https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mnozstvi-znecistujicich-latek-v-pardubickem-kraji-se-vyrazne-nezmenilo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Množství znečišťujících látek v Pardubickém kraji se výrazně nezměnilo.

24. listopadu 2009 | Arnika
Množství škodlivých látek vypuštěných jednotlivými provozy na území Pardubického kraje zůstalo v loňském roce ve srovnání s rokem předchozím přibližně stejné. Vyplynulo to z analýzy údajů ohlášených do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) za rok 2008. Významnější snížení se projevilo pouze u skleníkových plynů, a to o 13 procent. Z dat nahlášených jednotlivými provozy do IRZ zpracovává sdružení Arnika žebříčky největších znečišťovatelů podle jednotlivých typů látek a jejich vlivu na lidské zdraví a životní prostředí. Pro Pardubický kraj je letos sestavilo již počtvrté.

Největší emise v součtu rakovinotvorných a pravděpodobně či možná rakovinotvorných látek nahlásila do registru Elektrárna Chvaletice z energetického koncernu ČEZ. Jednalo se především o těžké kovy – kadmium, olovo, rtuť a nikl – jichž vypustila o 260 kg méně, než v roce 2007. Elektrárna snížila i emise skleníkových plynů, a to o 753 761 t, což činí 18procentní pokles. Přesto však jako velký zdroj těchto emisí zůstává na prvním místě žebříčku pro tyto látky stejně jako v případě plynů způsobujících kyselé deště. Zde činí pokles 2000 tun.

Elektrárna Chvaletice snížila i emise nebezpečných jemných polétavých částic prachu PM10, a to více než o polovinu (z 398 000 kg v roce 2007 na 187 000 kg v roce 2008). Přesto zůstává největším zdrojem těchto škodlivin v kraji a současně se ocitla také na 7. místě celorepublikového žebříčku pro PM10. „Jemné prachové částice na sebe vážou například těžké kovy, které se pak snadno vdechnutím dostanou do lidského organismu, kde mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Tyto částečky vznikají při spalovacích procesech, například při spalování uhlí, velkým zdrojem PM10 je i doprava,“ zdůraznila Mgr. Kateřina Hryzáková z Arniky. V pardubickém kraji se nachází hned dva velké zdroje, které emitují tyto látky: vedle chvaletické elektrárny je to ještě Elektrárna Opatovice.

Mezi největšími znečišťovateli rakovinotvornými látkami se umístila čistírna odpadních vod Pardubice (Veolia Voda), a to hlavně kvůli vysokým emisím těžkých kovů. V porovnání s rokem 2007 sice snížila emise především niklu, rtuti a zinku, zvýšila však emise chrómu. Právě kvůli těmto emisím se umístila na prvním místě žebříčku pro látky rakovinotvorné i reprotoxické látky a látky toxické pro vodní živočichy. V případě posledně jmenovaných dvou typů látek se dostala i do celorepublikových žebříčků.

Množství vypouštěných znečišťujících látek snížila i Synthesia - významně omezila úniky především látek znečišťujících vodní prostředí - těžkých kovů mědi, zinku a chromu. V porovnání s rokem 2007 poklesly emise látek toxických pro vodní organismy o 38,5 %. Mírně se naopak zvýšily emise plynů způsobujících kyselé deště a emise naftalenu, látky hodnocené Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC) jako potenciálně karcinogenní. Dle informací Synthesie jsou vyšší emise naftalenu důsledkem zvýšení výroby některých chemických polotovarů.

Z tabulek zcela vypadlo Zemědělské družstvo Dolní Újezd, které za rok 2007 ohlásilo vysoké emise formaldehydu. Ukázalo se, že tato data byla nahlášena chybně, proto je podnik na začátku roku 2008 opravil. Slabý roztok formaldehydu se v zemědělských provozovnách používá například k dezinfekci kopyt ustájených zvířat.

Protože každá látka působí jinak na lidské zdraví či na životní prostředí, není možné určit největší znečišťovatele pouhým součtem vypouštěných emisí. Arnika se proto při zpracování dat z IRZ soustředila na rakovinotvorné a mutagenní látky, látky poškozující rozmnožování (reprotoxické), skleníkové plyny, látky poškozující ozónovou vrstvu Země, plyny přispívající ke tvorbě kyselých srážek, látky nebezpečné pro vodní organismy, rtuť, formaldehyd, styren a dioxiny.

Informace do Integrovaného registru nahlásilo v letošním roce 98 provozoven z Pardubického kraje, jejich počet se ve srovnání s rokem 2007 snížil o šest. Nejvíce látek bylo ohlášeno v únicích do ovzduší (23 látek), dále shodně v přenosech odpady a v odpadních vodách (20 látek)a v únicích do vody 15 látek. Nejčastěji ohlašovanou látkou byl amoniak (68 x), což odpovídá zemědělskému charakteru kraje, dále oxidy dusíku (11x). V přenosech odpady byly nejčastěji hlášeny těžké kovy olovo a zinek v sedmi případech.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist