https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mistopredsedkyne-senatu-jitka-seitlova-zada-cizp-aby-omezila-nebo-zakazala-provoz-kanalu-jurinka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová žádá ČIŽP, aby omezila nebo zakázala provoz kanálu Juřinka

2. prosince 2020 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Ve středu dopoledne došlo z výusti kanálu "Juřinka" k dalšímu úniku dosud neznámé látky do Bečvy. Jedná se již o čtvrtý únik neznámé látky během více jak dvou měsíců. „Víme jistě o třech opakovaných porušeních limitů vypouštění odpadních vod, které závažně ohrozilo vodu řeky Bečvy. V případech opakovaných nebo vážných rizik na vodách mají vodoprávní úřady a Česká inspekce životního prostředí oprávnění provoz takovýchto zařízení omezit nebo dokonce zakázat,“ uvedla místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová.

„Nevíme, co se stane zítra a kolik podobných případů ohrožení říční vody z kanálu „Juřinka“ můžeme očekávat. Je zřejmé, že v systému provozu kanálu existují vážné a nedořešené problémy. Žádám tedy Českou inspekci životního prostředí, aby zvážila využití svého oprávnění k omezení nebo zákazu provozu tohoto kanálu. Provozovatel kanálu musí zajistit plnění limitu vypouštění, je to jeho prvořadá povinnost,“ řekla senátorka Seitlová.

Senátorka Seitlová poslala řediteli České inspekce životního prostředí dopis, ve kterém ho žádá o vysvětlení na následující otázky:
* Jak je možné, že novináři zjistili, že v den havárie došlo k závažné poruše na jednom ze zařízení ve firmě s možnými důsledky na vznik havárie a ČIŽP, která prováděla kontrolu hned v době po havárii, tuto skutečnost nezjistila?
* V Deníku Referendum byly zveřejněny fotografie, které na první pohled ukazují neoprávněný zásah do technického zařízení alarmu, kde vznikl únik. Jak je možné, že si toho ČIŽP nevšimla a nezjistila to?

Lidovci chtěli o Bečvě jednat ve čtvrtek ve Sněmovně. „Kvůli rychlému zásahu vládních koaličních poslanců se o Bečvě zítra ve Sněmovně pravděpodobně jednat nebude,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Lidovci dlouhodobě usilují na půdě Parlamentu o to, aby ministr životního prostředí Richard Brabec vystoupil a sdělil, jakým způsobem postupuje Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) z hlediska zajišťování důkazů a vyšetřování.

Jurečka upozornil, že policie žádné informační embargo na informace, které se týkají vyšetřování otravy řeky Bečvy, neuvalila. „Na rozdíl od kompetentních orgánů, je třeba ocenit práci některých novinářů, např. z Deníku Referendum, kteří dokáží přinést veřejnosti mnohem více informací! Vytváří to dojem, že pan ministr nechce objektivně poskytovat informace směrem k veřejnosti,“ dodal Jurečka.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist