Břetislav Oliva "> Mydlářovský dům zažije hon na čarodějnice - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mydlarovsky-dum-zazije-hon-na-carodejnice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi: Mydlářovský dům zažije hon na čarodějnice

12. října 2021 | Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Autor: Břetislav Oliva, tel: 778 712 531
V pátek 22. října 2021 se v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi po roční přestávce opět koná oblíbená halloweenská akce nazvaná Duchůplné muzeum. Tentokrát se prostory historického Mydlářovského domu promění v dějiště středověkého dramatu s čarodějnicemi, dráby a krutým inkvizitorem. Strašidelná hra v expozici mezi loutkami i v jinak nepřístupných prostorách muzea nejenže prověří odvahu malých i velkých návštěvníků, ale obohatí je také vědomostmi o této temné kapitole našich a světových dějin.

Období takzvaných čarodějnických procesů či „honu na čarodějnice“ je jednou z nejtemnějších kapitol pozdně středověkých a raně novověkých evropských dějin. Odhaduje se, že jen mezi lety 1484 až 1728 mu za oběť padlo více než 300 tisíc nevinných lidí, převážně žen. V českých zemích se ty nejhorší čarodějnické procesy uskutečnily v 17. století na Šumpersku a Jesenicku a jsou spojené s obzvlášť zavrženíhodnou postavou inkvizitora Jindřicha Bobliga z Edelstadtu, kterého ve filmovém dramatu Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice skvělým způsobem ztvárnil Vladimír Šmeral. Z pohledu Muzea loutkářských kultur je rovněž zajímavé, že jsou také zdokumentovány případy, kdy před inkvizitory museli prchat i loutkáři, kteří kvůli svému umění upadli v podezření, že jsou ve spojení s ďábelskými silami.
Duchůplné muzeum je tak ideální příležitostí rozehrát v kulisách renesančního Mydlářovského domu právě takové drama, v němž nechybí kouzla, magie, tajemné formule, ale i krutí inkvizitoři a jejich nelidské metody mučení. Návštěvníci se tentokrát podívají opravdu na ta nejtajemnější místa v prostorách muzea a budou potřebovat velkou porci odvahy k překonání překážek, které jsou na ně připraveny. Aby si hru mohli užít i ti menší a méně kurážní, bude od 15 do 18 hodin možné absolvovat i méně strašidelnou variantu. Od 18 hodin se s příchodem soumraku až do 22 hodin rozpoutá opravdový hon na čarodějnice pro ty, kteří mají pro strach uděláno. Kdo by nenašel dostatek odvahy čarodějnické rejdy v muzeu zakusit na vlastní kůži, může se do Mydlářovského domu podívat ještě druhý den, v sobotu 23. října, a až do 20 hodin si projít muzeum ve strašidelných kulisách s baterkami a pracovními listy.
Vstupné na letošní Duchůplné muzeum činí 120 Kč, vstupenky si již nyní mohou návštěvníci zakoupit v pokladně muzea. Návštěvníky také prosíme, aby si kromě kuráže přinesli s sebou i vlastní baterky. Vzhledem k aktuální epidemické situaci upozorňujeme, že podmínkou vstupu na akci je standardně buď potvrzení o očkování, o prodělaném covidu nebo antigenním či PCR testu ve lhůtách stanovených nejnovějšími nařízeními vlády. Pro otestování na místě bude k dispozici omezený počet antigenních testů. Při nepříznivém vývoji počtu nakažených a zpřísnění opatření může dojít k určitým změnám nebo v nejhorším případě zrušení celé akce, sledujte proto webové stránky muzea www.puppets.cz. Informace Vám rádi poskytneme i na telefonním čísle 469 620 310.
Břetislav Oliva, tel: 778 712 531
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist