Lucie Ješátková "> Ministr životního prostředí Hladík se setkal s nově jmenovaným evropským komisařem pro klima Hoekstrou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-zivotniho-prostredi-hladik-se-setkal-s-nove-jmenovanym-evropskym-komisarem-pro-klima-hoekstrou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministr životního prostředí Hladík se setkal s nově jmenovaným evropským komisařem pro klima Hoekstrou

13. října 2023 | MŽP ČR
Autor: Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) se dnes setkal s komisařem pro opatření v oblasti klimatu Wopkem Hoekstrou (CDA). Během setkání v Evropském domě diskutovali především o cíli snížení emisí do roku 2040 a dalším rozvoji Modernizačního fondu. Tématem byl i Národní klimaticko-energetický plán České republiky a konference OSN o změně klimatu COP28.

Ministr Hladík probral s eurokomisařem Hoekstrou využívání finančních prostředků z Modernizačního fondu i plány evropské klimatické politiky pro zbývající období současné Evropské komise.

„Vážím si toho, že pan eurokomisař dorazil do České republiky. Na úvod bych rád vyzdvihl spolupráci ČR s DG Clima, která dobře funguje. Ve využívání prostředků z Modernizačního fondu patří dlouhodobě Česká republika k premiantům při obhajobě investic a prokazování jejich přínosů k naplňování ambiciózních klimatických cílů. Příkladem je náš program Nová zelená úsporám, který českým domácnostem nabízí investiční podporu na renovace jejich bydlení. Panu komisaři jsem také předložil konkrétní návrhy na zefektivnění práce Evropské komise tak, aby spolupráce mohla běžet pružněji a byla méně byrokratická. Velké projekty prochází složitým procesem projednávání a schvalování, což realizaci projektů brzdí. Naším cílem je proces urychlit,” řekl na úvod ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a pokračoval: „Vždy říkám, že zelená modernizace musí být sociální, nebo nebude vůbec. Pro posilování naší konkurenceschopnosti skrze investice do modernizace našich energetických systémů a jejich dopadů je přechod na obnovitelné zdroje zásadní. Nicméně by měl být ještě více zdůrazňován a zohledňován jejich potřebný a související dopad na ekonomickou a sociální udržitelnost,” dodal ministr Hladík.

„Těší mě, že jsem svůj první pracovní týden v roli komisaře zakončil zde v Praze. Před konferencí COP28 v Dubaji musíme zajistit, aby se svět sjednotil ve zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně. Je nanejvýš důležité dosáhnout výsledků navzdory obtížné geopolitické situaci, neboť mnoho se toho musí odehrát mimo Evropu,” uvedl evropský komisař pro opatření v oblasti klimatu Wopke Hoekstra. „Uvnitř EU musíme pokrok v ekologické transformaci zajistit při plné solidaritě mezi členskými státy, různými skupinami naší společnosti a za souhlasu podnikatelské sféry, která přijme stanovenou úroveň ambicí za svou. Rád bych pochválil Českou republiku za její snahy inovovat a za to, že české firmy již razí cestu, a těším se, že některé projekty budu moci společně s ministrem Hladíkem při další cestě navštívit,” dodal komisař Hoekstra.

Ministr Hladík dále seznámil komisaře Hoekstru s českými prioritami před nadcházející konferencí OSN o změně klimatu v Dubaji, kde bude ministr zastupovat ČR. Na závěr probrali cíle České republiky ve snižování emisí skleníkových plynů, ministr Hladík eurokomisaři představil návrh Národního klimaticko-energetického plánu.

„ČR podporuje to nejzásadnější, tedy abychom absolutní množství emisí zlomili a emise začaly klesat, nejpozději bychom tak měli učinit v roce 2025, a to po celém světě. Je důležité vyzdvihnout Evropský právní rámec pro klima, který stanovuje závazný cíl dosažení klimatické neutrality na úrovni EU do roku 2050,” doplnil ministr Hladík.

Schválení jmenování nového evropského komisaře Wopkeho Hoekstry proběhlo 5. října letošního roku, ve funkci nahradil Franse Timmermanse (PvdA). Úkolem Hoekstry je dohlížet na provádění Evropského právního rámce pro klima, především pak povede přípravy klimatického cíle do roku 2040.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist