Ivona Novomestská "> Mír pro Kongo - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mir-pro-kongo?ids%5Bx56e3ab4cef826b4febfab245f31e45b2%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Mír pro Kongo: Mír pro Kongo

3. února 2005 | Mír pro Kongo
Autor: Ivona Novomestská, tel: 777 232 883
Dnes bylo zveřejněno prohlášení Mír pro Kongo, které upozorňuje na obnovu bojů v Demokratické republice Kongo i na propojenost tamní války s celosvětovou ekonomikou. „Miliony mrtvých z Konga jsou trvalou hanbou celého lidského světa. Nedopusťme, aby jejich počet vzrůstal,“ uvádí se v textu. Prohlášení vyzývá k prolomení lhostejnosti vůči této katastrofě a zároveň k respektu vůči názorům jejích obyvatel.

Výzva požaduje dodržování zbrojního embarga a důsledné vyšetření účasti západních firem v konfliktu. Pokud se prokáže, že se tyto firmy na válce obohacovaly, požaduje prohlášení vyvlastnění jejich majetku.

Svým podpisem podpořili prohlášení Mír pro Kongo například novinář Petr Uhl, ekologický právník Petr Kužvart či feministka Marie Lienau. Nyní je zveřejněno na internetové stránce www.kongo.wz.cz kde je možné jej podepsat.

Prohlášení je mezinárodní, prozatím bylo zveřejněno v českém jazyce, v nejbližší době se chystá publikace v angličtině a francouzštině. „Své požadavky neadresujeme jedné instituci, ale všem, jejichž kompetencí by se mohly týkat. Především ale chceme oslovit celosvětovou veřejnost jako sílu, která může tyto požadavky prosadit,“ uvedla Ivona Novomestská, jedna z organizátorek prohlášení.

Kontaktní osoba: Ivona Novomestská, tel: 777 232 883

e-mail: prohlaseni.kongo@seznam.cz

==========================================
Prohlášení:

Mír pro Kongo

Se znepokojením sledujeme obnovení válečných akcí na území Demokratické republiky Kongo. Tamní válka stála už příliš mnoho životů na to, abychom mohli klidně přihlížet tomu, jak je znovu rozdmýchávána. Miliony mrtvých z Konga jsou trvalou hanbou celého lidského světa. Nedopusťme, aby jejich počet vzrůstal.

Nehodláme se pokrytecky tvářit, že nemáme s masakry v Kongu nic společného. Dnešní Demokratická republika Kongo je s mezinárodním ekonomickým systémem propojena nejpozději od druhé poloviny devatenáctého století, kdy na její půdu vstoupili evropští kolonizátoři a předvedli zde šíření západních hodnot ohněm a mečem v praxi. Obyvatelé dnešní Demoratické republiky Kongo rovněž trpěli západní podporou kleptokratického diktátora Mobutua v nedávných dobách, kdy se jejich stát ještě jmenoval Zair.

I poslední válka v Kongu byla poháněna těžebními zájmy o suroviny, které mají význam především pro Západ. Do konfliktu byly zapleteny různé mezinárodně působící obchodní společnosti. Tvrdíme, že bez jejich vlivu by válka možná vůbec nevypukla, a pokud ano, rozhodně by netrvala tak dlouho a nevyžádala by si tolik životů. Miliony mrtvých, které jsou oběťmi moderních dějin Konga, jsou tedy i našimi oběťmi. Neznáme jednoznačnou odpověď na spletité problémy Konga a nehodláme si hrát na to, že máme v rukou řešení. Víme ale zcela jistě, že světová veřejnost má morální povinnost nezavírat před válečným vražděním oči a takové řešení hledat - při vědomí, že jeho jediným legitimním nositelem je konžský lid, ne žádná elita.

Minimum, které můžeme udělat, je požadovat, aby bylo nejen striktně dodržováno naprosté zbrojní embargo vůči všem zemím, zapleteným do války v Kongu, nýbrž také, aby všechna podezření, že se na válce obohacovaly zahraniční firmy, byla vyšetřena mezinárodní komisí přímo odpovědnou světové veřejnosti. V případě, že se jejich zapletení prokáže, požadujeme vyvlastnění veškerého jejich majetku bez náhrady a jeho použití na poválečnou obnovu Demokratické republiky Kongo.
Ivona Novomestská, tel: 777 232 883
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Mir pro Kongo - 7. 2. 2005 - Marek

Po precteni tohoto clanku jsem fakt myslel ze vyskocim ze zidle.Nevim jake zkusenosti s zivotem v Kongo ma novinar+pravnik + feministka ale po mem pobytu v teto zemi a po zazitcich, ktere jsem zde prozil si myslim ze tato Trojice spasitelu v zivote tuto zemi nenavstivila, nezila tam a neznaji mentalitu zdejsich obyvatel.Mel bych pro ne jen jednu radu - chcete-li nekomu radit, tak seberte sve zadky ze zidli a odstehujte se tam na 6 mesicu.Po teto dobe sami zjistite, ze je velice jednoduche radit z vypolstrovanych kresel teplych kancelari ale zivot v Kongu je absolutne o necem jinem.Marek

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist