https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mladi-lide-maji-prilezitost-si-vybrat-z-2000-projektu-a-zapojit-se-tak-do-dobrovolnictvi-po-celem-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Mladí lidé mají příležitost si vybrat z 2000 projektů a zapojit se tak do dobrovolnictví po celém světě

6. března 2019 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Marek Šurkala, tel: 776748203
Nevládní neziskové organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) dne 12. 3. spustí dobrovolnickou sezónu pro rok 2019. Zájemcům o mezinárodní dobrovolnictví se v databázi otevře nabídka přibližně 2000 veřejně prospěšných projektů, tzv. workcampů. Workcampy se konají po celém světě a dobrovolníci si během nich vyzkouší práci v pestrém mezinárodním prostředí a získají zkušenosti v různých oborech. Na workcampy do zahraničí vycestuje každoročně přibližně 500 českých dobrovolníků a více než 300 zahraničních dobrovolníků pak naopak přijíždí na workcampy do Česka.

Workcampy jsou krátkodobé dobrovolnické projekty trvající většinou 2-3 týdny, kdy skupina dobrovolníků z různých zemí společně pracuje na veřejně prospěšném projektu a tráví volný čas. „Workcampy nabízejí jedinečnou možnost, jak skloubit poznání cizí země, setkání s vrstevníky z různých koutů světa a práci na smysluplném projektu. Jsou ideální příležitostí pro vzájemnou kulturní výměnu jak mezi dobrovolníky navzájem, tak s místními lidmi. Dobrovolníci si během workcampu zlepší své jazykové schopnosti, vyzkouší si práci v týmu a komunikaci s lidmi z odlišných zemí,“ říká Aneta Slavíčková, koordinátorka vysílání dobrovolníků do zahraničí. Náplň workcampů je různorodá, zastoupeny jsou projekty zaměřené na ochranu přírody, rekonstrukci památek, práci s dětmi či hendikepovanými nebo také na organizaci kulturních událostí.

Příchozím zahraničním dobrovolníkům do Česka INEX-SDA letos nabídne ve spolupráci s obcemi a neziskovými organizacemi více než 30 workcampů. "Loni se na workcampy v Česku sjelo více než 300 dobrovolníků z 30 zemí. Věříme, že podobný zájem bude o dobrovolnické projekty i letos. Nově budou moci dobrovolníci pomáhat například v potravinové bance v Praze, oživovat studánky na Českobrodsku nebo připravovat festival Rockové léto na Mži," říká Eva Macková, koordinátorka workcampů v ČR. I těchto workcampů se mohou zúčastnit Češi a Češky a jedná se tak o jednoduchý a finančně nenáročný způsob, jak okusit mezinárodní prostředí workcampů i bez překročení hranic. Pro ty, kteří mají rádi výzvy, pak INEX-SDA umožňuje zapojení se jako vedoucí workcampu. Role vedoucího, tzv. campleadera, obnáší řízení lidsky a kulturně rozmanitého týmu a rozvíjí tak cenné organizační dovednosti a přináší příležitost k seberozvoji.

Přestože se workcampů účastní především mladí lidé ve věku 18 až 30 let, mnohé z nich jsou též vhodné pro nezletilé, rodiny s dětmi nebo seniory. Skrze program inkluzivního dobrovolnictví pak INEX-SDA poskytuje podporu lidem se znevýhodněním. „Každý máme schopnosti a dovednosti, které jsou pro naši společnost prospěšné, hodnotu ale dostávají, až když je využíváme. Pak získáváme pocit respektu, smysluplného života a sounáležitosti. Programem Dobrovolnictví pro všechny se snažíme zajistit, aby se mohl zapojit každý, se znevýhodněním i bez,“ říká Jana Koňasová, koordinátorka programu.

Začátek sezóny bude v průběhu března doprovázen informačním turné po vysokých školách v Praze, Brně, Olomouci a Hradci Králové. Bližší informace o místech a času jsou uveřejněny na Facebookové události INEX-SDA. Noví zájemci o mezinárodní dobrovolnictví se mohou přijít o workcampech více dozvědět také na tzv. infosetkání, které se bude konat 20. března v pražské kanceláři INEX-SDA. Příchozí se dozví, jak to workcampech může vypadat a jak probíhá přihlašovací proces.

DŮLEŽITÉ ODKAZY:

- Databáze zahraničních workcampů:
https://inexsda.cz/cs/workcampy
- FB údálost k spuštění sezóny:
https://www.facebook.com/events/545898002579222/
- Harmonogram informačního turné po univerzitách a veletrzích:
https://www.facebook.com/events/2267418326836660/
- Přihlašování na infosetkání pro nové zájemce o dobrovolnictví:
https://www.inexsda.cz/novinky/97
- Nabídka workcampů v České republice:
https://inexsda.cz/cs/workcampy_cr
- Podrobné informace o možnosti stát se vedoucím workcampu:
https://www.inexsda.cz/aktivity/workcampy/vedeni-workcampu
- Podrobné informace o programu Dobrovolnictví pro všechny:
https://www.inexsda.cz/cms/dobrovolnictvi-pro-vsechny

FOTOGRAFIE K PUBLIKOVÁNÍ:
https://drive.google.com/drive/folders/1yhrXt3ebR_J5tLpApEQvvy5bF6_JWvtU?usp=sharing
Marek Šurkala, tel: 776748203 tisknout poslat  twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist