https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/modernizujeme-energetiku-a-zlepsujeme-moznosti-sporeni-ve-3.piliri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Modernizujeme energetiku a zlepšujeme možnosti spoření ve 3. pilíři

14. listopadu 2023 | STAN
Poslanci projednají v tomto týdnu dva důležité zákony, které přispějí k modernizaci energetiky a třetího důchodového pilíře. Novela energetického zákona pomůže posunout Česko směrem k zemím, ve kterých mají obnovitelné zdroje své pevné místo v energetickém mixu. Vládní předloha zákona o rozvoji finančního trhu a podpoře zajištění na stáří zefektivní spoření ve třetím pilíři a určí strop pro výši poplatku za předčasné splacení hypotéky. Druhým čtením bude dále pokračovat debata o podobě státního rozpočtu na příští rok, který počítá se snížením schodku na úroveň 2,2 % v poměru k HDP.

Do závěrečného čtení vstu puje další návrh zákona, který je nedílnou součástí probíhající důchodové který. Jeho smyslem je podpořit a rozšířit možnosti spoření v rámci třetího důchodového pilíře. „Výraznou změnou projde státní podpora penzijního spoření, která bude nově obsahovat motivační mechanismu založený na lineárně rostoucí podpoře. Stát bude podporovat spoření na stáří až 340 korunami měsíčně oproti současným 230 korunám. Zvýší se také limit pro daňové odpočty,” uvedl poslanec a expert hnutí STAN na důchodovou reformu Viktor Vojtko.

„Kromě těchto změn otevírá novela cestu také k dalším způsobům spoření, zejména k možnosti ukládat peníze mimo nevýkonné transformované fondy, které mají dlouhodobě nízký až záporný výnos. Předloha zákona rozšíří portfolio o další spořící produkty na stáří, které přinesou vyšší zhodnocení. Stav, který si představuji jako ideální, je pravidelné roční zhodnocení o 2 procentní body nad inflaci. Díky novele očekávám také vyšší zájem o penzijní spoření ve třetím pilíři, což považuji za velmi důležitý díl mozaiky udržitelného důchodového systému,” řekl Vojtko.

Nové investiční produkty budou doplněny například o alternativní účastnický fond, který umožní investovat například do veřejné infrastruktury či nemovitostí, nebo dlouhodobý investiční produkt. „Spořit bude možné pouze do produktů, které jsou veřejně obchodovatelné. Česká národní banka bude mít navíc za povinnost vést seznam poskytovatelů dlouhodobých investičních produktů, což by měla být další garance toho, aby investované peníze neskončily třeba v pochybných fondech,“ dodal Vojtko.

Součástí schvalované novely je také zmírnění poplatku za předčasné splacení hypotéky v době fixace, u kterého se oproti původnímu návrhu podařilo dosáhnout snížení na polovinu. „V původním návrhu se počítalo s penalizací ve výši dvou procent. Aktuální varianta počítá se čtvrt procentem za každý zbývající rok fixace, maximálně však s procentem jedním souhrnně. Nově přibudou i výjimky, kdy se poplatek nebude účtovat vůbec.Těmito případy bude vypořádání manželů po rozvodu a prodeji nemovitosti po dvou letech od jejího nákupu. Změna zákona se navíc bude týkat pouze nových fixací,” vysvětlil Vojtko a doplnil, že je nutné brát v úvahu nejen náklady bank na poskytování hypoték, ale také stabilizační makroekonomické dopady fixací.

Možnost získání digitálního stejnopisu průkazu, známého také jako eDokladovka, přináší vládní návrh zákona o právu na digitální služby. „Tato nová elektronická forma průkazu bude fungovat jako plnohodnotná alternativa k tradičnímu fyzickému dokladu, kterým bude možné prokázat svou totožnost. Vytvoření digitálního stejnopisu průkazu nebude povinné a nijak nebude zasahovat do používání tradičních fyzických dokladů,“ uvedl Vojtko.

Druhým čtením bude ve Sněmovně pokračovat projednávání novely energetického zákona, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením Jozefa Síkely (STAN) s cílem modernizovat českou energetiku a posílit význam obnovitelných zdrojů. „Novela přispívá ke zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny, zavádí energetická společenství a zjednodušuje výstavbu nových zdrojů energie. Tyto kroky přispějí ke zvýšení energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky v době, kdy je dostupnost fosilních paliv nejistá,“ řekl poslanec a člen podvýboru pro energetiku Tomáš Müller (STAN). Novela zároveň napomáhá k dekarbonizaci ekonomiky a zelené tranzici.

„Zavedením energetických společenství budou moci lidé a firmy sdílet svou přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů. Díky této novince srovnáváme krok s okolními zeměmi, kde už energetika na podobném principu funguje. Nová podoba zákona pomůže snížit účty za energie a dojde k posílení komunitního života. Součástí předlohy je také pozměňovací návrh od mé kolegyně poslankyně Elišky Olšákové, který umožňuje, aby se členy energetických společenství mohly stát také příspěvkové organizace měst a obcí – typicky školy nebo sportovní zařízení,“ vysvětlil Müller.

Do přípravy novely zapojilo Ministerstvo průmyslu a obchodu široké spektrum expertů na energetiku, od nevládních organizací přes distributory až po Energetický regulační úřad či provozovatele přenosové soustavy.

Po jednání rozpočtového výboru z minulého týdne budou poslanci dále diskutovat o návrhu státního rozpočtu na rok 2024, který plánuje schodek ve výši 252 miliard korun. „Tato částka představuje razantní snížení poměru schodku vůči HDP z letošních očekávaných 3,6 % na 2,2 %, což považuji za důkaz, že veřejné finance skutečně ozdravujeme. Ke konci volebního období bych si přál udržet schodek rozpočtu kolem 200 miliard,“ uvedl poslanec STAN a předseda rozpočtového výboru Josef Bernard.

„Během jednání našeho výboru byl schválen jediný pozměňovací návrh, který posiluje v rezortu Ministerstva zemědělství investice do vodohospodářské infrastruktury. Vnímám to jako správné rozhodnutí, jelikož si jsem moc dobře vědom toho, jak je tato oblast silně podinvestovaná. Navýšení prostředků o 1,1 miliardy korun půjde na úkor výdajů na společnou zemědělskou politiku,“ doplnil Bernard.

„Dovolím si ale vyjádřit jedno skromné přání. Byl bych opravdu rád, aby opozice předkládala konstruktivní návrhy, které mohou získat podporu i v koalici. U konsolidačního balíčku byly opozicí předkládány takové pozměňovací návrhy, které šly zcela proti smyslu zamýšlené konsolidace. Pokud by tyto návrhy prošly, tak bychom nejenže neušetřili 150 miliard, ale výdaje státu by se naopak navýšily o dalších dvě stě,“ uzavřel Bernard.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist