Vladimíra Tejnska "> Ministři hospodářství nechtějí nahradit nebezpečné chemikálie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministri-hospodarstvi-nechteji-nahradit-nebezpecne-chemikalie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Ministři hospodářství nechtějí nahradit nebezpečné chemikálie

13. prosince 2005 | Greenpeace
Autor: Vladimíra Tejnska
Ekologická organizace Greenpeace dnes vyjádřila politování nad výsledkem zvláštního jednání Rady EU o nové chemické politice (REACH). Ministři hospodářství členských států EU (včetně zástupců ČR) bohužel nevyužili jedinečnou příležitost, jak zlepšit ochranu lidí a životního prostředí před toxickými chemikáliemi a  odmítli klíčový princip náhrady nebezpečných látek bezpečnějšími alternativami, který  minulý měsíc schválil Evropským parlamentem. [1]

„Výrobci chemikálií budou povinni „zhodnotit“ i náhradní látky za nebezpečné chemikálie, avšak autorizace bude muset být i nadále udělena i nebezpečným látkám, i když za ně  existuje bezpečnější alternativa. Ministři svým rozhodnutím brání uplatnění bezpečných a moderních výrobků na trhu,“ řekl asistent kampaní Greenpeace ČR Martin Kloubek. Firmy, jako je např. DEZA Valašské Meziříčí,[2]budou patrně moci i nadále vyrábět nebezpečné ftaláty, ačkoli za ně existuje ve většině případů bezpečnější náhrada. A přestože ftaláty nacházíme např. v dětském oblečení, v prachu z domácností, v dešťové vodě a dokonce i ve štědrovečerních kaprech,“[3] dodal Kloubek.

Rada ekonomických ministrů posílila pravidla substituce pro látky persistentní (přetrvávající v životním prostředí) a bioakumulativní (hromadí se v životním prostředí a v živých organismech), které však představují pouze malou část všech nebezpečných látek. Členské státy však nechali otevřené dveře pro karcinogeny, látky toxické pro reprodukci (např. ftaláty) a látky narušující hormonální systém (např. bisfenol A). Ty mohou dále setrvat na trhu i v případě, že k nim existují bezpečnější alternativy.

Rada také odhlasovala drastickou redukci množství informací, které je výrobce povinen o látce poskytnout, zvláště pak v případě látek vyráběných v menších množstvích. Tisíce chemikálií by tak mohlo zůstat na trhu, přestože bychom neměli žádné informace o jejich vlivu na lidské zdraví. Značně by se tak snížila i možnost identifikace bezpečnějších náhradních látek.

Greenpeace považuje za nezbytné, aby Evropský parlament příští rok ve druhém čtení podpořil „povinou náhradu“ nebezpečných chemikálií. REACH by tak, kromě mnoha dalších přínosů, mohl v příštích 30 letech přinést úspory 90 miliard Euro v léčbě nemocí z povolání zaviněných kontaktem s chemickými látkami. Po čtyřech letech neustálých snah chemického průmyslu o co největší oslabení nové chemické legislativy, je povinnost náhrady nebezpečných látek jedinou zbývající možností, jak se vypořádat s rostoucí chemickou kontaminací a zajistit lidem a přírodě odpovídající ochranu..



Další informace:

Martin Kloubek, asistent toxické kampaně Greenpeace ČR,
tel. 224 319 667, GSM: 774 292 474, e-mail: martin.kloubek@cz.greenpeace.org
 
Vladimíra Tejnská, tisková mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 603 443 140, e-mail: vtejnska@cz.greenpeace.cz

http://www.toxickydomov.cz/




Poznámky pro editory:

[1]Více informací o hlasování v Evropském parlamentu najdete na:
http://www.greenpeace.cz/?x=884660

[2]Více informací najdete na:
http://www.greenpeace.cz/index.shtml?x=768663

[3]Text celé tiskové zprávy o kaprech:
http://www.greenpeace.cz/media/zpravy.shtml?x=901199


 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist