Jakub Kašpar "> Ministři životního prostředí EU budou rozhodovat o podobě směrnice o průmyslových emisích - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministri-zivotniho-prostredi-eu-budou-rozhodovat-o-podobe-smernice-o-prumyslovych-emisich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministři životního prostředí EU budou rozhodovat o podobě směrnice o průmyslových emisích

23. června 2009 | MŽP ČR
Autor: Jakub Kašpar, tel: 267 122 040, 724 175 927
Ve čtvrtek 25. června v Lucemburku zasedne naposledy za českého předsednictví Rada Evropské unie pro životní prostředí. Jednání bude řídit její předseda a český ministr životního prostředí Ladislav Miko. Nejdůležitějším bodem Rady bude jednání o směrnici o průmyslových emisích (integrované prevenci a omezování znečišťování - IPPC).

České předsednictví usiluje o nalezení společného postoje všech států EU pro jednání s Evropským parlamentem, který o komplexní legislativní úpravě k ochraně ovzduší, vody a půd před průmyslovým znečišťováním hlasoval už letos v březnu. „Po více než roce intenzivních jednání je na čase, aby se všechny státy Sedmadvacítky dohodly na textu směrnice o průmyslových emisích, a přispěly tak ke zlepšení životního prostředí pro obyvatele EU, a zároveň zjednodušily a zpřehlednily legislativu pro průmyslové podniky,“ zdůrazňuje Ladislav Miko.

Pokud se ministři ve čtvrtek shodnou na své představě revize směrnice o integrované prevenci a omezování znečištění a dalších šesti souvisejících směrnic upravujících znečištění vznikající v důsledku průmyslových činností, začne Evropskému parlamentu běžet čtyřměsíční lhůta, během níž se musí k postoji Rady vyjádřit v tzv. druhém čtení.

Delegace budou dále diskutovat o ochraně biodiverzity, změně klimatu, nakládání s biologickým odpadem a ochraně půd.

Ministři životního prostředí nejprve zhodnotí plnění cíle zastavit úbytek biologické rozmanitosti v rámci EU do roku 2010, k němuž se přihlásily hlavy států Unie v roce 2001.

Zároveň by měli rozhodnout, zda má být na úrovni Unie řešena problematika tzv. invazních druhů. Šíření nepůvodních druhů organismů v EU má totiž podle odhadů Evropské komise za následek vznik nákladů 12,7 miliard eur ročně v souvislosti se škodami na životním prostředí, hospodářské činnosti i lidském zdraví. Navíc tento problém bude narůstat – akcelerující globalizace obchodu povede k častějším případům neúmyslného zavlečení přírodních druhů do nového prostředí. Zároveň bude v důsledku změny klimatu v zemědělství a lesnictví docházet k úmyslnému zavádění nových odolných odrůd, jako jsou plodiny odolné proti suchu, což se zpravidla neobejde bez neplánovaných vedlejších efektů.

Klimatický summit OSN v Kodani, kde má být dohodnuto pokračování Kjótského protokolu, se uskuteční už za méně než půl roku, v prosinci 2009. Cílem výměny názorů v Lucemburku proto bude sblížit pozice evropských států k podobě budoucí Kodaňské dohody. „Snažíme se co nejlépe připravit půdu pro švédské předsednictví, které bude za EU na podzim vyjednávat s rozvinutými i rozvojovými zeměmi závazky ke snížení emisí,“ doplňuje Miko.

Zároveň se očekává, že ministři ve čtvrtek jednomyslně podpoří zřízení evropského informačního systému k problematice přizpůsobování se změně klimatu (tzv. adaptací), stejně jako založení nové expertní skupiny pro dopady změny klimatu a adaptace.

Se změnou klimatu souvisí i další bod jednání – rozprava o závěrech Rady k nakládání s biologickým odpadem. Ten je v současnosti běžně ukládán na skládky, kde dochází ke značnému uvolňování emisí skleníkových plynů. Delegace budou debatovat o potřebě nového právního předpisu, který by se zohledněním místních podmínek stanovil opatření pro zavedení odděleného sběru a vhodného zpracování biologicky rozložitelného odpadu. Také by definoval kritéria pro kvalitu kompostu a digestátů určených k využití v půdě. Zavedení kritérií kvality spolu s jednotným označováním by usnadnilo nakládání s tímto materiálem, a přispělo tak k návratu organických látek a živin do půdy.

S půdou, jejíž ochrana dosud není narozdíl od jiných složek životního prostředí upravena komunitární legislativou, souvisí i návrh rámcové směrnice o ochraně půd. Vlády EU se už pět let nejsou schopny domluvit na znění této směrnice, a proto české předsednictví jen představí zprávu o pokroku. Ta shrnuje úpravy textu, na nichž se většina států dohodla během intenzivních jednání v uplynulých šesti měsících.

Na závěr jednání dosluhující předseda Rady EU pro životní prostředí Ladislav Miko shrne výstupy mezinárodních jednání i konferencí z oblasti životního prostředí pořádaných v České republice a předá štafetu švédskému ministru životního prostředí Andreasu Carlgrenovi.

Tisková konference po skončení jednání Rady se bude konat 25. června v konferenčním středisku – FIL 5, rue Carlo Hemmer, Lucemburk. Stejně jako veřejnou část ministerských diskusí lze i tiskovou konferenci sledovat v přímém přenosu na http://video.consilium.europa.eu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist