Lucie Ješátková "> Ministr životního prostředí Petr Hladík odletěl na klimatickou konferenci COP28 v Dubaji. Poprvé se na ní bude hodnotit naplňování Pařížské dohody - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-zivotniho-prostredi-petr-hladik-odletel-na-klimatickou-konferenci-cop28-v-dubaji.poprve-se-na-ni-bude-hodnotit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministr životního prostředí Petr Hladík odletěl na klimatickou konferenci COP28 v Dubaji. Poprvé se na ní bude hodnotit naplňování Pařížské dohody

8. prosince 2023 | MŽP ČR
Autor: Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) odletěl v pátek 8. prosince linkovým letadlem na klimatickou konferenci COP28, která se letos koná v Dubaji. Zúčastní se ministerských vyjednávání spolu se zástupci dalších evropských zemí a na bilaterálních jednáních se setká například s delegacemi Kostariky, Kanady nebo USA. Dvacátá osmá mezinárodní klimatická konference bude trvat do 12. prosince.

„Věřím, že se nám v Dubaji podaří dokončit první hodnocení cílů Pařížské dohody a také podrobně popsat další oblasti, ve kterých potřebujeme přidat,“ shrnuje hlavní důvod své cesty ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Česká republika se například připojila k Alianci pro odklon od uhlí se zapojenou padesátkou zemí světa, která usiluje o ukončení využívání uhlí v energetice do roku 2030, potažmo u některých zemí do roku 2040. Současný závazek vlády ukončit spalování uhlí do roku 2033 je stále aktuální, ale chceme s ostatními členy spolupracovat a sdílet zkušenosti, třeba v otázce spravedlivé transformace uhelných regionů, která v naší republice funguje.

Společným cílem ČR i EU je dosáhnout co nejpozitivnějších výsledků ve snižování emisí skleníkových plynů (mitigace), což pomůže k tomu, aby nárůst globální teploty nepřesáhl do konce století 1,5 stupně Celsia, tedy hlavní cíl Pařížské dohody z roku 2015.

„Česká republika dále usiluje o to, aby se do závěrů dostal i text o ztrojnásobení globální kapacity větrné energie a zdvojnásobení úsilí týkající se energetických úspor do roku 2030,“ popsal ministr Hladík s tím, že posun očekáváme i v oblasti adaptace, kde by mělo existovat více plánů na národní i lokální úrovni. Česká republika i Evropská unie se zasazují především o vyvážený výsledek ve všech základních projednávaných oblastech, tedy mitigace, adaptace, ztráty a škody způsobené změnou klimatu a finanční prostředky pro implementaci opatření na ochranu klimatu v rozvojových státech. Pro možnost včasných reakcí na náhlé projevy změny klimatu je třeba, aby většina světa byla pokryta systémem včasného varování, který by mohl dotčené země a jejich občany varovat před nejhoršími přírodními katastrofami.

„Historicky poprvé bylo už na začátku jednání přijato rozhodnutí k novému systému finančních opatření v oblasti ztrát a škod způsobených změnou klimatu pro země, jež jsou vůči jejím negativním dopadům nejzranitelnější. Vznikl i speciální fond pro tyto účely. Doposud v něm plátci oznámili závazky v celkové výši 725 milionů USD,“ vysvětluje ministr Hladík.

Další dobrá zpráva pro klimatické financování je ta, že podle posledních odhadů dosáhla podpora směřujících z rozvinutých zemí do chudších oblastí světa úrovně podpory ve výši 100 miliard USD ročně, což je také jeden z důležitých symbolických cílů, který se od roku 2020 nedařilo plnit. Do Zeleného klimatického fondu (Green Cilmate Fund) přispěje ČR 4 miliony USD do roku 2027.

„Mimo hlavní vyjednávání, při nichž se naši experti podílí na přípravě pozic, plánujeme i řadu bilaterálních jednání, kde může ČR posílit už existující spolupráci nebo navázat novou, např. v oblasti kritických surovin, vodíku nebo výzkumu atmosféry,“ popsal ministr Hladík s tím, že pominout nelze ani trvající geopolitickou situaci vyvolanou ruskou agresí na Ukrajině a aktuální válečný konflikt mezi Palestinou a Izraelem.„Na bilaterálním jednání se setkám s ukrajinskou stranou, se kterou budeme probírat deklaraci k ekocidě,“ uzavřel ministr Hladík.

Úvodu klimatické konference COP28 se zúčastnil premiér Petr Fiala (ODS), který během konference Triple Nuclear Energy potvrdil plán ČR dosáhnout 50% výroby elektřiny z jádra do roku 2050.
Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist