Lucie Ješátková "> Ministr Hladík se setkal s novým slovenským ministrem životního prostředí Milanem Chrenkem - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-hladik-se-setkal-s-novym-slovenskym-ministrem-zivotniho-prostredi-milanem-chrenkem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministr Hladík se setkal s novým slovenským ministrem životního prostředí Milanem Chrenkem

22. května 2023 | MŽP ČR
Autor: Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Fungování zálohového systému, Národní plán obnovy, ale především vzájemní mezinárodní spolupráce při ochraně životního prostředí. Právě to byli hlavní body setkání ministrů životního prostředí České a Slovenské republiky, Petra Hladíka (KDU-ČSL) a Milana Chrenka.

„Obě země spojuje fakt, že před třemi dekádami stále na podobné startovací čáře. Museli jsme zápasit s dědictvím období budování socialismu, kdy se plán plnil na sto procent, často bez jakýchkoli ohledů na životní prostředí,“ řekl Milan Chrenko, nový ministr životního prostředí Slovenska po zasedání Česko-slovenské smíšené komise pro spolupráci životního prostředí v Pezinku.

Podle něj i dnes obě země spojují podobné výzvy, jako je především změna klimatu. Sdílení zkušeností a vzájemná spolupráce představují pro obě země cenný přínos.

„Oceňuji příležitost k výměně zkušeností s managementem chráněných územích, protože rozšíření těchto ploch v České republice je naší prioritou. Do konce volebního období bychom chtěli vyhlásit Národní park Křivoklátsko a dvě nové chráněné krajinné oblasti: Krušné hory a Soutok. Zároveň jsem moc rád, že jsme slovenským kolegům mohli předat zkušenosti s našimi úspěšnými dotačními programy Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light, které rodinám pomáhají například se zateplením, výměnou oken nebo s pořízením fotovoltaiky. Zelené investice jsou příležitostí ke zlepšení kvality života lidí ve městech i na venkově, a naším úkolem je takové investice maximálně podpořit. V neposlední řadě pak musím zmínit a ocenit zkušenosti Slovenska s povinným systémem zálohování PET lahví a plechovek, které pro nás budou užitečné,“ řekl Petr Hladík, český ministr životního prostředí.

Jedním z hlavních témat diskuse bylo představení zkušeností s reformou národních parků, která na Slovensku odstartovala v roce 2022. Slovenský ministr životního prostředí představil české straně systém protipožárních opatření a prevence, který zabezpečuje efektivní ochranu před požáry pomocí požárních hlídek, center hlášení požárů, dobrovolníkům i hlášení od všímavých turistů.

Na svém prvním setkání se ministři zaměřili i na témata jako je spuštění zálohového systému na nápojové obaly na Slovensku a jeho přijetí společností, dále také na implementaci Národního plánu obnovy a využití investic na zateplování a úspory v rodinných domech, snižování emisí v průmyslu nebo adaptační opatření. Ministři se také zabývali českým předsednictvím EU a mezinárodní politikou ochrany životního prostředí.
Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist