Matyáš Vitík "> Ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský podpořil Moravskoslezský kraj v aktivitách zlepšujících životní prostředí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-zivotniho-prostredi-tomas-jan-podivinsky-podporil-moravskoslezsky-kraj-v-aktivitach-zlepsujicich-zivotni-prostredi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský podpořil Moravskoslezský kraj v aktivitách zlepšujících životní prostředí

12. září 2013 | MŽP ČR
Autor: Matyáš Vitík, tel: 606 111 060
Během své včerejší návštěvy Moravskoslezského kraje navštívil ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský ekoškolu ve Frýdku-Místku, zavítal do domácnosti využívající „kotlíkovou dotaci“ v obci Klimkovice a v Ostravě zahájil konferenci Energetika a životní prostředí.

„Do ekoškoly v Lískovci jsem v krátkém čase přijel už podruhé, dnešní návštěva navázala na první a moc milé setkání s učiteli a žáky, které jsem měl možnost pozdravit 2. září v první školní den a společně ve škole přivítat prvňáčky. Teď plním slib, kterým jsem jim dal, a předávám 50 sad tašek na třídění odpadu. Osobně jsem se přesvědčil, že zdejší žáci se nejen do učení, ale i do nepovinných školních činností aktivně zapojují a z výsledků mají opravdovou radost. Jsem si proto jistý, že stejně nadšeně budou i třídit a recyklovat, a to nejen tady ve třídách, ale i doma se sourozenci a s rodiči. Velkou zásluhu na tom mají zdejší učitelé, kteří děti k podobným činnostem cíleně a pro ně atraktivně vedou, snaží se jim předávat co nejvíce znalostí a vypěstovat rozumné ekologické návyky. Chtěl bych jim proto za jejich skvělý přístup velmi poděkovat, protože jako syn paní učitelky vím, že umět správně nadchnout a motivovat žáky je opravdu velké umění,“ říká ministr Tomáš Jan Podivínský, který s učiteli zároveň domluvil detaily školní exkurze do jaderné elektrárny Temelín.

Dalším cílem cesty byla obec Klimkovice, ve které ministr Tomáš Jan Podivínský navštívil domácnost pana Petra Hurníka, který využil dotace na výměnu kotle. „Není nic lepšího, než se osobně v praxi přesvědčit, že kotlíkové dotace, které jsme úspěšně rozjeli ve třech regionech republiky, mají očekávaný efekt, šetří přírodu a navíc peníze majitelům kotlů. Je dobře, že tyto malé projekty fungují a mají významný pozitivní dopad na čistotu ovzduší v obcích,“ říká ministr Tomáš Jan Podivínský. Tato slova potvrzuje i pan Hurník, který ušetřil za minulý rok 5 tisíc korun na vytápění, zvýšil se jeho komfort bydlení a pohodlí. Na automatický kotel nejvyšší emisní třídy dostal dotaci 60 tisíc korun, 40 tisíc přidal ze svého, takže se mu investice vrátí nejdéle za 8 let, ale pokud cena energií poroste, tak i dříve.

Poslední zastávkou ministra Podivínského byla návštěva Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, která poskytla zázemí pro konferenci Energetika a životní prostředí, na níž byl představen program Smart City Ostrava. Tento program souvisí s iniciativou Evropské komise Smart Cities and Communities, v rámci které mají města možnost dosáhnout nejen na přímou národní finanční podporu, ale též na významné evropské dotace. Cílem je podpora měst a regionů ve snížení emisí CO2 do roku 2020 o 20 % v souladu se strategií 20-20-20.

S ostravskou univerzitou nespolupracuje Ministerstvo životního prostředí poprvé. Například během kampaně Dýcháme, čím topíme, která byla zaměřena na boj proti spalování odpadků v domácích kotlech, se odborníci z univerzity podíleli na názorných ukázkách pro veřejnost v Moravskoslezském kraji.

Ministr Tomáš Jan Podivínský po diskusi s přítomnými dodává: „Ostrava má v programu Smart Cities mílový náskok před dalšími českými městy, stejně jako v dalších, podobný cíl sledujících ekologických projektech, jako jsou Zelená úsporám, „kotlíkové dotace“, nízkoemisní zóny, ochrana příměstských lesů a další programy, snižující expozici škodlivých látek hlavně ve městech, ale i v životním prostředí regionů. Věřím, že Ostrava bude ve Smart Cities lídrem této iniciativy a že se tyto inteligentní městské koncepty odsud rozšíří do ostatních měst a regionů. Konkrétní, praktické výsledky ekologických programů jsou v Moravskoslezském kraji díky iniciativě zdejší akademické obce, samospráv, ale hlavně občanů rychle vidět a dokazují, že má smysl a velký přínos je tady aktivně a dlouhodobě podporovat.“
Matyáš Vitík, tel: 606 111 060
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist