https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/muzeum-ceskeho-raje-v-turnove-otevrelo-expozici-horolezectvi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Muzeum Českého ráje v Turnově: Muzeum Českého ráje v Turnově otevřelo expozici horolezectví

Skalní město připomíná svým uspořádáním nová stálá expozice turnovského Muzea Českého ráje. Nese název Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa a mapuje historii tohoto sportu se zdejším regionem pevně spjatého. Slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 7. září ve 14 hodin v atriu muzea za účasti vedení Libereckého kraje, zástupců Města Bad Schandau, partnera projektu, Města Turnov a dalších významných hostů.

„Nová expozice horolezectví je logicky vybudována v Muzeu České ráje v Turnově. Turnov a Český ráj je jedním z center tohoto sportu v rámci České republiky a místem, odkud vzešli nejvýznamnější horolezci naší země. Téma je s regionem tak úzce propojeno, že předpokládáme velký zájem jak místních, tak návštěvníků nejen o expozici samotnou, ale také o tematické programy, které bude muzeum připravovat. Děkuji paní ředitelce Jakouběové a jejím kolegům z muzea za velký kus práce, kterou na expozici odvedli“, říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Nová expozice „Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa“ vznikla za významné podpory Libereckého kraje. „Tato expozice vznikla díky projektu Pro horolezce neexistují hranice, spolufinancovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj díky Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014–2020,“ dodala Radka Loučková Kotasová, radní kraje pověřená řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

V rámci tohoto projektu vznikly dvě nové expozice věnované horolezectví. Na jednu se mohou těšit návštěvníci v Muzeu Českého ráje v Turnově, druhou vytvoří v německém Bad Schandau. S německým partnerem turnovské muzeum spolupracovalo i na dalších aktivitách – přípravě výstav, pořádání horolezeckých festivalů, setkání pracovníků informačních center z příhraničních oblastí, setkání horolezců a podobně.

Novou expozici v Turnově spatří první návštěvníci letos v září. Třípodlažní budova je postavena podle architektonického záměru Ondřeje Toboly a Radima Babáka z ateliéru Hipposdesign Praha, kteří jsou zároveň i autory architektonického a výtvarného řešení interiéru. Součástí expozice je i návštěvnické centrum, kde ti, kteří se chtějí dozvědět více, budou mít možnost nahlédnout do databáze o historii pískovcového i vysokohorského lezení, které mají nějakou spojitost s oblastí Českého ráje a osobnostmi z Českého ráje, které dobyly světových vrcholů. Databáze vzniká ve spolupráci se širokou horolezeckou obcí a pamětníky. Pro muzeum je důležité, že vedle expozice se rodí i nová muzejní sbírka, která se nezvykle rychle díky zájmu veřejnosti rozrůstá.

„Expozice Horolezectví, která je prozatím největším a nejsložitějším projektem v historii Muzea Českého ráje, a to jak svou velikostí, tak rozsahem prací, významně doplní stálou nabídku pro návštěvníky. Ti se mohou těšit nejen na moderně a netradičně koncipované interiéry původní galerie muzea, ale i na nové odpočinkové zóny v atriu muzea, které postupně naplní doprovodné programy pro děti i dospělé, pro horolezce, pamětníky i pro ty, kteří se o tento sport jenom zajímají.“ dodává Vladimíra Jakouběová, ředitelka muzea a autorka ideového záměru expozice.

Nosným prvkem nové atraktivní části muzea, která je nejen svým námětem, ale i architektonickým řešením v rámci České republiky jedinečná, je geometrická polygonní struktura, která vytváří analogii skalního města, ale zároveň plně respektuje původní umístění velkoplošné malby Mikoláše Alše Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou.

Návštěvník tak v bezprostřední blízkosti tohoto obrazu pomyslně stoupá stylizovanou krajinou a kromě její struktury vnímá pomocí textů, fotografií, exponátů a audiovizuálních efektů důležitá sdělení a příběhy, jejichž obsahovou náplň vytvořili kurátoři expozice Mgr. Alžběta Kulíšková a Mgr. David Marek. Tímto řešením se autorům projektu podařilo nejen maximálně využít daný prostor, ale zároveň vytvořit novou platformu pro muzejní edukaci a zábavu, jejíž obsahová náplň zcela přirozeně vychází z významné tradice našeho regionu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist