníky,“ komentuje Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist