https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/muzeum-predstavi-svuj-nejcennejsi-exponat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi: Muzeum představí svůj nejcennější exponát

20. září 2017 | Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Autor: Břetislav Oliva, tel: 777285990
V úterý 26. září 2017 od 19 hodin zve Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi na večer nazvaný Edgar Degas: Tajemství malé tanečnice. Veřejnosti bude poprvé představena marioneta Tanečnice z pařížského divadla Nabots, jediný loutkový artefakt spojovaný s významným francouzským malířem Edgarem Degasem.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi získalo díky podpoře Ministerstva kultury České republiky ve spolupráci s investičním fondem Pro Arte do své sbírky výjimečné dílo, marionetu Tanečnice z roku 1904 pocházející z pařížského divadla Nabots. Autorství hlavičky loutky je připisováno renomovanému impresionistickému malíři a jedné z nejvýznamnějších osobností světového výtvarného umění 2. poloviny 19. století, Edgaru Degasovi, od jehož úmrtí uplyne 27. září rovných 100 let.
Pro sbírku a renomé Muzea loutkářských kultur v evropském kontextu má tato Tanečnice nesmírný význam. Jedná se o jediný loutkový artefakt spojovaný s Degasem, je tedy vzácným unikátem z hlediska evropského loutkářství i světového výtvarného umění vůbec. S trochou nadsázky je to, jako kdyby Národní galerie získala do své sbírky Monu Lisu. Marionetu Tanečnice zakoupilo Muzeum loutkářských kultur z pozůstalosti předního francouzského loutkáře Jacquese Chesnaise, který loutky z divadla Nabots získal přímo od jeho zakladatelky a blízké přítelkyně Edgara Degase, paní Jeanne Forain. Jako Degasova Tanečnice byla vystavena v Musée Galliéra, Paříž (1939), Musée es Arts et Tradition populaires (1952) a Musée Gadagne Lyon (2008).
Večer nazvaný Edgar Degas: Tajemství malé tanečnice bude prvním představením této vzácné loutky široké veřejnosti a zároveň pozvánkou na výstavu, kterou muzeum pro svůj nejvzácnější exponát připravuje. Ta bude v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi pod záštitou velvyslance Francouzské republiky Rolanda Galharaguea slavnostně otevřena na jaře roku 2018 a po více než dvou letech náročných restaurátorských prací ukáže veřejnosti Degasovu Tanečnici v plné kráse. Návštěvníci se budou moci blíže seznámit s projektem této nové expozice využívající nejmodernější audiovizuální techniku, součástí večera bude i taneční vystoupení, odborná přednáška nebo film, který o Tanečnici natočila režisérka Natálie Císařovská.
Břetislav Oliva, tel: 777285990 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist