Ekologický právní servis "> Ministr Němec lhal ve sněmovně, aby prosadil omezení práv občanů. Záminkou se staly povodně. - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-nemec-lhal-ve-snemovne-aby-prosadil-omezeni-prav-obcanu-zaminkou-se-staly-povodne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický právní servis: Ministr Němec lhal ve sněmovně, aby prosadil omezení práv občanů. Záminkou se staly povodně.

Poslanecká sněmovna, která dnes jednala ve stavu legislativní nouze o balíčku povodňových zákonů, podpořila omezení práv občanů v novele stavebního zákona, které spočívá ve vyloučení občanských sdružení z okruhu účastníků řízení podle tohoto zákona. Toto omezení přitom nijak věcně nesouvisí s urychlením stavebních prací v záplavami postižených oblastech. Povodňová situace tak byla zneužita k odstranění veřejné kontroly rozhodování stavebních úřadů, která se nelíbila mnoha úředníkům a politikům prosazujícím zájmy nejrůznějších podnikatelských lobby. Zástupce překladatele, ministr pro místní rozvoj Pavel Němec (US-DEU), reagoval na nespokojenost mnoha poslanců/1 s omezením práv veřejnosti nepravdivým tvrzením, že námitky účastníků stavebního řízení vedou vždy k přerušení řízení, předání věci soudu a velkému zdržení. „Sněmovna zde byla přesvědčována pomocí lživých argumentů. O námitkách občanských sdružení rozhoduje přímo úřad, nikoliv soud a nemají jakýkoli odkladný účinek. Tato skutečnost vyplývá zcela jednoznačně ze zákona. Je velmi zarážející, když si ministr vlády dovolí vystoupit před sněmovnu s tak zásadní neznalostí projednávané věci, kterou nota bene sám sněmovně předkládá,“ konstatuje Helena Svatošová z Ekologického právního servisu.

Sněmovní Výbor pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí, který na svém včerejším zasedání vládní návrh/2 novely stavebního zákona projednával, vyslovil zásadní nesouhlas s omezením práv veřejnosti v řízení a připravil pozměňovací návrh, který účast občanských sdružení zachovával.

Ztotožnil se s argumenty právníků a občanských sdružení, kteří poukazovali na to, že omezení práv občanů nemá s popovodňovou obnovou žádnou souvislost. „Podle návrhu by se měly některé opravy na poškozených stavbách provádět jen na základě ohlášení. V takovém případě se však žádné řízení nevede a nikdo ho tedy nemůže ani zdržovat,“ vysvětlil nesmyslnost návrhů právník Vítězslav Dohnal z Ekologického právního servisu.

V jiném případě popovodňové obnovy může podle novely stavebník začít stavět a stavební řízení proběhne až dodatečně. Zde je naopak žádoucí, aby se v tomto dodatečném řízení uplatnily pohledy všech účastníků včetně ekologických iniciativ, neboť živelně opravované stavby mohou vykazovat řadu bezpečnostních, hygienických, ekologických aj. rizik, které stavební úřady v hektických časech popovodňové obnovy samy nemusí ošetřit. Ekologická občanská sdružení už v minulosti prokázala, ze mohou výrazným způsobem přispět k prevenci povodňových škod, ať už se jedná o prosazování tzv. měkkých regulací vodních toků (zvyšujících schopnost krajiny zadržet srážkovou vodu), nebo o známý úspěch hnutí Greenpeace, jehož zásluhou byla v neratovické Spolaně postavena protipovodňová bariéra u skladu dioxinů.

Návrhy k vyloučení účasti veřejnosti jsou navíc formulovány natolik obecně, že by se daly zneužít i v případě řízení, která mají s povodněmi jen velmi malou souvislost. Občanské iniciativy mohou být vylučovány z řízení vedených dlouho po povodních či z řízení o stavbách a úpravách, které preventivně předchází povodňovým škodám. „Právě tato kategorie je velmi mlhavá a s trochou fantazie může jít o téměř jakoukoliv stavbu – i kladný posudek statika, povinná součást každé stavební dokumentace, osvědčuje preventivní ochranu stavby před spadnutím v důsledku povodní“, komentuje přijatý zákon Mgr. Pavel Doucha, právník Ekologického právního servisu.

K úspěchu pozměnovacího návrhu Výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí, který spočíval v zachování práva občanů, nakonec chybělo pouhých šest hlasů. Proti se postavil celý klub ODS, přes polovina klubu ČSSD, dva unionisté a jeden lidovec/3. Hlasy celého klubu KSČM, klubů US-DEU a KDU-ČSL (se výše uvedenými třemi výjimkami) a demokratické části klubu ČSSD nestačily.


Kontakt:
Ing.Helena Svatošová, Ekologický právní servis Praha, tel.: 0604 41 88 30, e-mail: svatosova@tendence.cz

Mgr. Vítězslav Dohnal, Ekologický právní servis Tábor, tel.: 0361/25 66 62, e-mail: eps.tabor@ecn.cz

Mgr. Pavel Doucha, Ekologický právní servis Tábor, tel: 0608 873 437, e-mail: eps.tabor@ecn.cz

Poznámky:

1/ V rozpravě se k novele vedla poměrně bouřlivá diskuse; proti snaze vyloučit veřejnost se vyslovila řada poslanců mj. Svatopluk Karásek (nezávislý, klub US-DEU), Miloš Kužvart (ČSSD) či předseda Výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí Radko Martínek (ČSSD).

2/ Vláda tento kontroverzní návrh sněmovně předložila navzdory oponentním hlasům sedmi ministrů. Porušila tím své vlastní programové prohlášení, které v části 2 říká, cit.: „Vláda si v nastávajícím čtyřletém funkčním období stanovuje následující priority:....posílení účasti občanů na rozhodování“. Porušila rovněž závazky ČR vyplývající z Úmluvy OSN „O přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí” (tzv. Aaarhuská úmluva), kterou ČR podepsala v červnu 1998 a jejíž ratifikace se připravuje.

3/ Byl jím ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda, který tímto porušil svůj rok starý závazek z tzv. Brandýské deklarace, kde se zavázal při své veřejné činnosti prosazovat zásadu, že cit.: „fungování moderní a demokratické státní správy se neobejde bez možnosti účasti veřejnosti v řízeních, v nichž se zasahuje do záležitostí veřejného zájmu“.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist