Dalibor Dostál "> Místo mříží příroda Novohradských hor. Sbírka může zlepšit osud dvou samic praturů z Holandska - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/misto-mrizi-priroda-novohradskych-hor.sbirka-muze-zlepsit-osud-dvou-samic-praturu-z-holandska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Místo mříží příroda Novohradských hor. Sbírka může zlepšit osud dvou samic praturů z Holandska

26. června 2024 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Pouhé tři dny mají ochránci přírody na sehnání více než čtvrt milionu korun na nákup dvou samic zpětně šlechtěných praturů z Nizozemí. Dnes proto vyhlásili sbírku, veřejnost může přispět přes portál pomahamepraturum.cz

„Obě samice měly původně odjet z Nizozemí do Dánska, v sobotu jim končí karanténa. Z transportu na sever však sešlo a proto nám nizozemská nadace nabídla dvě samice pro Novohradské hory. Když neseženeme finanční prostředky do soboty, budou muset obě samice znovu absolvovat třicetidenní karanténu. Pro divoká zvířata je přitom pobyt v uzavřeném prostředí velmi stresující. Budeme proto velmi rádi, když se nám finanční prostředky podaří zajistit a dvě pratuří slečny bude v sobotu čekat cesta na prosluněné pastviny Novohradských hor namísto dalšího měsíce za mřížemi v holandské karanténě,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která do rezervace v Novohradských horách již bezplatně poskytla dva býky praturů a čtyři klisny divokých koní.

Ochranářská společnost Česká krajina původně plánovala dovézt samice praturů z Nizozemí po prázdninách. A během dvou měsíců oslovit sponzory, dárce i veřejnost se žádostí o podporu. Po prvním dotazu na dostupnost zvířat se však ochránci přírody dozvěděli o smutném osudu pratuřích samic, které v holandské karanténě marně čekají na převoz do Dánska. „Pokud bychom zvířata kupovali až po prázdninách, znamenalo by to vypuštění zvířat z karantény, jejich opětovný odchyt za několik týdnů a dalších třicet dní v uzavřené karanténě. To vše by pro ně bylo velmi stresující. Proto jsme se rozhodli požádat veřejnost o rychlou pomoc,“ doplnil Dalibor Dostál. Poslední detaily o možnosti převozu z holandské karantény se čeští ochránci přírody dozvěděli dnes kolem poledne a okamžitě začali organizovat sbírku.

Ochranářská společnost již v minulých letech přivezla z Nizozemí tři transporty praturů, dva do Milovic a třetí do rezervace u Nýřan na Plzeňsku.

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist